Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouč reprezentace Růžička: Nejsme horší než Rusové

Sport

  10:51
PRAHA - Nenávidí porážky, po nich ho většinou spatříte jen v zasmušilé tváři. Anebo Vladimíra Růžičku znáte i naopak. Na první pohled vnitřně spokojeného, výřečného. A pyšného. Jako po Českých hokejových hrách, kde jeho tým v sérii Euro Hockey Tour vyhrál po sedmi letech turnaj.

Vladimír Růžička. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Nic ovšem nepřeceňujme. Pořád je to jen začátek sezony," krotí euforii reprezentační kouč. Ví, že zvláště v té olympijské se bude hodnotit až na jejím konci...

* Hlodalo vás dlouhé čekání na vytoužený triumf?
Jasně že jo, vždycky je těžké to skousnout. Můžete ale vyhrát teď, jenže nejdůležitější zápas vás stejně čeká až na hlavních akcích. A ty jsme poslední roky nezvládali.

* V Karlových Varech jste však asi cítil úlevu, ne?
Před vlastními fanoušky chcete doma vždy uspět. Všechno ideální není nikdy, ovšem turnaj ukázal to, v co jsem věřil: že se nám hráči, kteří byli na mistrovství světa, ohrají.

* Koho máte na mysli?
Třeba Ondřeje Němce, Romana Červenku... Tohle jsou mladší kluci, na nichž teď nároďák stojí. Jsem rád, že to dokázali v úvodu sezony.

* Přejděme k opačnému pólu: kdo vás na turnaji zklamal?
To nechci říkat. Podařilo se nám vyhrát, zatím je vše čerstvé. Pro mě je nejdůležitější, že všichni hráli jako tým. Ale nechci nic přeceňovat, loni se nám taky povedl první turnaj, a pak se to sesypalo.

* Stejně bych se zastavil u jednoho jména, a to Pavel Brendl. V KHL loni nastřílel 35 gólů, jenže v reprezentaci vyšel naprázdno.
On je střelec, co dlouhou dobu nebyl v národním mužstvu. Je pod obrovským tlakem, každý ho sledoval. Na druhou stranu se snažil hrát to, co hraje v klubu. Jenže mezinárodní hokej je trochu jiný.

* Viděl jste na týmu i negativa?
Máme pořád hodně nedostatků. Třeba proti Rusům jsme se zničehonic zbláznili a měli tři útočníky za brankovou čárou. Jindy zase máme ve svém pásmu chaos, ale tak to bývá. Podívejte na Rusy, kteří taky občas nevěděli, kam dříve skočit. Mě hlavně těší, že kluci bojovali.

* A také že zachytali oba brankáři Mensator i Štěpánek?
Ale to je přesně to, co jsem říkal už loni: zase může přijít turnaj, kdy to ani jednomu nepůjde. Tihle mladí gólmani poslední čtyři roky moc šancí nedostávali, proto teď musí podstoupit co nejvíce zápasů. Jsem rád, že prokazují vynikající formu.

* Napověděly vám České hry, kdo má z týmu šanci na olympiádu?
Ta bude v Kanadě, na malém kluzišti. Nemá cenu si nic nalhávat, většina hráčů tam přijede z NHL. Ale je dobré vědět, že hráči z Evropy umějí hrát taky dobře. Protože po olympiádě se pořádá šampionát a tam moc hráčů z NHL nebude.

* Myslíte, že se národní tým zbavil na Euro Hockey Tour svého komplexu z porážek?
Doufám, že budou mít větší sebedůvěru, protože tu v těžkých zápasech musíte mít. Mně trochu vadí, že ji třeba Rusové mají a my se do nich trochu bojíme jít. Přitom jsme - až na pár individualit - stejně dobří jako oni.

* Mluvíte o sebedůvěře. Máte k nim znovu větší důvěru i vy?
Jsem rád za zápasy s tak obrovskou úrovní. Protože si hráče můžu prověřit a nemusím pak mít takovou obavu na šampionát někoho vzít. Ale hlavně: hokej je o týmové hře, ne o jednotlivcích. Real Madrid může mít skvělé fotbalisty, jenže když je nesladí, je těžké je udržet. Já chci mít opravdový tým.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat