14. října 2017 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Korejské lístky nikdo nechce. Olympiáda bez hvězd z NHL netáhne

Jednou z hvězd olympiády bude Gabriela Koukalová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednou z hvězd olympiády bude Gabriela Koukalová. | foto: Český biatlon - Petr Slavík

PRAHA Jihokorejci jsou pověstní svou pečlivostí a spolehlivostí. A i proto vše nasvědčuje tomu, že únorové olympijské hry 2018 budou z organizačního pohledu zvládnuty na jedničku. Pořadatele her v Pchjongčchangu však trápí malý zájem o vstupenky.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se musel v posledním týdnu vypořádat hned s několika nepříjemnými zprávami. 

Organizátoři letních her v roce 2020 v Tokiu ohlásili, že budou mít podobné problémy s čistotou vody jako jejich předchůdci z Ria de Janeiro. 

Závadná je voda v Odaiba Marine Parku, kde by měli závodit dálkoví plavci a triatlonisté. Obsahuje totiž příliš mnoho bakterií, konkrétně až sedminásobný počet ve srovnání s povolenou maximální hodnotou.

Martin Hanzal (10) a Pekka Rinne (35) během utkání Dallasu a Nashvillu.
Jágr gratuluje brankáři Mikeu Smithovi po vítězství 4:3 nad Los Angeles.

Brazilská policie zase zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana, kterého obvinila z ovlivnění volby pořadatele loňských her v Riu. 

Pětasedmdesátiletý Nuzman podle vyšetřovatelů pomáhal rozdělit úplatky ve výši dvou milionů dolarů (asi 44 milionů korun). 

Zatčen byl poté, co před měsícem policie provedla v souvislosti s vyšetřováním případu razii, terčem domovních prohlídek bylo mimo jiné sídlo organizačního výboru her a Nuzmanovo bydliště.

Prodalo se jen 30 procent

Tím však nepříjemné zprávy pro MOV neustaly. Poté, co vedení NHL definitivně ohlásilo, že nepustí do Pchjongčchangu „své“ hráče, zveřejnil místní deník Korea Herald fakt, že i kvůli tomu není o hry divácký zájem. 

Ze 760 tisíc vstupenek uvolněných pro Koreu se totiž prodala pětina, z 320 tisíc pro zbytek světa bylo skoupeno necelých 60 procent. 

Celkem se prodalo pouhých 30,3 procenta nabízených lístků. Jihokorejští organizátoři tak začínají bít na poplach, protože do startu her zbývá jen 117 dní.

Korejský deník dále uvedl, že hokejový turnaj, který byl při účasti hvězd z NHL největším lákadlem her už od olympiády v Naganu v roce 1998, trpí v množství prodaných vstupenek největší nouzí. 

Lístků na hokejové zápasy je nyní skoupeno jen 17,2 procenta, hůře na tom jsou jen sáňkařské závody, kam je prodáno tristních 11,5 procenta lístků. Organizátoři však věří, že korejští fanoušci začnou vstupenky teprve nakupovat. 

„Očekáváme, že se prodej zvýší dva až tři měsíce před startem. Mnozí Korejci tohle dělají na poslední chvíli. A také věříme, že se řada vstupenek prodá i mimo internet,“ stojí v tiskovém prohlášení organizačního výboru.

Můžeme čelit globálnímu ponížení

Korea Herald navíc poukazuje na další z důvodů, proč o hry není zatím zájem. Problémy jsou ve zdlouhavém procesu pořizování nejen vstupenek, ale i ubytování. 

„Od prodeje vstupenek až po ubytování se dá říci, že se všechno táhne. Musíme to začít brát vážně,“ řekla listu Yoo Eun-hae z vládnoucí Demokratické strany. 

„Obávám se, že můžeme čelit globálnímu ponížení. Celá země by se měla semknout a pomoci prodeji vstupenek,“ je ještě naléhavější Choi Moon-soon, guvernér provincie Gangwon, kde se hry budou konat.

Přitom Jižní Korea podobné problémy se vstupenkami neměla ani při letních hrách v roce 1988 v Soulu, ani na fotbalovém světovém šampionátu v roce 2002, který pořádala s Japonskem. 

Paradoxně však hrozí, že organizátoři her v Pchjongčchangu dopadnou ještě hůře než ti v Riu, jimž sportovci i novináři sice vyčítali kdeco, všechna závodiště však byla obsypána fanoušky. 

A pokud by byly vidět volná místa na tribunách, hrdí Korejci by byli zahanbeni.

Skandál kolem prezidentky ohrožuje hry

Zvlášť proto, že si nemohou dovolit další skandál světových rozměrů. Parlament totiž loni rozhodl o tom, že prezidentka Pak Kun-hje byla odvolána ze své funkce. 

Podle agentury AP tím byl přímo ovlivněn rozpočet her, protože ten počítal se sponzorstvím největších firem země. 

Jenže řada z nich je zapojena do kauzy, kvůli níž byla prezidentka Pak odvolána z úřadu, a tak nebude rozpočet naplněn podle plánu. 

„Největší obětí celého skandálu je právě olympiáda,“ uvedl Kim Do-kyun, profesor na Kyung Hee University v Soulu.

Ať tak, či tak, zákulisní problémy organizátorů by mohly „přehlušit“ právě zaplněné tribuny na stadionech. Podaří se je fanoušky zaplnit?

Najdete na Lidovky.cz