Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krize dusí řecký sport. Na OH pojede poloviční výprava

Sport

  15:29
ATÉNY - Ekonomická krize Řecka drtí tamní sport a atletičtí funkcionáři dokonce uvažují, že přeruší svou činnost. Finanční problémy řeší země už více než rok pomocí fondů Evropské unie a razantními škrty v rozpočtu, jež se dramaticky promítají do podpory sportu. Už nyní je jasné, že na OH do Londýna pojede zhruba polovina sportovců než do Pekingu 2008 a zapálení pochodně a řeckou část olympijské štafety zaplatí sponzoři.

Řecký fotbalista Dimitris Salpingidis slaví gól v přípravném zápase proti Belgii foto: Reuters

Vedení tamní atletické federace má naplánované krizové zasedání, na němž bude řešit, zda bude vůbec pokračovat ve své činnosti. "Trenéři a další podpůrní pracovníci naší federace už několik měsíců nedostali kvůli škrtům zaplaceno. Máme velký problém," prohlásil šéf atletů Vassilis Sevastis.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Uvažujeme, že ukončíme činnost, abychom vládě dali najevo, že takhle to dál nejde," prohlásil. Snížení dotací zasáhlo řecký sport drasticky. Kvůli chybějícím financím se od února nehraje druhá a třetí fotbalová liga, končí provoz mnoha státem dotovaných sportovišť a Řecko přišlo o pořádání Středozemních her 2013, které bude hostit Turecko.

Přestože Řecký olympijský výbor tvrdí, že přípravu sportovců a jejich účast v Londýně krize nijak výrazně nezasáhne, například přípravy zapálení olympijské pochodně dostaly kvůli nedostatku financí velké trhliny. Olympijská štafeta se poběží v Řecku od 10. do 17. května a čítá zhruba 2900 kilometrů ve čtyřiceti městech po Řecku a Krétě.  "Olympijská pochodeň a štafeta je velmi důležitou součástí řecké olympijské historie, ale drastické škrty ji ohrozily. Naštěstí jsme našli sponzory," uvedl šéf Řeckého olympijského výboru Spyros Capralos.

Odborníci hovoří o tom, že z velké části mají na nynějších problémech země podíl olympijské hry v Aténách v roce 2004. Přivedly zemi do centra světové pozornosti, jakmile ale záře reflektorů pohasla, dopad vysokých investic do grandiózních sportovišť přispěl k propadu řecké ekonomiky.

Spousta sportovišť z her 2004 chátrá a žijí v nich squatteři

Osm let poté mnoho stadionů chátrá a jsou domovem pro squattery či zatoulané psy. Do uzavřeného tréninkového stadionu v Olympijském parku zatéká, vodu zachytávají kbelíky. A peníze na jejich vzkříšení v nejbližších mnoha letech nebudou. Podle komentátorů to je až příliš velká daň za šestnáct dní olympijské slávy, kterou nyní pociťuje zejména mládež a sport na nižších úrovních.

Sport v Řecku je doslova na kolenou. V letech 2005-2008 stát zaplatil na přípravu olympijského týmu 30 milionů eur, asi 750 milionů korun. Stejnou částku měl stát poslat i v dalším olympijském cyklu, v letech 2009-2011 nedostali olympionici ani korunu. "Padli jsme z nebe do pekla, to je realita," komentoval to za atlety Sevastis.

Gymnasté nemohli odcestovat na londýnskou kvalifikaci do Tokia, problémy s dopravou na závody měli i vzpěrači, jachtaři a vodní pólisté. Řeckým vodním pólistkám nakonec jako mistryním světa v roce 2011 zaplatil přípravu na OH Mezinárodní olympijský výbor. Řecký olympijský výbor počítá s účastí zhruba 75 sportovců v Londýně, což je polovina oproti hrám 2008 v Pekingu.

Výhled pro Řecko není vůbec růžový. I přes masívní pomoc Evropské unie klesne podle předpokladů ekonomika země letos asi o pět procent, zatímco nezaměstnanost se zvýší na 20 procent. Na tamní ekonomiku doléhají dopady dluhové krize, kvůli nimž už se začalo spekulovat, že Řecko možná bude potřebovat další pomoc. V rámci podmínek druhého úvěru, na němž se Řecko dohodlo s ostatními členy eurozóny a měnovým fondem, budou muset Atény zavést další úsporná opatření. Hospodářské oživení se nečeká v Řecku dřív než v roce 2014.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat