Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koukalové se v závodu dvojic nedařilo na střelnici. Šestá skončila i smíšená štafeta

Sport

  14:10aktualizováno  18:07
KONTIOLAHTI - Gabriele Koukalové se příliš nepovedl závod smíšených dvojic na SP v Kontiolahti, když na střelnici udělala pět chyb. Spolu s Ondřejem Moravcem tak skončili šestí, což je historicky nejlepší výsledek českých biatlonistů v této disciplině. Zvítězili Rakušané Lisa Theresa Hauserová a Simon Eder.

Gabriela Koukalová musela ve smíšených dvojicích hned pětkrát dobíjet. foto: ČTK

S více než půlminutovým odstupem za nimi projeli cílem díky finiši Lowella Baileyho druzí Američané, které reprezentovala ještě Susan Dunkleeová. Třetí byla německá dvojice Laura Dahlmeierová, Roman Rees.

České reprezentanty připravilo o lepší umístění osm dobíjení a pomalejší střelba. Koukalová na prvním úseku musela použít náhradní náboj po střelbě vleže a předávala Moravcovi na dvanáctém místě.

Stříbrný muž z pátečního sprintu s jedním dobíjením při střelbě vestoje vytáhl českou dvojici na třetí příčku, ale Koukalová umístění na stupních vítězů neudržela.

Ondřej Moravec.
Gabriela Koukalová

Jednou chybovala vleže a pak při položce vestoje třetím dobíjeným nábojem odvracela hrozbu trestného kola.

„To nás stálo umístění na pódiu. Měli jsme příliš mnoho dobíjení,“ poznamenal v rozhovoru pro Českou televizi šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář.

Tento okamžik a konečné šesté místo trochu zklamal i Moravce. „Stálo nás to spoustu času a připravilo o možnost bojovat o pódium. Tam to zklamání trochu bylo,“ řekl Radiožurnálu.

Výsledky:

Smíšená štafeta dvojic (6 km + 7,5 km):

1. Hauserová, Eder (Rak.) 31:35,1 (0 trest. okruhů + 5 dobíjení), 2. Dunkleeová, Bailey (USA) -32,8 (0+5), 3. Dahlmeierová, Rees (Něm.) -33,3 (0+6), 4. Chevalierová, Beatrix (Fr.) -36,5 (0+8), 5. Višněvská, Savickij (Kaz.) -47,8 (0+7), 6. Koukalová, Moravec -51,1 (0+8).

Smíšená štafeta (2x6+2x7,5 km):

1. Francie (Dorinová Habertová, Bescondová, Desthieux, Fillon Maillet) 1:11:34,5 (0+9), 2. Německo (Horchlerová, Hammerschmidtová, Doll, Peiffer) -11,0 (0+10), 3. Ukrajina (Varvynecová, Abramovová, Semenov, Pidrušnyj) -27,1 (0+6), 4. Rusko -47,8 (0+10), 5. Norsko -1:15,0 (3+8), 6. Česko (Puskarčíková, Vítková, Šlesingr, Krčmář) -1:22,4 (2+13).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech):

1. Německo 264, 2. Francie 257, 3. Rakousko 201, ...9. Česko 175.

Se svým výkonem byl český biatlonista spokojený. „Tím, že se mi to celkem povedlo, to pro mě byl příjemný závod. Fakt mě to příjemně překvapilo,“ poznamenal.

Závod smíšených dvojic jel stejně jako Koukalová poprvé, ale má zkušenosti z různých exhibic, které se jezdí podobně. „Musím říct, že tohle mě bavilo. Je to závod, který má spád,“ pochvaloval si.

Neplánuje si ale do budoucna vybírat, zda by raději startoval v závodě dvojic nebo klasické smíšené štafetě. „Je mi to prakticky jedno. Když je člověk na tom, jak jsem na tom teď, tak kam mě postaví, to pojedu,“ dodal.

Moravec před závěrečným úsekem přebíral štafetu na sedmém místě s půlminutovou ztrátou na čelo.

Po střelbě vleže se propadl na devátou příčku, bezchybná a rychlá položka vestoje ho vynesla na šesté místo. Na vítězné Rakušany české duo ztratilo 51,1 sekundy.

Hauserová a Eder těžili z rychlé střelby, celkově pětkrát dobíjeli. Eder do závěrečného úseku vyrážel na vedoucí pozici a pak ani jednou nechyboval. Závěrečnou položku vestoje odstřílel za 18 sekund a pojistil první triumf Rakušanů v této disciplíně.

Smíšená štafeta měla blízko k medaili

Česká smíšená štafeta biatlonistů skončila na Světovém poháru v Kontiolahti po dvou trestných kolech šestá. Čtveřice Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Michal Šlesingr a Michal Krčmář doplatila na selhání Vítkové a Krčmáře při střelbě vleže.

I bez odpočívající hvězdy Martina Fourcadea vyhráli Francouzi, jejichž finišman Quentin Fillon Maillet projel cílem o jedenáct sekund před Němcem Arndem Peifferem. Třetí byla Ukrajina, na kterou Češi ztratili asi 55 vteřin.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...