17. listopadu 2016 19:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Krásku Sedláčkovou čeká boj o světový titul, Bytyqi se těší na buchty po vážení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Fabiana Bytyqi a Lucie Sedláčková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fabiana Bytyqi a Lucie Sedláčková. | foto: Archiv/facebookLidovky.cz

KARLOVY VARY Do devátého souboje profesionální kariéry vstoupí v sobotu večer české boxerské princezny z SES Team Czech Republic – Fabiana Bytyqi a Lucie Sedláčková. A poprvé je čeká také titulový souboj o stejný pás. Také druhá jmenovaná totiž dostane šanci zabojovat o titul juniorské mistryně světa prestižní federace WBC.

Svůj růžový titul mistryně Evropy WBO v pérové váze si Sedláčková doslova zamilovala. Tato federace totiž dbá na estetiku a její ženské verze pásů jsou vyvedené v růžových barvách. Federace WBC naopak ctí svoji zelenou barvu a je jedno, o jakou verzi titulu jde. „Trošku peklo. Zelená mi moc nesluší,“ okomentovala pro Lidovky.cz a Profiboxing.cz změnu děčínská rodačka.

Fabiana Bytyqi
Fabiana Bytyqi

Pochopitelně s úsměvem na tváří a nikoliv vážně. „V profesionálním ringu jsem něco přes rok a už mohu boxovat o druhý mezinárodní titul. O tom se mi nikdy ani nesnilo. Moc si této šance vážím. A je jedno, jakou barvu ten konkrétní pás bude mít,“ pokračovala už ve vážnějším tónu boxerka, která v případě triumfu půjde příště do ringu se dvěma tituly.

K tomu ale musí v sobotu večer porazit bosenskou soupeřku Pasu Malagicovou (11-3, 3 KO). „Koukala jsem na jedno její video, ale moc na to nedám, navíc bylo rok staré. Vím, že by měla být vyšší, je těžší, chodí hodně dopředu, uvidíme, co od toho budu moct čekat,“ řekla dvaadvacetiletá Sedláčková ke své vrstevnici.

Daniel Vencl se postaví svému vzoru a loučící se legendě Luboši Šudovi

Je to jako když si splníte sen a zapinkáte si třeba s Rogerem Federerem. Jenže tady nepůjde o show, ani fiftýny, gemy a sety. Tady může setkání s idolem hodně bolet. Poděbradský boxer Daniel Vencl se v sobotu večer postaví v hlavním taháku večera BOX LIVE Karlovy Vary české legendě bojových sportů Luboši Šudovi. Ve hře bude domácí titul v křížové váze.

„Měl jsme jeho plakát doma nad postelí. Je to můj idol a vzor. Na druhou stranu právě proto nechci v tomhle souboji udělat ostudu. Je mi ctí, že se mu mohu postavit v jeho rozlučce se sportovní kariérou,“ řekl pro Lidovky.cz osmatřicetiletý Vencl.

Ač je pouze o dva roky mladší než „pitbull“ z Kralup nad Vltavou, k Šudovi vzhlíží. Vždyť ten se v profesionálním boxu či kickboxu pohybuje skoro dvě desetiletí. Tedy už od dob, kdy ještě Vencl ani neodstartoval svoji amatérskou kariéru.

„Rozhodně ho ale nepodceňuji. Sám vím, jak je to zrádné. Dan je navíc hodně zkušený z amatérského ringu. Žádný zápas není předem jasný, hlavně v našich vahách,“ tvrdí čtyřicetiletý veterán, který se plánuje věnovat trenérské činnosti.

Ostatně boxerským koučem je také Vencl. A na oblastních kolech se oba muži, kteří se v poslední době potýkali se zraněními (Šuda se zlomeným žebrem, Venclovi operovali loket), také hojně potkávají. Je jasné, že došlo i na menší hecování.

„Nedávno stál Danův kluk proti mému desetiletému synovi. Byl o rok starší, o šest kilo těžší. Hrozil jsem mu, že pokud ho zbije, tak mu to v Karlových Varech vrátím i s úroky,“ směje se Šuda, který pochopitelně tuto výhrůžku vážně nemyslel.

