Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Koukal touží po Soči. Dokud šance je, tak po ní půjdu, hlásí

Český běžec na lyžích Martin Koukal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český běžec na lyžích Martin Koukal | foto: ČTK

Byť už je povoláním laufař, ve Světovém poháru běžců na lyžích startoval naposledy v únoru 2011 a minulá sezona mu v maratonech i vinou zdravotních obtíží vůbec nevyšla, pořád nosí v hlavě olympijský sen. Martin Koukal startoval už v Naganu, Salt Lake City, Turínu a z Vancouveru má se štafetou bronz, teď však mluví i o Soči. "Byla by to krásná tečka."

Koukal si u svého zaměstnavatele, maratonského týmu Snowproof Racing vyjednal výjimku, že se může o Soči pokusit. "Musím jim poděkovat," vzkázal rakouským šéfům. "Ne každý podnikatel nechá jednoho ze svých nejlepších závodníků měsíc závodit někde jinde, když ho platí."

Přestože řady reprezentačního áčka opustil po bronzovém Vancouveru, dál žije svůj olympijský sen. A to i přes to, že Miroslav Petrásek, šéftrenér běžeckého týmu, nedávno na adresu pětatřicetiletého běžce prohlásil: "Bude to mít hodně těžké."

"Ale dokud ta šance je, tak po ní půjdu," dušoval se Koukal. "Trénink směřuje k tomu, abych se vrátil k tomu, co jsem předváděl před třemi čtyřmi lety, a v tom případě bych mohl na hrách něco předvést. Nechci jet jen kvůli účasti, to už mám za sebou."

Nominaci na základě bodů ve Světovém poháru si Koukal vybojovat nemůže, už skoro tři roky nezískal ani jeden, stěžejní tak pro bývalého mistra světa bude předvánoční víkend, kdy se na Horních Mísečkách pojede Slavic Cup. První den deset kilometrů klasicky, další pak volná patnáctka. "Důležitý závod," uvědomuje si Koukal. "Tam se mezi sebou poměří ti, kteří nemají jistou olympiádu z bodů ve svěťáku."

Zatím jediným vodítkem formy byly kontrolní závody v polovině listopadu v Muoniu, kde se Koukal potkal s bývalými kolegy z reprezentace. Na klasické desítce byl devětašedesátý, patnáctka a jemu bližší volná technika dopadla lépe, tam skončil dvacátý.

Martin Koukal

Běžec na lyžích Martin Koukal.

"Výkon neoslnil, ale byl v podobném duchu, co tam jel Ondra Horyna a Jirka Magál," srovnával se Koukal a vyhlížel poslední šanci, kde si letenku do Ruska může vybojovat. "Na Mísečkách by má forma měla být jiná než v listopadu, tehdy nebylo v mém zájmu se šponovat do extrému, i když by mi to v rámci nominace pomohlo. Já jsem ale vždycky dobře jezdil až v únoru."

Zatím je však start v Soči jen v oblasti úvah, teprve až přesvědčí trenéra, může začít uvažovat o startech. Jako elitní laufař by pak pomýšlel hlavně na závěrečný běžecký závod her - volnou padesátku s hromadným startem.

"To by byl můj hlavní a jediný start, jenže zatím nejsem ani nominovaný," připomněl Koukal. "Samozřejmě pak záleží na požadavku týmu a pokud by trenér ukázal na mě, tak je jasné, že nepojedu jen na jeden závod, ale i jako náhradník do štafety. Jenže to jsou všechno teorie, které se můžou řešit v novinách. Já musím hlavně trénovat a lyžovat."

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.