28. března 2014 13:24 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Verner skončil při své derniéře desátý, v Saitamě zvítězil Harju

Tomáš Verner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Verner. | foto: Reuters

SAITAMA/PRAHA Světový šampionát v Saitamě byl pro Tomáše Vernera takový, jako celá jeho kariéra. Nahoru-dolů. Po euforii ze čtvrtého místa v životním krátkém programu nastal ve volné jízdě opět sestup dolů, na konečnou desátou příčku. Světový titul slaví olympijský vítěz Juzuru Hanju.

Stále je to nejlepší umístění Vernera na mistrovství světa od roku 2009. Tentokrát však po jízdě neležel samou radostí na ledu. Stál v hlubokém předklonu, ruce měl v bok.

Tolik českých vlajek v rukou japonských fanoušků zavlálo v hledišti dvacetitisícové arény, objevili se transparenty "Tomáš. Tomáš", vzkazy s poděkováním za dlouhá léta na ledu. Dostal i velké srdce se svým jménem. Japonky jej nepřestaly mít rády.

Od rozhodčích však dostal jen 53,20 bodu za techniku a naopak 80,86 za předvedení. V součtu s krátkým programem to dělal 223,14 bodu a konečné 10. místo.

Vstal, sepjal ruce, děkoval všem. Tohle je definitivní konec. Žádná další prodloužená kariéry nebude.

Ta volná jízda nebyla dobrá.

Už los nebyl dobrý. Pozice prvního závodníka po rozjížďce nejsilnější skupiny Vernerovi nikdy nevyhovovala. Z této pozice zažil svůj největší black out při mistrovství světa v Göteborgu 2008. I tehdy chtěl útočit po 4. místě v krátkém programu, ale propadl se ve výsledcích do druhé desítky.

Jenže to bylo v úplně jiných časech. Teď věřil, že je uvolněný a klidný. "Vlastně je to ideální los. Může se soustředit jen na to, jak pojede sám," říkala mezinárodní rozhodčí Kateřina Kamberská v přenosu České televize.

Ještě při rozjížďce předvedl nádherný čtverný toeloop. Kroužil kolem mantinelu a usmíval se. Trenér Michael Huth k němu opět dlouho promlouval. Zhluboka se nadechl. A jel.

První čtverný toeloop byl s dotekem ruky na ledu. Místo druhého čtverného skoku však přišel jen dvojitý. Pak ubíral otáčky u axela, rittbergera, lutze... Publikum ho skandovaným potleskem hnalo dál. Snad za odměnu pro diváky na skočil na samém konci krásného trojitého axela - ve chvíli, kdy už žádný takový skok nebyl plánovaný a kdy nemohl zachránit jeho útok na medaili či na první šestku.

"Hrozná škoda těch jednoduchých a dvojitých skoků. Myslím, že Tomáš nikdy v životě nebyl tak připravený jako letos," řekla Kateřina Kamberská.

Měl končit už na hrách v Soči, kde obsadil 11. místo. Neudělal to a dopřál si ještě jeden závod. Přinejmenším pro tu extázi po krátkém programu to stálo za to. I když volná jízda byla na hony vzdálena tomu, co si představoval.

Jeho posledním závodním dárkem pro české krasobruslení bylo, že umístěním v Top 10 vyjel pro české muže dvě místa na příští mistrovství světa. On už tam bruslit nebude. K Michalu Březinovi, který kvůli zranění do volných jízd v Saitamě nenastoupil, by měl přibýt mladý Coufal, letos desátý na juniorském mistrovství světa.

Boj o zlatý poklad byl ryze japonskou záležitostí. Tacuki Mačida, vedoucí po krátkém programu, nastavil laťku nesmírně vysoko, jeho 282,26 bodu bylo o dva body více než získal krajan Hanju při triumfu na hrách v Soči.

Trojice nejlepších. Zleva: Juzuru Hanju, Tatsuki Mačida, Javier Fernandez.

Trojice nejlepších. Zleva: Tatsuki Mačida, Juzuru Hanju, Javier Fernandez.

Jenže Hanjuova odpověď byla rázná. Se dvěma čtveritými i plejádou dalších skoků se dopracoval těsně pod 100bodovou hranici za techniku - a v součtu všech známek o pouhých 0,33 setin bodu Mačidu předstihl.

Trenér Brian Orser měl vzápětí ve hře dalšího "koně" ze své skupiny. Rovněž Španěl Javier Fernandéz vsadil do hry čtverné skoky, ale jen jednoduchý lutz jej ke konci jízdy "odsoudil" k bronzovému postu.

Mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě (Japonsko)

Muži - konečné pořadí: 1. Hanju 282,59, 2. Mačida (oba Jap.) 282,26, 3. Fernández (Šp.) 275,93, 4. Kovtun (Rus.) 247,37, 5. Abbott (USA) 246,35, 6. Kozuka (Jap.) 238,02, ...10. Verner 223,14, Březina (oba ČR) odstoupil po krátkém programu.

Taneční páry - po krátkém tanci: 1. Cappelliniová, Lanotte (It.) 69,70, 2. Weaverová, Poje (Kan.) 69,20, 3. Péchalatová, Bourzat (Fr.) 68,20, 4. Chocková, Bates (USA) 67,71, 5. Ilinychová, Kacalapov (Rus.) 65,67, 6. Shibutaniová, Shibutani (USA) 63,55, ...27. Kubová, Novák (ČR) 50,43 - nepostoupili do volných tanců.

Tomáš Macek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!