26. dubna 2015 17:05, aktualizováno  17:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kreuziger se jako jediný pokusil o atak, v Lutychu spurtoval pátý

Cyklista Roman Kreuziger na trati závodu Amstel Gold Race. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklista Roman Kreuziger na trati závodu Amstel Gold Race. | foto: ČTK/AP

LUTYCH Kdyby se udělovala medaile za statečnost, nejspíš by ji dostal. Cyklista Roman Kreuziger se jako jediný z favoritů klasiky Lutych-Bastogne-Lutych odvážil v závěrečných kilometrech o atak, třináct kilometrů pak šlapal v naději na triumf, jenže Alejandro Valverde znovu potvrdil, že letos na jaře má parádní formu. Španěl vyhrál, Čech dojel pátý.

Zbývalo 19 z 253 kilometrů, peloton hlavních hvězd se právě škrábal Côte de la Roche-aux-Faucons, předposlední z deseti vršků závodu, které měly na posledních 80 kilometrech cyklisty potrápit.

Favorité koukali jeden po druhém, Valverde na krajana Rodrígueze, opodál zase Ital Nibali, Zdeněk Štybar dělal štít mistru světa Kwiatkowskému a Kreuziger se držel na samém čele skupiny. Pak zavelel k útoku a ujel.

Jeho iniciativy přišla těsně pod vrcholem kopce a nikdo až na Itala Carusa na ni neměl odpověď. Závodník stáje Kaťuša však kroutil hlavou: „Ne, nepojedu.“ Za zády měl Rodrígueze, svého kapitána a nemohl pomáhat soupeři s navyšováním náskoku.

Ke dvojici se ještě dotáhl Dán Fuglsang z Astany a deset kilometrů toto trio živilo naději, že by se právě mezi nimi mohlo rozhodovat. Mezi továrními halami předměstí Lutychu se však do čela stíhací skupiny natlačil Štybar, mistr republiky, a pracoval pro toho světového. Kwiatkowskému stahoval ztrátu a odstup rázem z 22 sekund padl o deset níž.

Zbýval ještě Côte de Saint-Nicolas, kilometrová stěna s převýšením 8,6 procenta, kde největší esa trio uprchlíků dostihla.

A začaly taktické hrátky tak typické pro finále cyklistických závodů. Vpřed vystřelil Španěl Moreno, kolega Rodrígueze, a nikdo se za ním nehnal. Zbýval kilometr.

Valverde u zábran na levé straně se neustále ohlížel přes rameno, ve střehu a u cedule 500 metrů vystřelil. Rodríguez s ním, Kreuziger v pozadí, zatáčka a nájezd do cílové rovinky. Španěl zvedl ruce, jen čtyři dny po triumfu ve Valonském šípu slavil podruhé. „Je to neuvěřitelné,“ divil se v rozhovoru pro Eurosport. „Byl to vyčerpávající týden.“

Lutych-Bastogne-Lutych

Cyklistický jednorázový závod (WorldTour) - 253 km:

1. Valverde (Šp./Movistar) 6:14:20, 2. Alaphilippe (Fr./Etixx-Quick-Step), 3. Rodríguez (Šp./Kaťuša), 4. Costa (Portug./Lampre), 5. Kreuziger (Tinkoff-Saxo), 6. Bardet (Fr./AG2R) všichni stejný čas. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!