Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Mäki překonala český rekord a v Tokiu poběží olympijské finále. Sedm měsíců po porodu

Kristiina Mäki po semifinále olympijského běhu na 1500 metrů. foto: AP

Už v olympijské kvalifikaci předvedla skvělý výkon, když si zaběhla osobní maximum a postoupila do semifinále. A v něm svůj dojem ještě vylepšila. Kristiina Mäki časem 4:01,23 překonala český rekord na trati 1500 metrů a probojovala se mezi finálovou dvanáctku. Diana Mezuliáníková byla v osobním rekordu 4:03,70 celkově sedmnáctá, v semifinále skončila i čtvrtkařka Vondrová.
  12:49

Mäki, která je sedm měsíců po porodu, vylepšila rekord Ivany Walterové z roku 1986 o 61 setin sekundy. V prvním semifinále byla sedmá a díky času postoupila, Diana Mezuliáníková skončila v druhém běhu na osmém místě.

Devětadvacetiletá běžkyně s finskými kořeny Mäki si v pondělním rozběhu vylepšila osobní rekord na 4:04,55 a tentokrát ubrala ještě více než tři vteřiny. Do přímo postupující pětice se sice nevešla, ale nový český rekord jí nakonec na olympijské finále stačil.

„Myslela jsem, že tam mám na zlepšení tak vteřinu, protože rozběh nebyl ideálně běžený, nějak souměrně. Ale že to bude takhle, jsem nemyslela. Že jsem finalistka, zní neuvěřitelně. Asi mi to dojde až v pátek,“ řekla Mäki.

12. DEN OH: Co se děje v Tokiu?

Nový osobní rekord má po semifinále také Mezuliáníková, která doběhla v čase 4:03,70. Z výkonu v tokijském rozběhu ubrala 1,79 sekundy.

„S tím osobákem jsem hrozně spokojená a nemám si co vyčítat. Pro mě byl 4:03 čas, který jsem si ani nevysnila,“ radovala se.

Lada Vondrová skončila na olympijských hrách v běhu na 400 metrů v semifinále. V prvním běhu byla poslední osmá za 51,62 sekundy.

„Věděla jsem, že můžu běžet dobře, a svázalo mě to. Prostě jsem sama sebe ošidila o dobrý výkon. Myslela jsem si, že budu mít síly, začala jsem strašně brzo zabírat a potom v konci prostě chyběly,“ litovala.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu

Atletika

Rozběhy a kvalifikace
Ženy:
400 m - semifinále:
1. McPhersonová (Jam.) 49,34, …23. Vondrová (ČR) 51,62 - nepostoupila do finále.
1500 m - semifinále: 1. Kipyegonová (Keňa) 3:56,80, …9. Mäki 4:01,23 - český rekord, postoupila do finále, 17. Mezuliáníková (obě ČR) 4:03,70 - nepostoupila.


Muži:
110 m př.
- semifinále (vítr -0,1 m/s): 1. Holloway (USA) 13,13.
Oštěp: 1. Čopra (Indie) 86,65, …4. Vadlejch 84,93, 8. Veselý (oba ČR) 83,04 - postoupili do finále.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat