Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Král je mrtev, ať žije král': Schumi je minulost, Německo oslavuje Vettela

Sport

  12:54aktualizováno  14:08
BERLÍN - Michael Schumacher je zapomenut. Německo oslavuje svého nového motoristického hrdinu Sebastiana Vettela, který dokázal jako nejmladší závodník v dějinách vyhrát seriál formule 1. Největší radost vyvolal v hesenském Heppenheimu, který triumf svého "nejrychlejšího rodáka" slavil do noci.

Sebastian Vettel a Michael Schumacher. foto: Reuters

"Všichni Heppenheimští jsou nesmírně pyšní a radují se se Sebastianem Vettelem z tohoto obrovského úspěchu, který vejde do učebnic dějepisu," prohlásil Gerhard Herbert, starosta pětadvacetitisícového města ve středním Německu. Rozhodující poslední závod v Abú Zabí sledovalo v neděli v jedné z tamních autodílen na velkoplošné obrazovce asi 2000 největších fanoušků nového mistra světa.

DÁLE ČTĚTE

Po dojezdu do cíle vypukla obrovská party, k níž se připojili i další obyvatelé Heppenheimu. Ten už nyní chystá pro nejslavnějšího rodáka velkolepé přivítání. "Určitě něco uděláme, jak bychom to mohli oslavit," potvrdil starosta. Podle zpravodajské televize N-tv by Vettel mohl do rodiště dorazit ve středu nebo ve čtvrtek. Radnice pro něj prý má už připraveno čestné občanství.

Vettel prý podporu cítil, věděl o ní a dodávala mu sílu a odhodlání. "Od malička jsem chtěl být pilotem formule 1 a před tímto závodem jsem si řekl: 'Podívej, hodně lidí ti celou kariéru drží palce, hodně lidí se přijelo osobně podívat, další mraky lidí to sleduje doma. Musíš vyhrát," říkal si pilot. "Teď jsem pořádně pyšný," doplnil. V superlativech na adresu třiadvacetiletého jezdce se předhánějí i německá média.

"Vettel je náš nový hrdina," hlásal po vítězném závodě titulek serveru bild.de. "Zázrak! Slzy! Mistr světa! Německo je nadobro Vettela!" zní deník a jeho komentátor Matthias Brügelmann dodává: "Vettel je srovnáván se Schumacherem od jeho prvních krůčků ve formuli a on dokazuje, že právem. "Vedl si velmi dobře, klobouk dolů, zasloužil si to," nechal se po závodu slyšet sedminásobný mistr světa Schumacher, který po svém návratu do šampionátu prožil sezonu plnou zklamání.

Sebastian Vettel a Dietrich Mateschitz majitel Red Bullu.

"Po dramatickém průběhu sezony se v závěru ukázal jako velmi silný a odolný závodník," uvedl. Süddeutsche Zeitung konstatuje, že Němec si mistrovský titul zasloužil jako nikdo jiný. "Zejména v závěrečném finiši ukázal, co ho zdobí. Talent, odhodlanost, silné nervy. Vettel nikdy nepožadoval žádnou pomoc. Titulu dosáhl vlastními silami," píše mnichovský deník. "Vettel nedává nikomu znát, jak disciplinovaně se musí pracovat pro dosažení úspěchu, jakou námahu jeho práce vyžaduje," přidal se Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Vettelovi gratulovala i kancléřka Angela Merkelová, podle níž v posledním závodě prokázal třídu skutečného šampiona a zapsal se do sportovních dějin. "S miliony fanoušků se raduji s ním a jeho týmem," uvedla první žena Německa. Německý triumf neviděl Vettelův otec Norbert, který předvídal, že syn vyhraje. Byl ale tak nervózní, že se do hlediště nevydal a zůstal na hotelovém pokoji. "Musel si věřit, že to dokáže, jinak to není možné," řekl po závodu, který prý nesledoval ani v televizi.

Autor:

Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!
Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!

Veletrh hraček, her a potřeb pro děti FOR KIDS proběhne ve dnech 20. až 22. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Jeho letošní ročník bude výjimečný...