5. června 2015 18:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kreuziger očištěn! UCI a WADA stáhly obvinění, cyklista může opět závodit

Roman Kreuziger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger. | foto: Reuters

Lausanne Český cyklista Roman Kreuziger může nastupovat do dalších závodů už bez obav z „dopingového stínu“. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) a Světová antidopingová agentura (WADA) dnes stáhly svá obvinění ve věci údajných nesrovnalostí v biologickém pase z let 2011 a 2012.

K jednání Sportovní arbitráže v Lausanne, které se mělo uskutečnit 10. června a které mělo definitivně vyřešit celou kauzu, tak nedojde.

Nyní už je bezpředmětné.

„Jsem šťastný,že tento případ je u konce a cítím velkou úlevu. Bylo to velmi těžké období,“ uvedl Roman Kreuziger. „Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří mě podporovali. Opouštím teď tento příběh, abych se mohl plně soustředit na svůj závodní program.“

Končí tím takřka dva roky se vlekoucí podivný spor, odehrávající se bez přímých důkazů Kreuzigerovy viny.

„Obdrželi jsme zprávu, že UCI a WADA z důvodů nových informací, které se v kauze objevily, se rozhodly, že stáhnou svá odvolání a nebudou v této kauze pokračovat,“ komentoval Kreuzigerův právní zástupce Jan Šťovíček.

Už v květnu 2013 činovníci UCI Kreuzigera kontaktovali a žádali vysvětlení „velkých výkyvů“ v jeho biologickém pase na jaře 2011 a 2012. Přestože český cyklista nikdy nepřekročil ve svém pasu stanovené limitní hranice, ani neměl pozitivní dopingový test, považovala UCI zmíněné výkyvy za „důkaz“ dopingu.

Kreuzigerovu argumentaci léčbou štítné žlázy, ani stanoviska čtyř nezávislých expertů, kteří podpořili jeho nevinu, experti UCI nepřijali. Naopak, požadovali, aby s ním bylo zahájeno disciplinární řízení a byl mu vyměřen až čtyřletý trest.

Když rozhodčí komise Českého olympijského výboru loni v září Kreuzigera očistila, odvolaly se UCI i WADA ke Sportovní arbitráži v Lausanne. Jezdec stáje Tinkoff-Saxo tak mohl letos závodit jen v podmínce a s hrozbou, že jeho výsledky budou dodatečně anulovány.

Dnes však na základě „nových informací“ obě organizace obvinění stáhly. Jakýmkoliv dalším startům plzeňského cyklisty nestojí nic v cestě. „Byly to velmi dlouhé dva roky, které nebyly jednoduché ani pro mě ani pro rodinu, která to se mnou prožívala,“ oddechl si Kreuziger na narychlo svolané tiskové konferenci. „Byli jsme připraveni na Lausanne, ale tato varianta je rozhodně lepší.“

Obě organizace uvedly, že vzhledem k citlivosti celého případu nebudou své rozhodnutí nyní více komentovat. „Tohle je vítězství nejen Romana Kreuzigera ale i biologického pasu, protože se ukázalo, že systém dokáže dospět ke spravedlivému výsledku,“ dodal Šťovíček.

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Marcela Ziembová, matka Davida Pastrňáka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.