Královna se hledá: Sáblíkovou převálcovala na pětce Beckertová

15:53aktualizováno  16:23
HAMAR - Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila v závodu Světového poháru v Hamaru na své oblíbené trati 5000 metrů druhé místo. Dvojnásobnou olympijskou vítězku dnes v Norsku porazila o téměř pět sekund její německá rivalka Stephanie Beckertová.

Martina Sáblíková. foto: Reuters

Třiadvacetiletá Sáblíková se tak ani v Hamaru nedočkala prvního vítězství v sezoně a zopakovala druhou pozici z trojky, jež se jela minulý víkend v Berlíně. Závod v německé metropoli představoval pro českou hvězdu vstup do ročníku, neboť úvodní závod SP v Heerenveenu musela vynechat kvůli nemoci.

Sáblíková, jež na trati 5000 m drží světový rekord a vyhrála na ní třikrát MS a letos i olympijské hry, zajela v Hamaru čas 7:03,95. Sedmiminutovou hranici nepokořila poprvé od listopadu 2006 a utrpěla jednu z mála porážek na své parádní trati. Dvojnásobná stříbrná medailistka z Vancouveru Beckertová se naopak jako jediná pod sedm minut dostala a Sáblíkovou porazila o 4,77 sekundy. Třetí skončila Japonka Eriko Išinová, jež jela ve dvojici s Češkou.

Sáblíková se v průběžném pořadí SP na dlouhých tratích, který v předchozích čtyřech sezonách vyhrála, posunula navzdory vynechanému závodu už na třetí pozici. Na vedoucí Beckertovou ztrácí 110 bodů. Po vyhlášení závodu svěřenkyně Petra Nováka slavnostně převzala jako pátá žena v historii rychlobruslařského Oscara pro nejlepšího závodníka sezony.

Cenu pojmenovanou po legendárním norském rychlobruslaři Oscaru Mathisenovi uděluje každoročně bruslařský klub z Osla, jenž vyhlásil Sáblíkovou vítězkou ankety v dubnu.

Světový pohár v rychlobruslení v Hamaru (Norsko)

Muži - 1500 m: 1. Marsicano (USA) 1:45,54, 2. Kuipers (Niz.) 1:45,97, 3. Davis (USA) 1:45,98, ...divize B: 19. Sáblík (ČR) 1:54,51.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 6 závodů): 1. Davis 210, 2. Kuipers 205, 3. Marsicano 201.

Ženy: 5000 m: 1. Beckertová (Něm.) 6:59,18, 2. Sáblíková (ČR) 7:03,95, 3. Išinová (Jap.) 7:06,70.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 6 závodů): 1. Beckertová 270, 2. Rookardová (USA) 200, 3. Sáblíková 160.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...