4. července 2011 8:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kouč basketbalistek: Ten tým ještě není na vrcholu možností

Lubor Blažek, trenér basketbalistek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubor Blažek, trenér basketbalistek | foto: ČTK

PRAHA/LODŽ Zklamání a spokojenost se mísily v náladě trenéra českých basketbalistek Lubora Blažka po mistrovství Evropy v Polsku. Jeho svěřenkyně byly jen kousek od medailového zisku, i čtvrté místo však kouč hodnotí jako úspěch. Zvláště poté, co reprezentace prošla po loňském stříbru na mistrovství světa velkou obměnou. Výkonnost týmu ještě podle Blažka nedosáhla svého vrcholu, ten by se prý mohl přiblížit už za rok na olympijských hrách v Londýně.

"Čtvrté místo je dobrý výsledek. Mohli jsme mít medaili, ale bohužel se to nepovedlo. Teď je třeba na mužstvu dál pracovat. A na tomhle mužstvu je hodně práce, abychom se dobře připravili na příští rok a kvalifikaci o olympijské hry," uvedl Blažek po závěrečném vystoupení na šampionátu. "Teď nám chyběla ta konečná medailová radost, ale třeba si ji uděláme na té olympiádě," dodal.

Za výkony na turnaji hráčkám poděkoval. "Holky tu odváděly své maximum. Všechny měly skvělý přístup. I když přišel výpadek, jako proti Rusku, tak za všechno, co holky na turnaji předvedly, si zaslouží dík," prohlásil Blažek. "Vždyť prohrály jen s Francií a Ruskem, a to jsou družstva té super top evropské špičky. Naopak porazily Chorvatsko, kterému nikdo nevěřil, a nakonec je páté. A porazily i finalistu Turecko, což všichni brali za samozřejmost," dodal.

V tom, že Češky odehrály dobrý turnaj, ho prý utvrdil i trenér americké reprezentace Geno Auriemma. "Byl se tu podívat. V sobotu večer jsme se sešli a on se mě ptal, proč jsme smutní, když jsme mezi čtyřmi nejlepšími týmy Evropy, kde není Španělsko. Tak že bychom si spíše s ním měli ťuknout červeným vínem, protože je to úspěch," uvedl Blažek. Spokojen byl i s přínosem nových hráček.

"Každá hráčka znala svou roli, akceptovala ji a stoprocentně ji odváděla," řekl. "Hráčky, které přišly nahradit ty odcházející, ale potřebují delší dobu na zapracování do týmu. Příprava před šampionátem byla kratší, než jsme potřebovali. Všechno jsou to ale hráčky, které v budoucnu mohou být pro národní tým prospěšné," doplnil.

ČTK