Lewis Hamilton slaví. | foto: Reuters

Král Lewis. Hamilton triumfem v Portugalsku překonal Schumacherův rekord v počtu vítězství

•   15:56aktualizováno  16:26
Portimau - Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Portugalska a stal se nejúspěšnějším jezdcem historie formule 1 podle počtu vítězství. Pětatřicetiletý pilot stáje Mercedes si dnes v Portimau, kde se závod mistrovství světa uskutečnil poprvé, připsal 92. výhru v kariéře a v pořadí se osamostatnil před slavným Michaelem Schumacherem.

Druhé místo v první Velké ceně Portugalska po 24 letech obsadil Valtteri Bottas z Mercedesu, třetí skončil Max Verstappen. Pilot Red Bullu odložil předčasný triumf Mercedesu v Poháru konstruktérů, který německá stáj může ovládnout posedmé za sebou a vyrovnat rekord Ferrari.

Lewis Hamilton slaví.
Lewis Hamilton překonal rekord Michaela Schumachera v počtu vítězství.

Velká cena Portugalska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Portimau:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:29:56,828, 2. Bottas (Fin./Mercedes) -25,592, 3. Verstappen (Niz./Red Bull) -34,508, 4. Leclerc (Mon./Ferrari) -1:05,312, 5. Gasly (Fr./Alpha Tauri), 6. Sainz (Šp./McLaren), 7. Pérez (Mex./Racing Point), 8. Ocon (Fr./Renault), 9. Ricciardo (Austr./Renault), 10. Vettel (Něm./Ferrari) všichni -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 12 ze 17 závodů): 1. Hamilton 256 b., 2. Bottas 179, 3. Verstappen 162, 4. Ricciardo 80, 5. Leclerc 75, 6. Pérez 74.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 435, 2. Red Bull 226, 3. Racing Point 126, 4. McLaren 124, 5. Renault 120, 6. Ferrari 93, 7. Alpha Tauri 77, 8. Alfa Romeo 5, 9. Haas 3.

Šestinásobný mistr světa Hamilton si díky osmému triumfu v sezoně upevnil vedení v průběžném pořadí šampionátu a učinil další krok k vyrovnání Schumacherova rekordu v počtu titulů. Po 12 ze 17 závodů má pětatřicetiletý Brit v čele náskok 77 bodů před Bottasem.

Hamilton přitom do závodu vůbec nevstoupil dobře a po startu z pole position se propadl až na třetí místo. Dostali se před něj Bottas a nečekaně také Carlos Sainz z McLarenu, který využil měkčí sady pneumatik a dokonce předjel i druhého jezdce Mercedesu a ve druhém kole se posunul na první místo.

Jakmile se ale pilotům Mercedesu podařilo dostatečně zahřát středně tvrdou směs gum, neměl Sainz šanci. V šestém kole se před něj dostal Bottas, v sedmém Hamilton a pilot McLarenu nakonec do cíle dojel šestý. Čtvrtý byl Charles Leclerc z Ferrari a pátý Pierre Gasly z Alpha Tauri.

Hamiltonovi poté nedokázal vzdorovat ani Bottas a ve dvacátém kole se obhájce titulu dostal do vedení. První místo už pohodlně udržel až do konce, týmového kolegu porazil o 26 sekund a ještě si připsal bonusový bod za nejrychlejší kolo závodu. Bottas měl navíc od poloviny závodu problémy s přehříváním vozu.