Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Königův Team Sky podváděl. Používal mechanický doping, tvrdí americký novinář

Sport

  6:00
PRAHA - Americká cyklistika je po dopingovém přiznání Lance Armstonga v dlouhodobém útlumu. O to víc se však činí američtí novináři. Podle Billa Whitakera prý pomocí mechanického dopingu podváděl i Team Sky, za nějž jezdila dosud i česká jednička Leopold König a především vítěz Tour de France z let 2013, 2015 a 2016 Chris Froome.

Pomáhali si Leopold König a další jezdci Teamu Sky mechanickým dopingem? foto: Facebook Sky

König před novou sezonou: Mám roli lídra na Giru i Vueltě. Je to hratelné

Americká televizní stanice CBS totiž v pořadu 60 minut přinesla informace o tom, jak mechanický doping v podobě elektromotoru zabudovaného v rámu kola funguje.

Whitakerovi to prozradil István Varjas, specialista z Maďarska, který elektromotory do kol vyráběl.

„On (Varjas) řekl francouzské policii, že před Tour 2015 prodal neznámému klientovi kola s motorky, která si u něj dříve objednal. Měl je dopravit na konkrétní místo ve Francii ve městě Beaulieu Sur Mer, což také udělal,“ uvedl americký novinář.

V reportáži CBS se také objevila informace, že Team Sky měl svá závodní kola o 800 gramů těžší než závodníci z ostatních stájí. A to prý podle něj nemůže být náhoda, protože právě 800 gramů váží zmíněný elektromotor.

Po odvysílání reportáže se okamžitě nechal slyšet tiskový mluvčí britské stáje Peter Verbeken, že je to nesmysl, protože vyšší váhu kola zapříčinila speciálně vyvinutá aerodynamika kola.

„Náš tým se nikdy neuchýlil k mechanické pomoci, všechna naše kola byla mnohokrát kontrolována. Je navíc pravda, že jedna taková neohlášená kontrola proběhla po skončení etapy, o níž se v tom dokumentu hovořilo,“ přiznal Verbeken.

Leopold König na španělské Vueltě.
Chris Froome, druhý muž Vuelty.

„Vše je ale řádně zaprotokolované a nic nepovoleného se v kolech nenašlo,“ přiznal mluvčí britské stáje.

S tím ale nesouhlasí bývalý ředitel francouzské antidopingové agentury Jean-Pierre Verdy, který CBS řekl, že motory v kole někteří závodníci skutečně měli.

„Spousta lidí měla podezření na použití motorků a já tomu věřil. Později jsem se dozvěděl, že dvanáct závodníků použilo při Tour 2015 zakázané motory,“ uvedl.

Posledním případem, kdy však byl mechanický doping odhalen, je ten z loňského MS v cyklokrosu, kdy byl motor odhalen v rámu kola Belgičanky Femke Van den Driesscheové, která byla potrestána mimo jiné šestiletým zákazem činnosti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!