19. března 2008 10:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kraus: Tak jsem dobyl Ameriku

Z USA se Tomáš Kraus vrátil spokojený. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z USA se Tomáš Kraus vrátil spokojený. | foto: Michal KamarytČTK

PRAHA Nedlouho poté co skikrosař Tomáš Kraus (34) ovládl už potřetí v kariéře Světový pohár, se dočkal dalšího triumfu. Druhé místo v americkém Sun Valley jej vyhouplo k celkovému triumfu v profesionální sérii Jeep King of the Mountain. „Teď můžu říct, že jsem po dvou druhých místech v Jeepu konečně dobyl Ameriku!“ smál se výtečně naladěný Kraus po příletu.

LN Šňůra vašich úspěchů jako by byla nekonečná - není to příliš radosti najednou?
Snad ani ne, vždyť jsem poslední tři závody nevyhrál, je na čem pracovat. V euforii se nevznáším, ale mám prima pocit. Před sezonou jsem vyměnil všechno možné -tým, servismany, lyže, boty, rukavice, takže jsem nečekal, že to bude tak skvělé. Ale bylo! (smích)

LN Oslavil jste vítězství v zámořském seriálu s Čechokanaďanem Stanleym Hayerem, který už závodí za Kanadu a v sobotním finálovém závodě skončil hned za vámi?
Taky, ale hlavně s lidmi z mého nového týmu. Ještě v neděli tam byla velká party spojená s několika koncerty. Nic divokého, zato jsme slavili vytrvale.

LN Nyní jste potvrdil, že jste nejlepší nejen v Evropě, ale také v zámoří. Jak se na to tvářili američtí a kanadští soupeři?
Na tenhle závod se soustředila celá zámořská špička, strašně chtěli uspět. Já zase chtěl nahlodat jejich sebevědomí, byl jsem druhý, ale k celkovému vítězství mi to stačilo. Právě vzhledem k blížící se olympiádě ve Vancouveru 2010 určitě nejsou klidní. Hlavně jsem si ale dokázal, že se umím adaptovat na tamní podmínky, z čehož jsem měl radost nejen já, ale i americký servisman, kterého mám pro tamní závody.

LN Před cestou za Atlantik jste zmínil jisté problémy, ale nechtěl jste je přiblížit. Teď už můžete?
Frantíky sponzoruje jedna automobilka, která zaštiťuje taky Světový pohár, a oni do Ameriky nemohli - třeba francouzská skikrosařka Davidová, celková vítězka Světového poháru, která by v Americe nebyla bez šancí. Já si nebyl jistý, naštěstí moji partneři zůstali v klidu.

LN Můžete porovnat celkové vítězství ve Světovém poháru a v americké sérii?
Přijde mi, že to ani nejde, protože v Americe se nic než první místo nebere a neuznává. Takže když jsem ve finálovém závodě dojel druhý, tak mě odstrčili bokem. Říkal jsem si, že jsem zase tak špatně nejel, vždyť jsem mohl i vyhrát, ale oni oslavovali Kanaďana Del Boska. Jenže potom oslavovali mě jako celkového vítěze a úplně stranou stál zase chudák Kanaďan. Druhé místo v celkovém pořadí se ani nevyhlašovalo.

LN Za první místo jste získal jeepa. Už víte, jak s ním naložíte?
Auto tady mám, tak ho asi vyměním za peníze. Žádné terno to ale nebude, v Americe jsou automobily levné... (smích) Strach ale nemám, tam tyhle věci fungují.

LN Nezapomněl jste na dárek pro dvouměsíční dcerku Lucii?
Přivezl jsem medvěda, který při každém doteku řekne - noha, ruka, záda... Byl v jedné tašce hned nahoře, takže jsme se s letištním personálem párkrát zasmáli...

LN Na konci loňského léta jste z reklamních důvodů sjel na lyžích po skalách Lomnického štítu a sezona vám vyšla parádně. Neschováte si na období před Vancouverem 2010 sjezd Gerlachu?
Ne, jen to ne! Doufám, že mě už nic takového nenapadne, vždyť jsem se mohl pořádně rozbít. I když - nikdy neříkej nikdy, že?

Najdete na Lidovky.cz