Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krásné loučení s kariérou. Volf a Štěpánek jsou vicemistři světa

Sport

  12:54aktualizováno  15:39
PRAHA - Ondřej Štěpánek poplácal parťáka po helmě, Jaroslav Volf vystřelil ruku ve vítězné gesto. Je to medailová rozlučka. Už před mistrovstvím světa v Praze oznámili populární "Volfíci", že vystoupením v Troji uzavřou dlouholetou kariéru. A rozlučka to byla - stříbrná! Jak málo přitom chybělo, aby byla zlatá. Od titulu mistrů světa dělily české slalomáře čtyři setiny sekundy... O tolik zaostali za britskou posádkou David Florence, Richard Hounslow.

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek jsou vicemistři světa. foto: MAFRA - Dan Materna

Hlasatel zaplněné tribuny u trojského kanálu upozorňoval: "Tohle bude české peklo!" Tři posádky se po semifinále seřadily v čele: 1. Kašpar, Šindler, 2. Volf, Štěpánek, 4. Karolovský, Jáně. Co vyloví z peřejí ve finále?

Stříbro. Ti nejzkušenější si pro nej mazáckou jízdou dojeli. Na trati, kde před sedmi lety slavili životní úspěch - stali se mistry světa. Doma se loučí - coby stříbrní a bronzoví medailisté z olympijských her a aktuální vicemistři světa...

"Šli jsme spolu cestou 23 let a dnešek měl být jejím vyvrcholením," říkal Jaroslav Volf. "Říkal jsem si, ať to dopadne, jak to dopadne, budeme spokojení. Dobrých výsledků bylo moc." I na závěr se jeden dostavil...

Zaplněné tribuny je vytrvale hnaly od startu až do cíle. Z druhého místa po semifinále vyrazili na trať suverénně, už na prvním mezičase si na britskou dvojici Florence, Hounslow vytvořili malý náskok - osm desetin sekundy.

Jenže přišlo zaváhání na brance číslo deset, malý šťouch a dvě trestné vteřiny připočtené k času. Na druhém mezičase už Češi byli o tři sekundy pomalejší než Florence s Hounslowem, kteří nástrahy 25 branek finále zvládli bez jediného šťouchu.

Volf se Štěpánkem nadále v ideálním tempu rozráželi peřeje, jednu branku za druhou projížděli čistě. Když protli cílovou fotobuňku, tribuny vybuchly v nadšení. Jsou druzí! Štěpánek plácnul parťáka po helmě, Volf slavil vítězným gestem. A vzápětí přišel druhý oznam - od zlata je dělily nicotné čtyři setiny sekundy...

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek.
Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek.

"Když jsme vstupovali do seniorského mančaftu, prohráli jsme s bratry Hochschornerovými na mistrovství evropy v Roudnici o jednu setinu. Kolik to je? Tak dva centimetry možná," přemítal Štěpánek.

Z cíle sledovali poslední loď na startu finále - dvojici Kašpar, Šindler. Štěpánek tehdy prohodil k parťákovi: "Bronzovou medaili ještě nemáme, stačila by mi."

Reprezentační kolegové je však ze stříbrné pozice neodsunuli, skončili čtvrtí. Bronzovým medailistům z evropského šampionátu v Krakově, duu Karlovský, Jáně patří šestý pozice.

Kudějová skončila osmá

České kajakářky na technicky přetěžké trati na medailové stupně nedosáhly. Štěpánka Hilgertová skončila už v semifinále Kateřina Kudějová dojela ve finále se čtyřmi trestnými sekundami za dva šťouchy osmá.

Pozici neměla jednoduchou - coby vítězka semifinále vyjela Kudějová do peřejí na kanálu v Troji jako poslední z deseti finalistek. Už na startu si mladá češka uvědomovala: Zopakovat čas ze semifinále může znamenat velký úspěch.

Dvojnásobná mistryně světa do 23 let začala svižně, rychle, ale na brance číslo 14 se nevyhnula chybě, ztratila ideální pozici i cenné sekundy. "To se prostě stane. Bylo to o tom, jestli udělám chybu nebo ne a já jsem ji udělala. Už v té bráně před tím jsem věděla, že to nestíhám. Přemýšlela jsem, jestli tam mám dát ´erku´ nebo jet napřímo, nakonec jsem se rozhodla pro to přímo a samozřejmě jsem nestihla tu další. Nedá se nic dělat, mohlo to vyjít, ale nevyšlo," vysvětlovala česká kajakářka.

Další šťouch přidala na brance 23 a ani velké úsilí ji neposunulo výš než na osmou pozici. "Ale finále, to už mi nikdo nevezme."

Mezi kajakářkami slavily dvojnásobný úspěch Francouzky, titul si odveze Emelie Ferová, druhá skončila Nouria Newmanová. Bronz získala v Troji Němka Jasmin Schornbergová.

Zlaté české hlídky = celkem šest medailí z MS

Počet českých medailí na světovém šampionátu v Troji se na konec vyšplhal na šest. České posádky totiž suverénně ovládly nedělní závody hlídek.

Mezi kajakářkami triumfovalo trio Štěpánka Hilgertová, Kateřina Kudějová a Eva Ornstová a závod deblkanoistů ovládla sestava Karlovský, Jáně + Kašpar, Šindler + Volf, Štěpánek.

Výsledky mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze

Muži:

  • C2: 1. Florence, Hounslow (Brit.) 114,10 (0 tr. sekund), 2. Volf, Štěpánek (ČR) 114,14 (2), 3. L. Škantár, P. Škantár (SR) 115,63 (0), 4. Kašpar, Šindelář (ČR) 116,56 (4), 5. Szczepanski, Pochwala (Pol.) 118,69 (6), 6. Karlovský, Jáně (ČR) 121,90 (4), 7. Picco, Biso (Fr.) 123,14 (2), 8. Kai Müller, Kevin Müller (Něm.) 124,19 (4).

3xC2: 1. ČR (Karlovský/Jáně, Kašpar/Šindler, Volf/Štěpánek) 130,54 (6), 2. Slovensko 136,89 (10), 3. Británie 141,59 (6).

Ženy:

  •  K1: 1. Ferová 115,74 (4), 2. Newmanová (obě Fr.) 117,94 (6), 3. Dukátová (SR) 117,95 (4), 4. Mannová (USA) 118,62 (4), 5. Schornbergová (Něm.) 118,99 (4), 6. Lafontová (Fr.) 123,36 (6), 7. Lawrenceová (Austr.) 124,97 (4), 8. Kudějová 130,53 (4), ...v semifinále 15. Hilgertová (ČR) 119,06 (4).

3xK1: 1. ČR (Hilgertová, Kudějová, Ornstová) 127,55 (0), 2. Německo 138,72 (4), 3. Slovinsko 138,94 (6).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!