Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krasobruslaři Dušková s Bidařem skončili i přes těžkou přípravu při debutu na ME sedmí

Sport

  22:50
OSTRAVA - Sportovní pár Anna Dušková, Martin Bidař skončil při své premiéře na mistrovství Evropy v krasobruslení na sedmém místě. Úřadující juniorští světoví šampioni udrželi v Ostravě ve volné jízdě pozici z krátkého programu a v 17 letech tak úspěšně vstoupili do seniorské kategorie. Z vítězství se radovali Jevgenija Tarasovová a Vladimir Morozov z Ruska.

Dušková s Bidařem v Ostravě. foto: ČTK

Nejlepší volnou jízdu předvedli čtyřnásobná evropská šampionka Aliona Savchenková a Bruno Massot z Německa, kteří se díky tomu posunuli na stříbrnou pozici. Na vítězné Rusy ztratili pět bodů. Bronz získali Francouzi Vanessa Jamesová a Morgan Cipres.

Dušková s Bidařem si ve středečním krátkém programu vytvořili nový osobní rekord a na výborný výkon navázali i dnes. Volnou jízdu zvládli bez pádu a získali celkem 189,93 bodu, což je také jejich nové maximum. „Ani nemáme slova. Hlavně jsme šťastní, že jsme zajeli čistý program, to se nám ve volné v téhle sezoně ani nepovedlo,“ radoval se Bidař.

Nadšená z jejich výkonu byla i trenérka Eva Horklová. „Bylo to vynikající. Hlavně že neudělali nějakou velkou chybu, že ji někde neshodil,“ uvedla Horklová, která uznala, že její svěřenci zajeli životní jízdu. „Na juniorském mistrovství světa a ve finále (juniorské) Grand Prix taky jeli hezky, i tam byla fantastická atmosféra, ale doma je doma,“ dodala.

Jediný bodový odpočet měli mladí Češi za pozdní nástup na led. „Kvůli lidem to nebylo, to byla naše chyba. Nějak jsme zapomněli na čas,“ doplnil Bidař, jenž si se svou partnerkou užíval aplausu zaplněné Ostravar arény před jízdou.

Seniorskou volnou jízdu, která je oproti juniorům o 30 sekund delší a je v ní předepsaná i jedna zvedačka navíc, jeli v závodě teprve podruhé. I proto se maximálně soustředili až do samého závěru. „Vše z nás spadlo, až když jsme stáli v závěrečné póze,“ usmívala se Dušková. „Kdybychom se přestali hlídat, tak i při sebemenší blbosti, kroku, prvku, piruetě by šlo udělat chybu,“ doplnila.

Na mistrovství Evropy uspěli i přesto, že příprava nebyla ideální. Před dvěma týdny Dušková spadla při nácviku zvedačky a měla velký otok na hlavě. Zasahovat museli i lékaři.

„Spadli jsme oba dva, ale já na tom byla trošku hůř. Spadla jsem na hlavu, udělala se mi v levé části obrovská boule, že se mi ta půlka čela zakulatila a vypadala jsem jako Frankenstein,“ popisovala Dušková nepříjemný moment. „Ale bylo to dobré, neměla jsem otřes mozku ani komplikace,“ řekla. Následně navíc onemocněla.

Příprava byla plná problémů, přesto Dušková s Bidařem ME zvládli

V přípravě na premiérovou účast na mistrovství Evropy měl sportovní pár Anna Dušková, Martin Bidař velké problémy. Při jednom z tréninků sedmnáctiletá krasobruslařka upadla a udeřila se hlavou o led, následně byla nemocná.

Přesto úřadující juniorští světoví šampioni předvedli v domácím prostředí v Ostravě skvělé výkony, vytvořili si nová osobní maxima a obsadili výborné sedmé místo.

"Ani nemáme slova. Hlavně jsme šťastní, že jsme zajeli čistý program, to se nám ve volné v téhle sezoně ani nepovedlo," radovala se Dušková. Konečné umístění podle Bidaře nebylo podstatné.

"Důležité je, že jsme předvedli to, co umíme. Na výsledek nekoukáme. Užili jsme si to a to je hlavní," řekl rodák z Českých Budějovic, jenž v únoru oslaví 18. narozeniny. Jeho partnerka bude plnoletá až v prosinci.

Jediný bodový odpočet měli mladí Češi za pozdní nástup na led. "Kvůli lidem to nebylo, to byla naše chyba. Nějak jsme zapomněli na čas," uvedl Bidař, jenž si se svou partnerkou užíval aplausu zaplněné Ostravar arény před jízdou.

Seniorskou volnou jízdu, která je oproti juniorům o 30 sekund delší a je v ní předepsaná i jedna zvedačka navíc, jeli v soutěži teprve podruhé. I proto se maximálně soustředili až do samého závěru.

"Vše z nás spadlo, až když jsme stáli v závěrečné póze," usmívala se Dušková. "Kdybychom se přestali hlídat, tak i při sebemenší blbosti - kroku, prvku, piruetě - by šlo udělat chybu," doplnila. Fanoušci jim prý při jízdě pomohli. "Myslím, že ta druhá zvedačka, kdyby diváci nepovzbuzovali, tak by nebyla," pousmál se Bidař.

Na mistrovství Evropy uspěli i přesto, že příprava nebyla ideální. Před dvěma týdny Dušková spadla při nácviku zvedačky a měla velký otok na hlavě. Musela vyhledat lékařské ošetření.

"Spadli jsme oba dva, ale já na tom byla trošku hůř. Spadla jsem na hlavu, udělala se mi v levé části obrovská boule, že se mi ta půlka čela zakulatila a vypadala jsem jako Frankenstein," popisovala Dušková. "Ale bylo to dobré, neměla jsem otřes mozku ani komplikace," řekla. Pak navíc onemocněla.

Dušková s Bidařem se vyrovnali i s tím, že se jim příliš nedařilo při rozjíždění před soutěží. "To se stane, že třeba spadneme na rozjížďce. Ale jsme rádi, že jsme to zvládli," řekla Dušková. "Já byla i ráda, že nebyla stoprocentní, protože to se pak vždy více soustředí, než když to tak nějak jde samo," uvedla trenérka Eva Horklová.

Talentovaní čeští reprezentanti se teď soustředí na březnové seniorské mistrovství světa v Helsinkách, kde se pokusí vybojovat účast na olympijských hrách v Pchjongčchangu v příštím roce. Nebudou tak obhajovat triumf na juniorském MS.

"Svět bude něco jiného. Musíme do toho jít tak, jako by se nic nestalo. Pořád se snažit na sto procent," řekl Bidař. "Po Evropě se musíme vrátit k pilnému tréninku a musíme dřít ještě více, protože na MS budou navíc páry z Ameriky, Kanady nebo z Číny. Bude to těžké. Ještě přitvrdíme," dodala Dušková.

Autor: