Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koukalová bude celebritou i bez biatlonu. S ním by ale byla víc, míní expert

Sport

  6:00
PRAHA - Vynecháním další sezony a vydáním šokující knižní zpovědi se biatlonistka Gabriela Koukalová odstřihává od profesionálního závodění. Marketing spojený s její osobou však nutně končit nemusí.

Uškodila si Gabriela Koukalová svou osobní zpovědí? foto: 2media.cz

Už rok je Gabriela Koukalová bez závodního biatlonu. A biatlon bez Gabriely Koukalové. Tedy co se výsledků týče. 

Významnou marketingovou tváří, nejen biatlonového svazu, přesto byla i během uplynulé sezony, kterou musela oželet kvůli zranění lýtek.

Tehdy alespoň trénovala a pokoušela se o návrat do závodní stopy. Zato nyní si dá od biatlonu pauzu úplně – a možná nadobro.

„Musím říct, že v tuhle chvíli si absolutně neumím představit, že bych se ještě někdy vrátila,“ prohlásila zkraje dubna při oznámení dalšího vynechaného ročníku. 

„Ale zároveň to nechci vůbec uzavírat. Neříkám, že končím celou kariéru.“

Biatlonistka Gabriela Koukalová s manželem Petrem na návštěvě Karlových Varů...

Gabriela Koukalová s manželem Petrem.

Možná ještě významnější moment přišel minulý týden, kdy vydala autobiografickou knihu s názvem Jiná Gabriela Koukalová. 

V ní kromě problémů s anorexií a bulimií poodhaluje složité a pokřivené vztahy, které měla s některými členy reprezentačního týmu a svazu. 

Těžko očekávat, že by se do poměrů, na něž si nezřídka stěžuje, chtěla vracet. A zároveň že by ji jmenovaní, již se mohou cítit dotčeni, mezi sebe vroucně znovu přijali.

Proto úspěšná závodnice, mistryně světa, olympijská medailistka a majitelka velkého Křišťálového glóbu logicky přestane být tváří českého biatlonu.

„Rozhodně si myslím, že se zvýší spíš prodej její knížky než její marketingový potenciál. Ten se podle mě naopak sníží. 

Negativní věci v biatlonovém týmu, které se rozhodla zveřejnit, jí spíš ublíží,“ myslí si specialista na sportovní marketing z webového portálu Sportbiz.cz Tomáš Janča.

Gabriela Koukalová se zlatou medailí, za ní slavící čeští fandové.

Gabriela Koukalová

Podobně laděné zpovědi, v nichž osobnosti odhalí šokující informace a příběhy, nejsou ve sportovním světě zas tak výjimečné. 

„Třeba takový Andre Agassi se rozhodl vydat jednu z nejlepších a nejsilnějších autobiografií sportovců, jaká tu kdy byla. A to mluví například o nenávisti ke svému otci,“ jmenuje Janča příběh legendárního tenisty.

Koukalové však podle něj neprospěje to, že se až příliš „otírá“ o vztahy v reprezentačním družstvu, které navenek působilo jako přátelská, sehraná parta. 

„Myslím si, že příliš negativních informací o členech jejího týmu se případným zájemcům o reklamní spolupráci líbit asi nebude. Kdyby dál pokračovala jako biatlonistka, naplnil by se její potenciál mnohem více, byla by mnohem víc na očích.“

Kromě sportovních značek Koukalová svou tvář propůjčila také potravinářské společnosti Hamé, kosmetickému Dermacolu nebo sázkové kanceláři Tipsport. Za to inkasovala částky v řádech milionů ročně.

Gabriela Koukalová na tréninku v Östersundu.
Gabriela Koukalová na loňské dovolené s manželem Petrem.

Bez příjmů z reklamy by podle Janči zůstat nemusela. 

„Už nyní je celebritou nadsportovního formátu, takže jí odchod z biatlonu zase tolik neuškodí. Má všechno, co má taková celebrita mít. Je pěkná, atraktivní, má dobré, milé vystupování a především je o ní pořád slyšet. Sama o sobě je hvězda.“

Nové okolnosti kariéry 28leté sportovkyně jsou zatím čerstvé, a tak těžko předvídat, jakým směrem bude Gabriela Koukalová pokračovat. Je jasné, že coby úspěšné závodnici by se jí nabídky spolupráce jen hrnuly. 

„Na druhou stranu může své jméno nyní lépe prodat a její kniha pro to může být dobrým odrazovým můstkem,“ dodává Janča.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...