Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kreuziger po finiši s Valverdem skončil v San Sebastiánu třetí

Roman Kreuziger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger | foto: ČTK

SAN SEBASTIÁN (Španělsko) Stál na stupních vítězů jednorázového závodu Clasica San Sebastian, Roman Kreuziger však mohl dlouho uvažovat i o vylepšení svého druhého místa z roku 2009. O vítězství! To mu nakonec uteklo o 28 sekund proto, že nezachytil atak francouzského cyklisty Tonyho Gallopina v posledním vážném stoupání 232 kilometrů dlouhého závodu.

Sám Kreuziger v průběhu skoro šestihodinové dřiny útočil, vytvořil si i nadějný náskok, jenže do cíle tehdy pořád zbývalo 37 kilometrů a smečka pronásledovatelů hnaná Španělem Valverdem ho brzy dojela. Atak českého cyklisty měl však za následek dělení první skupiny, z níž na čele zůstalo jen osm mužů, do které se později dotáhli ještě Španěl Astarloza s Francouzem Chavanelem.

Na posledním vážném kopci Arkale vyrazil vpřed Francouz Gallopin a největší esa ho nechala ujet, pak vystartoval Kreuzigerův kolega Roche a Bask Landa, a když se ze sedla zvedl i Valverde, jeho aktivita nakopla Kreuzigera.

Gallopin upaloval sám v čele, na mokrém asfaltu opatrně, ale držel dvacet sekund náskoku, za jeho zády však letělo pětičlenné stíhací komando, dva muži ze Saxa, dva z Euskaltelu a Valverde.

Skupina se však neprezentovala společným zájmem dojet uprchlíka a ten dál udržoval bezmála půlminutový odstup. Čtyři kilometry před cílem měl výhodu pětadvacet sekund, ta se sice v městském stoupání lehce snížila, ale do sjezdu si pořád vezl patnáct sekund.

Kreuziger ještě jednou zkusil zrychlit, Valverde ho však ujet nenechal a ze stíhací pětice odpadl jen Bask Landa. Pak Roche rozjel českému závodníkovi cílový spurt, Španěl Valverde byl však o něco rychlejší a poslal kolo do cíle rychleji než Kreuziger. Ten však znovu ukázal, že si z Tour de France odvezl skvělou formu a po vítězství v jarním Amstel Gold Race stanul znovu na pódiu v prestižní klasice.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...