23. června 2008 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kreuziger, štika pro Tour

Naděje pro Tour.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naděje pro Tour. | foto: ČTK

PRAHA Čtrnáct dní před startem Tour de France zaznamenala česká cyklistika jeden z největších úspěchů ve své historii. Dvaadvacetiletý český jezdec Roman Kreuziger totiž zaskočil světový peloton a senzačně vyhrál prestižní etapový podnik Kolem Švýcarska.

"Tohle je velké vítězství,“ sdělil v cíli poslední deváté etapy nadšený Kreuziger, který vyhrál etapový podnik série ProTour jako první český cyklista.


Syn bývalého silničáře a cyklokrosaře Romana Kreuzigera staršího většinu své kariéry prožil ve švýcarských týmech. "Hodně jsem tady závodil, takže je skvělé, že jsem svého prvního triumfu dosáhl právě ve Švýcarsku,“ usmíval se český mladík.

Rozhodl v horské časovce
Kreuziger učinil rozhodující krok za prvenstvím v sobotní horské časovce na 25 kilometrů, kdy jasně předstihl do té doby vedoucího Lucemburčana Kirchena. "V pátek odpoledne jsem věděl, že mám šanci na celkové vítězství, a ten sen se vyplnil. Vyhrál jsem díky horské časovce, tam jsem soupeřům odskočil,“ pochvaloval si vynikající vrchař Kreuziger.


V nedělní rovinaté etapě už jeho stáj Liquigas triumf nepustila a český jezdec dovezl žlutý trikot až do cíle. "Poslední etapa nebyla úplně jednoduchá, ale kolegové z týmu mi skvěle pomáhali a ochránili mě až do finiše,“ pochvaloval si juniorský mistr světa z roku 2004.


Kreuziger tak začíná naplňovat velká očekávání, která do něj coby do největšího talentu samostatné české cyklistiky vkládají fanoušci.
Vytáhlého mladíka nyní čeká premiérový start na nejslavnějším závodě na světě, na Tour de France. "Mám rád etapové závody, ale pojedu tam hlavně, abych se naučil, jak se takový velký závod jezdí,“ prohodil jednadvacátý muž loňského pořadí španělské Vuelty.
Zatím si prý neklade žádné cíle. "Uvidím, jak mi to půjde. Když budu v závodě i po deseti dnech, tak si stanovím nějaký cíl a pak uvidím, co se stane,“ plánoval poněkud mlhavě Kreuziger.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.