Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Místo vrcholu pád. Kontroverzní ruská trenérka zatím Italovi štěstí nepřinesla

Italský krasobruslař Daniel Grassl během svého krátkého programu na mistrovství Evropy v Espoo. foto: AP

Na loňských olympijských hrách v Pekingu byl mezi muži nejlepším Evropanem, v této sezoně se kvalifikoval do finále Grand Prix jako jediný krasobruslař nepocházející z Japonska nebo Spojených států. Pro jednadvacetiletého Itala Daniela Grassla proto mělo být lednové mistrovství Evropy potvrzením jeho výsadní pozice v mužské kategorii. Jenže nebylo. A to i přes angažmá trenérky Eteri Tutberidzeové.
  10:32

Na olympiádě v Pekingu zvládl obě jízdy čistě a na sedmém místě byl nejlepším Evropanem. Stejnou příčku vybojoval i na následném mistrovství světa.

V létě se přesunul do Bostonu za trenéry Alexejem Letovem a Olgou Ganičevovou. Na krátkém programu spolupracoval s americkým krasobruslařem Jasonem Brownem.

„Myslím, že jsem udělal dobře. Můj pohyb se zlepšil a na tom bych chtěl opravdu pracovat. Na olympiádě v Miláně a Cortině bych chtěl být nejen skokanem, ale také komplexním krasobruslařem, jakým je Jason,“ vysvětloval v prosinci v rozhovoru pro Olympics.com.

První půlku sezony může označovat za úspěch. Na Americké brusli skončil čtvrtý, na britské Grand Prix v Sheffieldu zazářil a stal se prvním italským vítězem v seriálu GP.

Thank you Sheffield
So happy for making history for my country
Thank you to all the people that supported me. ❤️

15. listopadu 2022 v 18:37, příspěvek archivován: 1. února 2023 v 17:09

Podle Grassla je současná sezona jedinou šancí před olympijskými hrami v roce 2026, kdy může experimentovat a zkoušet zavádět změny.

On jich ale možná zavádí až příliš.

Telefonát do Moskvy

Na začátku prosince se přesunul z Bostonu zpět do Itálie, ale na následném mistrovství Itálie selhal. Po čtyřech národních titulech se musel spokojit se čtvrtým místem.

I would like to announce that I won’t be training in the US anymore. It was a very difficult period for me with all these changes and new challenges. I missed my family and friends, and having them so far away with an ocean between us was very painful and it didn’t help me to get in to the right mindset for the season. I really want to thank Aleksey and Olga for everything they did for me, I loved to train in this amazing ice rink with them and I met a lot of new people. I am happy and grateful for this experience, it shaped me and helped me grow as a person and as a skater.
As of now I will return skating in my long time training center in Egna where the Young Goose Academy welcomed me again with open arms.

5. prosince 2022 v 17:44, příspěvek archivován: 1. února 2023 v 17:08

Údajně proto kontaktoval ruskou trenérku Eteri Tutberidzeovou a před evropským šampionátem za ní odjel do Moskvy.

Tedy za tou Tutberidzeovou, jejíž tréninkové metody vůči patnáctiletým dívenkám často budily pochybnosti. A která trénuje i Kamilu Valijevovou, u které stále nebylo vysvětleno dopingové podezření.

Svěřenkyně Tutberidzeové sice pravidelně ohromovaly krasobruslařský svět skokanskými výkony, kvůli extrémní fyzické zátěži ale často končily s kariérou kvůli poškozenému zdraví ještě před osmnáctými narozeninami. Kritika se na Rusku snesla i kvůli tomu, jak chladně jednala se zcela zhroucenou Valijevovou po volných jízdách na olympiádě.

Grassl ale nic kontroverzního na své trenérce nevidí.

„Jít za Eteri Tutberidzeovou bylo nejlepší rozhodnutí mé kariéry, protože ona je jedním z nejlepších trenérů na světě,“ řekl po svém krátkém programu v Espoo.

Trénování v moskevském týmu Grasslovi posvětil italský svaz ledních sportů. „Má před sebou závazek a chce se na něj připravit co nejlépe. Z technického hlediska je to pro něj skvělá volba,“ komentoval Grasslovo rozhodnutí předseda svazu Andrea Gios.

