Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouč Záhrobské: Na změnách trvám, Šárka musela styl překopat

Sport

  16:00
PRAHA - Sen o zlatém glóbu pro nejlepší slalomářku světa se Šárce Záhrobské již rozplynul. Co se vlastně děje s nejlepší českou lyžařkou a proč v letošní sezoně zatím zaostává za očekáváním? Důvody jejího výkonnostního poklesu vysvětluje její nový trenér Pavel Šťastný (64).

Šárka Záhrobská. foto: ČTK

* LN Z jakého důvodu se zatím Záhrobská v závodech Světového poháru víceméně hledá?
Příčin je víc. Jednak se stává, že po výtečných výsledcích někdy přichází útlum, zadruhé šla výkonnost soupeřek Šárky šíleně nahoru a zatřetí jsme začali měnit techniku.

Rok 2010 v obrazech

* LN Nabízí se otázka, proč bylo nutné měnit techniku, když s tou dosavadní měla úspěchy?
Jestli chce Šárka ještě nějaké roky závodit mezi nejlepšími, pak skutečně nemůže jezdit tak jako třeba před dvěma třemi roky. Proto se rozhodla, že něco zkusí změnit. Holky jezdí slalom a zejména pak druhé kolo už absolutně na doraz. Myslet si, že stačí jezdit jen hezky, to už nefunguje. Hodně jsme spolu mluvili o změně techniky, podotýkám nikoliv stylu, aby šlo všechno správným směrem. Oba zároveň víme, že když se něco mění, pokles výkonnosti může nastat. Přesto je Šárka pořád schopná jezdit do deseti.

Výsledky společné práce

23. října 2010 obří slalom (Sölden) nekvalifikovala se do 2. kola
13. listopadu 2010 slalom (Levi) 7. místo
27. listopadu 2010 obří slalom (Aspen) nekvalifikovala se do 2. kola
28. listopadu 2010 slalom (Aspen) 12. místo
19. prosince 2010 superkombinace (Val d´Isere) nekvalifikovala se do 2. kola
21. prosince 2010 slalom (Courchevel) 10. místo
28. prosince 2010 obří slalom (Semmering) nekvalifikovala se do 2. kola
29. prosince 2010 slalom (Semmering) 10. místo
4. ledna 2010 slalom (Záhřeb) 19. místo

* LN V posledním závodě v Záhřebu skončila až na 19. místě. Co podle vás pokazila?
V prvním kole jsem ji v té šílené mlze skoro vůbec neviděl... Kvůli špatnému počasí viděla jen z brány do brány, a navíc měla problém s lyžema. Ve druhém kole do toho ale šlápla, střední pasáž zajela třeba daleko rychleji než ostatní lyžařky, v závěru ale udělala chybu. Ono to motorické učení zkrátka není jednoduché. Když člověk jede slalom a nemá věci zautomatizované, tak nepodá stoprocentní výkon. Šárka má pořád řekněme pětiprocentní rezervu.

* LN V čem soupeřky Záhrobské podle vás učinily nejmarkantnější pokrok?
V agresivitě a větším rozsahu. Vemte si třeba Finku Poutiainenovou. Také měnila techniku a najednou jezdí výtečně.

* LN Zdá se, že Záhrobská většinou mívá velmi nadějné mezičasy, ve druhé části slalomů ale ztrácí. Čím to?
Tohle je doopravdy pravda. On ten náš trénink totiž není jen nějaká procházka rájem. Šárka jede víceméně skoro pořád naplno a podstupuje značnou objemovou a fyzickou zátěž. Začala navíc nově používat i svaly, které dříve příliš nevyužívala, a ty se jí teď proto daleko víc unavují. Tohle ale skutečně neříkám jen jako nějakou výmluvu.

* LN Říkáte, že vaše svěřenkyně víceméně stále tvrdě trénuje. Nepřemýšlíte proto o občasném zvolnění tempa, třeba alespoň před světovým šampionátem?
Určitě ano. Třeba i teď ve středu měla volno a ve čtvrtek se v Ramsau, kde momentálně jsme, jen lehce proběhla na běžkách.

* LN Nevnímáte přece jen vzhledem k dosavadním výsledkům jistou nervozitu ve vašich vzájemných vztazích?
Absolutně ne. Kdyby se Šárce nedařilo ani při tréninku, pak by možná jisté potíže mohly nastat. Jenže ona v něm jezdí výtečně. Teď hlavně potřebujeme, aby vše dokázala zautomatizovat i při závodech.

* LN Nicméně situace pro Záhrobskou asi jednoduchá není...
Víte, ona je naprostý realista, a navíc velice chytrá závodnice. S danou situací se vyrovnala naprosto fantasticky. Určitě i proto, že cítí, že tenhle proces někam vede, a vnímá směr, jakým jdeme.

* LN Skutečně vás nikdy nepřepadají myšlenky o tom, že třeba cosi děláte v přípravě špatně?
Samozřejmě že o tréninku velice přemýšlím, ale absolutně mě nesvírají pocity, že bychom něco dělali špatně. Já ale nejsem ten typ, který by někoho jen tak jako udržoval, plácal ho po zádech a povídal: dobrý, dobrý, dobrý. Tohle můj styl nikdy nebyl. Ostatní baby se s tím ale vůbec nemažou, a my proto nemůžeme zůstat stát na místě. Hlavně proto jsme se vydali tímhle novým směrem.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!