„Jsme sportovci. Samozřejmě nějaké hecovačky proběhly, ale není to myšleno vážně. Na kousání uší určitě nedojde,“ dodal poděbradský tvrďák.

Ta má na svém kontě sice tři porážky, ovšem se skvělými soupeřkami. Polka Ewa Brodnická je aktuálně mistryní Evropy v lehké váze a u našich severních sousedů je aktuálně možná vůbec nejoblíbenější postavou světa šestnácti provazů. Kanaďanka Jelena Mrdjenovičová pak už je legendou profesionálního ringu. Světovou šampionkou se stala už celkem šestkrát, aktuálně pak drží seniorský titul WBC (a také WBA) právě v pérové váze.

Sama Sedláčková ale vzhlíží k jiné špičkové bojovnici. Irce Katie Taylorové, která si odbude profesionální premiéru 10. prosince v Manchesteru s další Polkou Karinou Kopinskou, která dokázala s českou dračicí loni v květnu vydřít v Jeně remízu. „Zápas s ní? Blázníš? Vždycky chci být v jiné váhovce,“ zamračila se česká boxerka.

Její týmová parťačka Fabiana Bytyqi k tomu s úsměvem dodala: „Už jsme se o tom bavily. Kdyby náhodou Katie shodila do pérovky, tak Lucka jde prý do bantamu.“ Není přitom žádný tajemstvím, že jestli něco na boxu nemá Sedláčková ráda, pak je to shazování.

To Bytyqi s vahou problémy nemá. „Mám asi 400 gramů nad limit,“ hlásila ve středu po poledni v Grandhotelu Ambassador a po očku sledovala švédské stoly s občerstvením, na kterém voněly čerstvě upečené dorty. Mimochodem, Sedláčková se stejnému místu zdaleka vyhýbala.

„Už se těším, až budeme mít za sebou vážení. Napeču medovník a také buchty s povidly a mákem,“ lákala na páteční odpoledne opět ještě do Ambassadoru, kde oficiální akt vážení proběhne. Samotný galavečer se pak uskuteční v nedalekém Grandhotelu Pupp.

„Viděla jsem na videu pár afrických boxerů a boxerek, předpokládám, že všichni boxují podobně. Bude to hodně o pohybu, pinkání, možná i provokacích. Těším se na změnu a jsem na ni připravená,“ zamyslela se následně ústecká sportovní hvězda už nad sobotní soupeřkou, kterou bude Halima Vunjabeiová (3-2-1, 2 KO) z Tanzanie.

„Sice už jsme měly vlastně vyladěnou váhu, ale přesto je nakonec dobře, že se galavečer o měsíc posunul. Lukáš (Konečný) nám díky tomu zajistil kvalitní sparingy. Měla jsem tvrdé a těžší holky, takže jsem si mohla otestovat, jak mi bude fungovat přední ruka a úhyby, povolování,“ přidala Bytyqi, která odspárovala osm kol s Janou Prokešovou a 22 s Kristýnou Tekielovou. „Moc holkám děkuji,“ dodala.

„To je fakt. Ty sparingy byly hodně důležité. Měla jsem jednu soupeřku snad o deset kilo těžší, Alena Navrátilová pak byla těžší asi o tři kila, takže i já jsem si vyzkoušela všechno, co bylo třeba,“ poznamenala Sedláčková. Ta měla nakonec jediné přání.

„Určitě bych byla ráda, aby zápas s Malagicovou trval déle než ten v Ústí. Otočení soupeřek jsem trénovala i nyní, ale s těmi těžšími holkami mi to tolik nešlo,“ připomněla červnový duel se Sopo Putkaradzeovou, který skončil kvůli zranění kotníku Gruzínky už 33 vteřinách.

Dlužno dodat, že ač si Sedláčková přeje delší boj, výsledek pro sebe i Bytyqi chce nejen ona stejný jako dosud – tedy vítězství!

  • 0Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky