18. září 2011 13:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kontroverzní triumf: nekrytému sokovi dal ránu, když se omlouval

Boxer Floyd Mayweather posílá k zemi Victora Ortize v boji o titul mistra světa organizace WBC  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boxer Floyd Mayweather posílá k zemi Victora Ortize v boji o titul mistra světa organizace WBC | foto: Reuters

LAS VEGAS Americký boxer Floyd Mayweather se po šestnáctiměsíční zápasové pauze vrátil do ringu kontroverzním vítězstvím nad krajanem Victorem Ortizem a sebral mu titul mistra světa ve welterové váze podle organizace WBC. Čtyřiatřicetiletý Mayweather ještě nikdy v profesionálním ringu neprohrál, jeho 42. triumf, z toho 26. před limitem, ale přišel za sporných okolností.

Ve čtvrtém kole totiž rozhodčí zápas přerušil, aby napomenul Ortize a odebral mu bod kvůli úmyslnému úderu hlavou. Ortiz se pak soupeři uprostřed ringu omluvil, dokonce jej lehce objal, ale když od něj ustupoval stále ještě se svěšenými pažemi, Mayweather nepřipraveného soupeře dvěma rychlými údery poslal k zemi. Tam Ortize rozhodčí odpočítal.

"Dotkli jsme se rukavicemi, souboj tím znovu začal. Trefil jsem ho levou, pak pravou a ukončil zápas," řekl Mayweather. "V ringu se musíte pořád krýt. Já se chránil celý zápas, proto jsem vyhrál. Když bude chtít odvetu, dostane ji," dodal vítěz, kterého ale nepřijali diváci a na způsob jeho výhry reagovali bučením.

Ortiz byl toho názoru, že inkasoval úder předtím, než dal rozhodčí pokyn k pokračování přerušeného zápasu. "Najednou bum, sundal mě," vyprávěl. "Čas běžel, boxeři by měli být v krytu. Mayweather neprovedl nic proti pravidlům," konstatoval ringový rozhodčí Victor Cortez.

Rozhodčí: Nebylo to proti pravidlům

"Dá se na to pohlížet dvěma způsoby. Já přišel bavit diváky a oni se bavili. Došlo k chybě v komunikaci s rozhodčím, ale nikdo není dokonalý. Byla to zkušenost," uzavřel Ortiz.

Mayweather je jednou z největších hvězd profesionálního ringu. Stejný titul měl v držení už v letech 2006 a 2007, v kariéře byl mistrem světa v celkem pěti váhových kategoriích. Naposledy boxoval v květnu 2010, kdy vyhrál zápas s Shanem Mosleym.

Od té doby na sebe ale poutal pozornost spíše svými mimosportovními aktivitami. Byl obviněn z domácího násilí nebo krádeže. Za sobotní zápas získal minimálně 25 milionů dolarů.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?