Zapření trenérky

Spousta fanoušků z Grasslova kroku ale příliš nadšená nebyla. Kromě kontroverzí spojených s jejím přístupem je Tutberidzeová a její skupina od invaze na Ukrajinu vyloučena z mezinárodních soutěží, stejně jako všichni ostatní ruští a běloruští sportovci.

Grassl nepřekvapivě namítá, že „sport by měl být apolitický“. Přiznání, že by mohlo být na jeho přístupu přeci jen něco špatně, nakonec ale sám nepřímo poskytl na šampionátu ve Finsku.

Italský krasobruslař Daniel Grassl během svého krátkého programu na mistrovství Evropy v Espoo.

Předně si Tutberidzeovou nebo její kolegy nezapsal jako své trenéry. Navenek se tedy tváří, že se trénuje sám.

Do Finska s ním přicestovali spolupracovníci Tutberidzeové Daniil Gleichenhaus a Sergej Dudakov, kteří mu sice dávali rady zpoza mantinelu, na výsledky s ním ovšem před kamerami čekala bývalá italská krasobruslařka Nicole Della Monicová.

Grassl si po krátkém programu stěžoval na tlak, jenž cítil, a na množství nenávistných zpráv, které po přesunu do Moskvy obdržel.

Neměl by se ale divit. Ruská média jeho krok okamžitě využila pro svou propagandu.

„Celý svět chce pracovat s Tutberidzeovou. Tak to bylo, je a bude,“ citovala ruského sportovního činitele Renata Laiševa agentura RIA Novosti. „Není žádný hrdina. Přišel a chce se zlepšit,“ řekl Laišev na adresu Grassla. „Ti, kdo ho odsuzují, neumějí ani pořádně bruslit. Sport by se vůbec neměl míchat s politikou,“ přisadil si.

Co stojí úspěch

Italský krasobruslař se nadále tváří, že mu jde především o sport, zlepšení techniky a nalezení částečně ztracené motivace. Kromě nesouhlasu u části veřejnosti si tím způsobil i nemalé komplikace, třeba když musel z Moskvy do finského Espoo cestovat kvůli mezinárodním sankcím přes Istanbul.

„Je jednoduché sportovce odsoudit, když o něm nic nevíte,“ hájí se.

Grassl v prosincovém rozhovoru pro Olympics.com hovořil o tom, jak potřeboval na Grand Prix v Sheffieldu svou cvičitelku jógy, protože se mu těžko vyrovnávalo s psychickým tlakem. „Věděl jsem, co dělat na ledě, ale nevěděl jsem, jak si mentálně odpočinout. Na závodech bývám velmi nervózní,“ vyprávěl.

Těžko říct, jestli mu tlak způsobený přesunem do Moskvy stojí za šest čtverných skoků, které chce pod vedením Tutberidzeové do programů zařadit.

Podle jeho výkonu na evropském šampionátu se zatím zdá, že nestojí.

Sen o zlaté evropské medaili z finského Espoo se mu rozplynul v prvních vteřinách krátkého programu.

Na úvod svého vystoupení pokazil čtverného lutze, zvládl pouze dvě otáčky. A dvojitý skok není v mužských jízdách povolen. Za prvek, za který dostává až 12 bodů, tak nyní nezískal nic. A s vědomím této ztráty musel odbruslit následující dvě minuty.

Do volných jízd startoval z průběžné osmé příčky, s devatenáctibodovou ztrátou na první místo a sedmibodovou na medaili.

Jenže ani tentokrát nepředvedl Grassl žádný impozantní výkon. Už sice skočil čtverný lutz na úvod, ale s pádem. Dva skoky měl nedotočené, dva skákal ze špatné hrany. Posunul se jen o dvě místa výš.

Daleko za očekáváními, která stříbrný medailista z loňského šampionátu vzbuzoval.

„Byl jsem v Moskvě příliš krátkou dobu, aby se zlepšení hned projevilo. Věřím, že pokud zde budu dost dlouho, výsledky se dostaví,“ trvá i přesto na svém rozhodnutí.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat