Němka Laura Dahlmeireová slaví další triumf ve Světovém poháru. | foto: ČTK/AP

Koukalová dojela ve stíhačce světového poháru osmá, vyhrála Němka Dahlmeierová

•   11:38aktualizováno  13:38
PCHJONGČCANG - Biatlonistka Gabriela Koukalová dojela ve stíhacím závodu Světového poháru v korejském Pchjongčchangu osmá a oproti sprintu si polepšila o třináct míst. Svoji současnou suverenitu potvrdila Němka Laura Dahlmeierová, která na budoucích olympijských tratích jasně vyhrála.

Další česká biatlonistka Eva Puskarčíková si ve stíhačce pohoršila, musela na pět trestných kol a z šestnáctého místa po sprintu klesla až na 39. pozici. Veronika Vítková vyrazila na trať z 53. příčky a po třech střelbách ze závodu odstoupila.

Gabriela Koukalová

Majitelka kompletní sady medailí z nedávného mistrovství světa Koukalová udělala dvě chyby na střelnici; poprvé minula poslední ranou v úvodní ležce a podruhé třetím pokusem při první stojce. Po poslední zastávce na střelnici pokračovala jedenáctá, ale měla nejrychlejší běžecký čas ze všech a v posledním kole předjela tři soupeřky.

Ženský Jágr. Gabriela Koukalová už je ‚milionová‘, její cena na trhu stoupá

Dahlmeierová absolvovala prakticky sólo závod. Od první zastávky na střelnici jela s náskokem v čele a vyhrála o minutu a dvanáct vteřin před Finkou Kaisou Mäkäräinenovou. Dokonce po poslední položce vstoje se po vzoru Francouze Martina Fourcada po závěrečné ráně otočila k tribunám a trenérům a ve vítězném gestu zvedla ruce nad hlavu. Třetí byla Francouzka Anaiss Bescondová.

SP v biatlonu v Pchjongčchangu (Korea)

Muži - stíhací závod 12,5 km: 1. M. Fourcade (Fr.) 31:24,27 (0 tr. okruhů), 2. Šipulin (Rus.) -34,5 (0), 3. Eberhard -36,7 (3), 4. Eder (oba Rak.) -1:03,2 (2), 5. Garaničev (Rus.) -1:09,5 (2), 6. Desthieux (Fr.) -1:13,5 (2), 7. Landertinger (Rak.) -1:20,3 (2), 8. Doll (Něm.) -1:20,4 (2), 9. Bailey (USA) -1:20,6 (2), 10. Hofer (It.) -1:20,6 (2), ...24. Šlesingr -2:08,4 (2), 27. T. Krupčík -2:26,6 (2), 51. Krčmář -4:39,0 (4), 58. Václavík (všichni ČR) -6:09,3 (8).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1128, 2. Šipulin 762, 3. Schempp (Něm.) 673, 4. Eberhard 621, 5. J. T. Bö (Nor.) 621, 6. Lesser (Něm.) 581, ...15. Moravec 416, 17. Krčmář 389, 23. Šlesingr 335, 57. Soukup 52, 62. T. Krupčík 48, 63. Václavík (všichni ČR) 42.

Ženy - stíhací závod 10 km: 1. Dahlmeierová (Něm.) 27:58,1 (0), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -1:12,5 (2), 3. Bescondová (Fr.) -1:18,9 (1), 4. Eckhoffová (Nor.) -1:32,0 (5), 5. Dunkleeová (USA) -1:32,5 (3), 6. Hildebrandová (Něm.) -1:42,7 (1), 7. Džimová (Ukr.) -1:56,6 (1), 8. Koukalová (ČR) -2:00,5 (2), 9. Olsbuová (Nor.) -2:04,1 (1), 10. Fialková (SR) -2:04,6 (2), ...39. Puskarčíková -3:59,4 (5), Vítková (obě ČR) nedokončila.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 1023, 2. Koukalová 911, 3. Mäkäräinenová 873, 4. Dorinová Habertová (Fr.) 711, 5. Wiererová (It.) 627, 6. Chevalierová (Fr.) 579, ...10. Puskarčíková 492, 25. Vítková 249, 54. Charvátová 77, 87. Davidová 13.

Němka Dahlmeierová vyhrála závod SP popáté za sebou a je na nejlepší cestě k zisku velkého křišťálového glóbu za celkový triumf v této sezoně. Pět závodů před koncem sezony má před Koukalovou náskok více než sto bodů.

Vládl také Francouz Fourcade

Jistý vítěz Světového poháru biatlonistů Francouz Martin Fourcade vyhrál stíhací závod v korejském Pchjongčchangu a v sezoně vybojoval už dvanáctý triumf. Z Čechů byl v dějišti příští olympiády nejlepší čtyřiadvacátý Michal Šlesingr.

Fourcade trefil všech dvacet terčů a završením tuctu vítězství v sezoně vyrovnal rekord Nora Oleho Einara Björndalena z ročníku 2004/2005. Francouz má šanci přidat do konce zimy ještě další výhry, pokud bude startovat v Kontiolahti a Oslu.

Za Fourcadem dojel z 23. místa po sprintu Rus Anton Šipulin, který také střílel přesně. Třetí skončil páteční vítěz Julian Eberhard z Rakouska.

Šlesingr minul dvakrát - jednou v první položce a podruhé v poslední - a zopakoval 24. místo ze sprintu. Tomáš Krupčík odstartoval do závodu jako devatenáctý, musel rovněž na dva trestné okruhy a bodoval na 27. místě. Michal Krčmář minul čtyřikrát a dojel až 51., Adam Václavík skončil po osmi chybách na posledním 58. místě.