Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouč Plíškové: Kája musí být odvážnější. Přehazováním sítě grandslam nevyhraje

Sport

  21:24
New York (Od našeho zpravodaje) - Mise nesplněna, trofej nezískána, pozice jedničky ztracena. Po vyřazení od soupeřky, která je na žebříčku o 21 míst níž, se Karolína Plíšková poroučela z US Open. Jenže podle kouče Davida Kotyzy zdaleka není nad její kariérou zamračeno. Naopak: „Třeba na Masters by mohla hrát výborně.“

Karolína Plíšková ve čtvrtfinále US Open 2017 proti CoCo Vandewegheová. foto: ČTK/AP

Jeho filozofie je jasná. Díky vyrovnanosti a jistotě může tenistka vyhrát spoustu zápasů. Trofeje se však dobývají útokem. Zvlášť ty nejvzácnější.

„Kdo jenom přehazuje síť, pohár nezvedne,“ tvrdí. „Během sedmi zápasů vždycky aspoň jednou narazíte na nějakou rozjetou bomberku, proti které údržba nestačí.“

I proto by u Plíškové rád viděl větší odvázanost a ochotu riskovat za všech okolností.

Chybělo Karolíně určité odbrzdění v partii s Vandewegheovou?
Tušili jsme, že moc šancí nepřijde. A když se nějaká objeví, je potřeba to zmáčknout víc. Kája se v prvním setu udržela hlavou, ale nedařilo se jí náš plán provést.

Co konkrétně?
Zejména líp returnovat první servis Coco, ze kterého Američanka získávala na moje gusto až moc přímých bodů. Věřil jsem, že bude Kája úspěšnější, aby Coco trošku znervózněla. I když se to nepovedlo, měla setbol.

Ano a výměnu docela dobře rozehrála, že?
Jo, jo. Bohužel se nedokázala dostatečně odvázat. Coco měla na své poměry minimum vln. Pořád držela laťku dost vysoko. Četla Kájin servis. Nedělala lehké chyby a výborně returnovala, což zásadně ovlivnilo zápas.

Obvykle v bitvách ranařek rozhodne, kdo spustí palbu dřív. Byla Karolína váhavější?
Pokud srovnávám její odvahu na začátku naší spolupráce a teď, vidím pokrok. Ona sama ví, že má rezervy. Jen musí to vědění přenést na kurt.

Jak?
Zkusit na něj jít s kuráží a bez obavy z porážky. Klidně prohrát. Jít do boje bez garance, že to vyjde. Když se odváže, prohraje a nebude jí to vadit, může se odrazit k velkému triumfu. Zatím ovšem pořád opatrnostní složka převažuje nad rizikovou.

A to jí zabraňuje dosáhnout na jednu velkých trofejí?
Může být. V New Yorku na zádech tahala batoh odpovědnosti, že je jednička a že by se tady měla předvést. Přitom do loňského US Open na grandslamech nepřelezla třetí kolo. Jedním postupem do finále se to nezlomí.

Zato letošní dvě čtvrtfinále a jedno semifinále jsou dobrým signálem?
Je vidět, že se na grandslamech zlepšuje. Na titul to zatím nestačí, ale dělá na tom, což je důležité. Ví, kde nás tlačí bota. Teď se nebavím o kondici, v níž se musí malinkými krůčky pořád zlepšovat. V ní má ještě větší rezervy.

Od pondělí už jedničkou nebude. Osvobodí ji to?
Mně to tak přijde. Především je paráda, že vůbec byla první. Nějakou dobu úplně nahoře vydržela. Osobně jsem čekal, že bude ještě ve větší křeči. Přestože vnitřně musela hodně bojovala, popasovala se s tím důstojně. Konec sezony ukáže, jestli se uvolní. Když si odpočine a spadne to z ní, třeba na Masters může hrát výborně.

Může ji zkušenost s létem na trůnu obohatit?
Nemůžu mluvit za ni. Kája bývá často nespokojená, hledá chyby. Ale podstatné je, že se posouvá. Nejsou to mílové skoky, ale v kariéře jde pořád nahoru. Když vydrží makat, tak věřím, že bude fakt skvělá.

Dokážete odhadnout, jak je její strop vysoko?
Těžko hádat. Na grandslamech se rojí překvapení. Kdo by čekal, že Ostapenková vyhraje Paříž? Že bude Venus ve dvou finále a na cestě do třetího? Konkurence je vyrovnaná. Ale když se podívám, jakým stylem holky vítězí, utvrzuju se v názoru, že přehazováním míčů přes síť se nikdo až k poháru nedostane.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat