Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kreuziger zahájí sezonu v Ománu. Tuším, co můžu čekat, míní

Roman Kreuziger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger | foto: ČTK

Poprvé v kariéře zahájí cyklista Roman Kreuziger, pátý muž Tour de France, svoji závodní sezonu na Arabském poloostrově. Jeho zahajovacím podnikem sezony bude v únoru šestietapové klání Kolem Ománu.

Těšíte se, že si zazávodíte v destinaci, která pro vás bude novou?
Díky tomu, že Omán už se pár let jezdí, tak zhruba tuším, co od něj mohu očekávat. Je tam jeden dojezd na kopec, dvě těžší etapy a ty další pro sprintery. Což by mi mohlo vyhovovat. Je lepší začínat v Arábii, kde mají v únoru 21 stupňů, než abych jako loni zahajoval závodem Kolem Středozemního moře, kde mrzlo. Omán navíc není ani moc daleko, jen 6 hodin letu. Také časový posun je minimální.

Právě loni jste v úvodu sezony dvakrát nastydl. I to vás přimělo k volbě Ománu?
Určitě. Zvlášť když mi tým potvrdil, že v lednu budeme trénovat na Kanárech. Odtud pak jen přelétnu do podobného podnebí. Záběr, který je při prvních závodech vždy velký, nebude v teplu pro tělo až takovým šokem. Jediným negativem Ománu je hodně přejezdů na start a z cíle. Bydlí se totiž na jednom místě a nemáme k dispozici týmové autobusy, takže se auty putuje třeba i tři hodiny na starty etap.

Loni byl Omán setkáním favoritů Tour de France. Očekáváte podobnou sešlost také letos?
Uvidíme, kdo přijede. Jde o trojblok závodů Dubai, Katar, Omán. Dřív bylo povoleno z Kataru do Ománu měnit jen 2 lidi v týmu. Teď se tým může vyměnit skoro celý. Což je velká pohoda.

Pojedete na umístění, nebo spíš rozjezdově?
Relativně brzy mě potom čekají Tirreno a další navazující závody, takže Omán už musím brát jako první test formy.

Budete tam i s Albertem Contadorem?
Myslím, že ne. Má začínat v Algarve.

Takže můžete být v Ománu i lídrem?
Teoreticky. Pojedeme tam asi ve stylu lídr-nelídr, rozhodneme se až podle toho, komu to zrovna půjde. Měli bychom startovat z týmu já, Roche i Majka.

Prozradíte už i program celé vaší sezony?
Mám ho postavený, ale slíbil jsem týmu, že ho detailně oznámím až začátkem roku. První polovina sezony je však hodně podobná té loňské.

S přípravou jste zatím spokojený?
Určitě. I chladné dny byly zatím poměrně suché, mohl jsem v klidu objet tři nebo čtyři hodiny denně a dát navrch nějakou posilovnu. Když to takhle zvládnu v prosinci, jde o ideální základ k tomu, abych mohl v lednu začít trénovat v hodně velké intenzitě.

Už vám chybělo silniční kolo?
Chybělo. Ale návrat na něj byl trochu šok. Jezdil jsem mezitím dost na horském kole a když jsem si zase vzal silničku, přišla mi taková vratká. Ale horské kolo vám zase dodá hodně síly, když na něm objedete 80 kiláků po lesních cestách nebo třeba i po silnici na širších pláštích.

Český cyklista Roman Kreuziger (vlevo)

Český cyklista Roman Kreuziger (vlevo)

Projevilo se už, že novým majitelem vaší stáje se stal ruský multimilionář Oleg Tinkov?
Zatím tolik ne. V roli majitele ale vystupuje úplně jinak než dříve. Chápe souvislostí a oproti loňsku si dost věcí s Bjarnem Riisem (manažerem týmu) vyjasnili. Máme teď kapitál, a to je strašně důležité. Navíc Bjarneho, který byl motorem týmu, až moc zaměstnávalo shánění peněz, často kvůli tomu ani nemohl být na závodech. Ted má větší prostor a jsme i v mnohem větším kontaktu než loni.

Jak často?
Tak jednou za 10 dní se slýcháme. Detailní informace o mé kondici navíc dostává od trenéra, se kterým jsem v kontaktu ještě častěji. Bjarne je zastáncem toho, abych v prosinci dělal také jiné sporty než jen cyklistiku. Ví, že kola pak budu mít až nad hlavu.

Věříte, že větší příliv peněz pomůže k tomu, že v bitvě s týmem Sky bude vaše Tinkoff-Saxo opět o něco silnější?
Už loni jsme byli silní, jen Alberto nebyl na Tour úplně stoprocentní, chyběl tam ten poslední článek. Ale vyhráli jsme na Tour týmovou klasifikaci, což o síle našeho týmu svědčí. Froome a Sky tam byli excelentní, ovšem Froome měl k ruce skvělého Porta. Ten má tentokrát jet coby lídr Giro, může být proto na Tour unavenější. Situace se může změnit.

A Tinkovovy miliony se promění i v lepší zázemí celé stáje?
Doposud jsme byli vázaní našimi sponzory například ke kontraktům na určité doplňky stravy. Teď si můžeme dovolit koupit to nejlepší bez ohledu na sponzory. Tinkov je chápavý. Když mu řekneme, že něco potřebujeme, slyší na to. Má poměrně velké finanční zázemí. Nikdo se nemusí bát, že by s týmem ze dne na den skoncovat. Zbohatl přes pivovary, pak založil banku, přemýšlí o založení vlastní letecké společnosti. Na Twitteru mohou některá jeho prohlášení vypadat bláznivě, ale když se s ním bavíte o určitých věcech u jednoho stolu, má to v hlavě naprosto srovnané. Jinak by určitě nedosáhl toho, čeho už dosáhl.

Dal vám najevo, že jste klíčovým členem týmu?
Myslím, že určitě. Tým je hodně stavěný na Albertovi, ale pak jsme tam já, Roche, Majka. Máme výhodu, že můžeme mluvit do programu a říct si, který závod chceme jet. Loni jsem se dobře zapsal, to mi pomáhá. I na soustředění se cítím uvolněněji než před rokem, kdy jsem se teprve s celým tím 80členným ansáblem jezdců a realizačního týmu poznával.

Kde strávíte Vánoce?
Teď ještě jedu na 4 dny na všeobecnou přípravu do Itálie, ale pak se vracím a svátky budu trávit doma v Česku. Na Štědrý večer chceme být s manželkou v Plzni, pak u Míšiných rodičů v Krušných horách a potom na Šumavě.

Musíte si hlídat váhu?
V prosinci jsem po předchozím volnu shodil dvě kila. Nejsem sice úplně nejhubenější, ale ani na tom nejsem s váhou tak špatně jako na začátku prosince. Mohu prožít klidné svátky a po nich se do toho zase pustím.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby
Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby

Máte rádi kosmetiku sebamed Baby? Pojďte si zasoutěžit o tři krásné balíčky, třeba se štěstí usměje právě na vás.