Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kovaljov byl doma v Rusku za vraha. Nyní se může stát boxerským králem světa

Sport

  9:29
PRAHA - Až se v noci na neděli postaví do ringu v moderní T-Mobile Areny v Las Vegas, na minulost myslet nebude. Přesto i dnes ruského boxera Sergeje Kovaljova občas dožene jedna osobní tragédie.

André Ward (vpravo) a Sergej Kovaljov. foto: Reprofoto

Píše se 5. prosinec 2011 a v ruském Jekatěrinburku proti sobě nastupují dva šikovné talenty polotěžké váhy – neporažený Kovaljov a Roman Simakov, který z 21 duelů vyhrál devatenáct.

Z očekávané vyrovnané bitvy se stává jednoznačná demolice. V sedmém kole se Simakovovi po dalším tvrdém úderu podlamují kolena a potřetí končí na zemi.

Posléze upadá do bezvědomí, ze kterého se již neprobudí. Po třech dnech v nemocnici umírá.

Čtyři a půl roku trvalo, než Kovaljov o této tragédii promluvil. Jakékoliv otázky na téma smrti Simakova přecházel tichem a pohledem do prázdna. „Ten měsíc poté byl nejtěžší v mém životě. Nevěděl jsem, co dál, měl jsem vsobě prázdno,“ rozpovídal se otéto tragédii Kovaljov letos na začátku července pro Chrise Mannixe.

Stalo se tak poté, co poprvé od osudného duelu opět boxoval v Rusku, kde jej někteří překřtili na vraha a vinili jej ze smrti soupeře.

Malawijce Isaaka Chilembu bijec s příznačnou přezdívkou „Krusher“ ve stejné hale, jako porazil Simakova, neknokautoval, byť k tomu byl opět blízko. A znovu v sedmém kole.

Právě touto výhrou završil cestu za boxerským světem očekávaným soubojem s americkou hvězdou Andrém Wardem. Ve hře budou tři prestižní světové tituly, které má v držení Kovaljov.

Vítěz bere všechno. Pásy i pozici nepsané jedničky světového ringu napříč vahami, kterou loni v září uvolnil americký pracháč Floyd Mayweather. „Není to osobní, ale nelíbí se mi rozpínavost Rusů,“ vyhrotil celou už tak vyhecovanou bitvu Ward, přezdívaný „Syn Boží“.

André Ward (vlevo) a Sergej Kovaljov.

André Ward (vlevo) a Sergej Kovaljov na pozadí americko-ruských vlajek.

Najdou se tací, kteří mu předpovídají, že se mu dohoda s Nejvyšším bude pro sobotní noc hodit.

Jiní tvrdí, že pokud může někdo zastavit ruského „Ničitele“, pak právě Ward, stříbrný medailista z her v Aténách 2004 a taktéž neporažený profík. „Musím pokračovat a bojovat za sebe i za něj. Chci být nejlepší na světě. A dokážu to pro sebe i Simakova,“ tvrdí odhodlaně Kovaljov.

Ward bude jeho jubilejním dvacátým soupeřem od tragického „Mikuláše“ roku 2011. Sedmnáct soupeřů od té doby knokautoval. I pro Simakova...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat