Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouč Sáblíkové zuří: O zlato nepřišla kvůli pádu, ale kvůli dopingové kontrole

Sport

  9:13
CALGARY - Rychlobruslařka Martina Sáblíková přišla na mistrovství světa ve víceboji v Calgary kvůli pádu na pětikilometrové trati o šanci na zisk třetí zlaté medaile za sebou. Trenér Petr Novák si však spíše než na tento moment po závodě stěžoval na dopingová pravidla. Dvojnásobná olympijská vítězka totiž musela v sobotu jakožto nejrychlejší ze závodu na 3000 metrů na povinnou kontrolu, což podle kouče značně poznamenalo její výkon v druhém dnu víceboje.

Martina Sáblíková. foto: Reuters

"Po sobotních výkonech si Martina mohla jít pro zlatou medaili a tvrdil jsem, že může vyhrát i patnáctistovku, ale místo 1:53 jela 1:55, což byl důsledek dopingové kontroly. Po vítězství na trojce totiž musela jít na doping, nalévala se vodou a tři hodiny musela být zavřená v místnosti. Až ji chytaly křeče," řekl Novák.

Zkušeného kouče hodně rozladilo, že Sáblíková, která absolvovala dopingovou kontrolu stejně jako její soupeřky v pátek, musela test znovu podstoupit v sobotu. "To, že tady vyvíjejí činnost (dopingoví kontroloři) i v sobotu, není dobré. Závodníci musejí relaxovat a ne jít na doping," podotkl Novák.

DÁLE ČTĚTE

Sáblíková měla podle jeho slov s absolvováním kontroly podobný problém poprvé. Poté co odevzdala první vzorek, musela na dopingu zůstat, neboť moč byla příliš řídká. "Musela tam tak čekat a chytaly ji křeče do nohou, protože nemohla relaxovat. Tahle kontrola vzala Martine cennější medaili," zlobil se Novák.

Rozhodl se, že pošle vedení Mezinárodní bruslařské unie dopis s žádostí, aby se současný systém změnil. "Kdyby šla za půl hodiny pryč, tak se nic nestalo. Bohužel tam ale byl problém, tak tam byla tři hodiny a pak se nemohla ani pořádně navečeřet," uvedl Novák. Ideální by podle něj bylo, kdyby závodníci absolvovali dopingovou kontrolu v pátek před závodem a v neděli po jeho skončení.

"Viditelnějším" důvodem, proč Sáblíková přišla o možnost bojovat o zlatý hattrick, byl její pád čtyři kola před koncem pětky. "Neudělala to schválně. Podle televize prý najela do rýhy a nemohla zpět, protože jí brusle odjela," popsal Novák důvod pádu držitelky světového rekordu na této trati.

Pád Sáblíkové na pětce.

Co se přesně stalo, netušila ani sama závodnice. "Nevím, nevím. Prostě jsem upadla...nevím," hledala Sáblíková po absolvování další dopingové kontroly marně slova pro list Calgary Herald. "Jela jsem tak dobře a měla tolik síly. To je život," řekla s pokrčením ramen zdrcená Češka.

Její trenér ocenil, že se rychle zvedla a pokračovala v závodu. "Smekám před ní, protože zvednout se s naraženým bokem, ještě rozjet a zachránit medaili, to vyžaduje velké srdce. Martina si odváží bronzovou medaili, já jsem spokojený," řekl Novák. "Zkoušela jet na světový rekord a kdo ví, jak by to dopadlo," podotkl kouč.

Sáblíková potřebovala k zisku zlaté medaile porazit nakonec vítěznou Ireen Wüstovou z Nizozemska o téměř 16 sekund. Novák věří, že nebýt pádu, mohlo se to podařit. "Věřil jsem tomu. Po trojce je možnost najíždět tři vteřiny na kolo. Ireen by Martinu atakovala ještě kolo a pak by přišlo najíždění. Ireen ale podala dobrý výkon a klobouk dolů před ní," ocenil Novák výkon vítězky.

Autor:

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC PROGRAMÁTOR (40-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Mohlo by vás zajímat