Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreuziger pojede Giro a Vueltu, Tour vynechá

Sport

  10:14
PRAHA - Cyklista Roman Kreuziger příští rok poprvé po čtyřech letech nepojede nejslavnější etapový závod světa Tour de France. Nejlepší český silniční jezdec se soustředí na Giro d'Italia a Vueltu. V plánu má také starty na olympijských hrách v Londýně a mistrovství světa, na kterém letos po zranění ruky z Tour chyběl.

Roman Kreuziger na Giro d´Italia. foto: www.proteam-astana.com

Stejně jako letos se pětadvacetiletý člen stáje Astana rozhodl preferovat Giro, kde na jaře obsadil šesté místo a zaznamenal nejlepší český výsledek v historii.

"Tour bude hodně časovkářská a na nejlepší bych tam mohl ztratit, i když jsme na časovkách hodně zapracovali. Giro je rozumnější, než bylo letos. A hlavně: když jsem porovnával trasu obou závodů, víc se mi líbila skladba Gira. A je tam reálná šance být na pódiu," uvedl na svém webu Kreuziger. Na stupně vítězů chtěl útočit už letos, ale po krizi v těžké etapě na Zoncolan šanci na nejlepší trojici ztratil.

Kalendář závodů na příští sezonu si Kreuziger sestavoval sám. "Celý program byl z mé hlavy. Jsem rád, že mi tým dal při výběru závodů volnou ruku. Některé věci jsem konzultoval se sportovním ředitelem Martinellim, doladili jsme pár detailů. Takhle by mi to mělo vyhovovat. Je tam i dost prostoru na soustředění ve vysoké nadmořské výšce," prohlásil trojnásobný vítěz ankety Král cyklistiky.

Začne v Sardinii

Letos po těžkém Giru nakonec startoval i na Tour s cílem podporovat lídra Astany Alexandra Vinokurova. V plánu na příští sezonu slavný francouzský závod, na němž byl loni a předloni celkově devátý, nemá. Po Giru si hodlá dopřát delší odpočinek. "Do Gira je program jasný, na tom by se nic měnit nemělo. V další části sezony může k nějakým menším změnám dojít. Bude záležet na pocitech," konstatoval Kreuziger.

Do sezony vstoupí koncem února etapovým závodem Kolem Sardinie, kterému dal přednost před portugalským podnikem Kolem Algarve. "Sardinii jsem loni vyhrál ještě v barvách Liquigasu. Je to závod, který by mi měl vyhovovat, a na začátek sezony je ideální," uvedl. Na jaře tentokrát vynechá také Paříž-Nice a otestuje svou formu v Itálii na Tirreno-Adriatico. "Nikdy jsem Tirreno nejel, tak jsem se rozhodl, že ho zkusím." V době Tour de France absolvuje Kreuziger závod Kolem Polska. "Pak následují Kolem Valonska, olympiáda, San Sebastian a Vuelta. Rád bych jel i mistrovství světa v Holandsku, které má být dost těžké. A když všechno dobře půjde, sezonu bych zakončil na Lombardii," uzavřel své plány.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat