Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unikát Březina. Krasobruslař si jako jediný na olympiádě brousí brusle sám

Sport

  8:45
KANGNUNG - Z krasobruslaře Michala Březiny se stal zručný brusič bruslí. Původně se úpravě nožů začal věnovat hlavně proto, aby si zkrátil volný čas v Kalifornii, kde žije, rychle v tom ale našel zalíbení. Momentálně si tak zřejmě jako jediný krasobruslař na olympijských hrách v Pchjongčchangu připravuje brusle zcela sám.

Krasobruslař Michal Březina při tréninku v Kangnungu. foto: ČTK

„Co bych to byl za bruslaře, kdybych se o vlastní boty neuměl postarat, že jo. To se hodí a neztratí,“ pousmál se Březina.

Ještě před několika měsíci si přitom stejně jako ostatní krasobruslaři nechával brusle brousit. Poté jej však majitel jednoho obchodu se sportovním zboží v Lakewoodu, kde trénuje, požádal, zda by párkrát v týdnu nepřišel a nevypomohl jeho krasobruslařským klientům. A Březina tak začal i brousit brusle.

„Chvilku mi trvalo, než jsem přišel na správný grif a jak mám botu uchytit do držáku, protože ono se jinak brousí brusle na hokej a jinak na kraso,“ poukázal na fakt, že krasobruslařské brusle mají na krajích zoubky. „Takže se musí brousit jen jedním směrem, abych zoubky neponičil,“ vysvětlil Březina.

Za několik měsíců, ve kterých v krámku třikrát v týdnu po dvou hodinách vypomáhá, se vše naučil. „Pomáhám se změřením nohy, při výběru bruslí. Poradím, nabrousím, opravím, jsem taková holka pro všechno,“ pousmál se sedmadvacetiletý krasobruslař, jenž je v Kalifornii většinou sám. Manželka Danielle totiž žije v New Yorku. „Není to otázka peněz. Myslím si, že je to lepší, než abych dřepěl doma. Zabavím se a ještě jsem se něco naučil,“ řekl.

XXIII. zimní olympijské hry, krasobruslení, muži, trénink, 10. února v...
Krasobruslař Michal Březina při tréninku.

Stadion v Lakewoodu patří klubu Anaheim Ducks, Březina tak jednou brousil brusle i brankáři Frederiku Andersenovi. „A byla to docela sranda, protože gólmani mají speciální drážky. Potřebují jednu hranu vysokou, aby se mohli v brankovišti rychle odrážet a přesouvat. Asi čtrnáct dní poté, co jsem mu brusle dělal, jej vyměnili,“ pousmál se Březina.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat