Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Královna teď hodlá spát a spát. Nemoc vzala Sáblíkové síly

Sport

  10:59
PRAHA - Do poolympijské sezony nakročila spíše skromně. Tedy na její zvyklosti skromně. Rychlobruslařka Martina Sáblíková, po zlaté olympiádě ve Vancouveru převtělená v národní hrdinku, letos zatím první místa ve Světovém poháru míjí.

Martina Sáblíková a Petr Novák. foto: ČTK

V pondělíse vrátila do vlasti z norského Hamaru, kde si na "své" pětce dobruslila pro druhé místo a na patnáctistovce pro osmou příčku. "Nejelo mi to tam, jak by mělo, ale ani druhé místo není špatné. Takže jsem docela spokojená," vysypala ze sebe a oči se jí pomalu zavíraly únavou.

"Moc jsem toho v poslední době nenaspala," připustila. "Cítila jsem nervozitu, protože mě to po nemoci nešlo, jak bych chtěla. Nespala jsem ani na dnešek a to už jsem měla po závodech..." Zdá se, jakoby si vytvářela až příliš velký tlak sama na sebe...

Čtěte také

Trenérův noční budíček "Jo, takhle to trenér taky říkal," pokývala hlavou. "Ten si se mnou užil... Jednou jsem mu i práskla dveřma, když mi říkal, že už mé pochybnosti nemůže slyšet, a že mě radši ze závodů odhlásí. Ještě zoufalejší ale asi byl, když jsem mu jednou v noci v půl třetí tloukla na dveře, protože jsem nemohla zabrat... Teď se ale na dva dny doma zavřu a budu spát a spát..."

Loňská světová královna rychlobruslařských oválů si přivezla domů i téměř sedmikilogramovou sošku aneb Oscara pro nejlepšího rychlobruslaře sezony. "Vždyť já tu sošku už snad ani nezvednu ze stolu," bránila se prosbám fotoreportérů, aby se vzácnou trofejí zapózovala. "Po žaludečních problémech jsem dost shodila a dodnes jsem ztracená kila nenabrala," povídala unaveně. "Poznám to podle kalhot. Asi i proto jsem na tom nebyla dobře silově a při té pětce jsem se nestačila srovnat technicky."

Trenér Petr Novák relativní spokojenost Sáblíkové příliš nesdílel. "Já tedy spokojený nejsem. Nemoc sice Martinu hodně oslabila, ale na to se nemůžeme vymlouvat," řekl jednoznačně. V průběžném pořadí Světového poháru na dlouhých tratích, který loni Sáblíková vyhrála, zatím česká rychlobruslařka odpočívá na třetí příčce, když na vedoucí Beckertovou ztrácí 110 bodů.

"Potom, co mě zdravotní potíže nepustily na start v Heerenveenu, jsem pořadí ve Světovém poháru přestala sledovat," mávla rukou. "Už se soustředím jen na jednotlivé závody." Sáblíkovou do jisté míry limitovaly – podobně jako ostatní rychlobruslařky – změny pravidel, podle nichž se nesmí přejíždět do sousední dráhy.

"Rozhodčí jsou sice docela tolerantní, ale já při závodě pořád jen myslím, abych vedle nevjela. Nemůžu už zkrátka jezdit svojí technikou. Až mi teď Petr říkal, že při tréninku zase ten můj krok do strany osvěžíme, abych se dala dohromady." Také Novák zaregistroval, že spousta rychlobruslařek a rychlobruslařů má najednou poněkud ustřižená křídla: "Vzhledem k novým pravidlům nejezdí technicky tak dobře jako dříve a netrefují se do odrazu, jak by měli...," vidí.

A co čeká Sáblíkovou ve zbytku roku? Od 5. prosince se bude dávat dohromady v Itálii, kde jí trenér naordinuje i letní přípravu. Do vlasti se vrací 21. prosince, tedy den před vyhlášením ankety Sportovec roku, v níž jen těžko bude hledat konkurenta.