Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krpálek je kanón, chválí svého nástupce legendární judista Sosna

Sport

  8:00
PRAHA - Dlouhých pětadvacet let čekalo české judo na zlatou medaili z mistrovství Evropy, přesně čtvrt století trvalo, než Lukáš Krpálek přidal do análů další cenný zápis. O ten předchozí se postaral legendární Jiří Sosna, jenž na evropském šampionátu ve španělské Pamploně v roce 1988 ovládl kategorii do 95 kilogramů.

Český judista Lukás Krpálek foto: ČTK

Největší úspěchy Jiřího Sosny

1986 ME Bělehrad bronz

1988 ME Pamplona zlato

1988 OH Soul 5. místo

1989 ME Helsinky stříbro

1991 MS Barcelona bronz

"Lukáš dosáhl výborného výsledku, ale vlastně jen potvrdil, co víme už delší čas – že je výtečným judistou," říká třiapadesátiletý Sosna, kterého zpráva o Krpálkově bronzu zastihla na dovolené v Novohradských horách. "Ale nemám tady počítač, tudíž jsem se to dozvěděl až v televozních zprávách. Nicméně Lukáš projel soutěží jako válec, z pěti zápasů čtyři vítězství na ipon, to je věc. Všechna čest, ale já mu věřil už po letošní Paříži. Vyhrál turnaj, který nikdy nikdo z nás nevyhrál," pokýval hlavou.

Otázka, zda se mu odstup 25 let, jak dlouho musel čekat na svého nástupce, nezdál dlouhý, Sosnu, kterému judisté dodnes neřeknou jinak než Strom, nerozhodila. "Tak to prostě je, při členské základně, kterou českého judo má, holt musíme mít trpělivost. Ale Lukáš je opravdu kanón. Škoda jen, že mu nevyšla loňská olympiáda – už tehdy měl formu jako zvon, jen doplatil na špatný los. Teď musí na olympijský úspěch čekat ještě tři roky, jen aby mu při té dřině vydrželo zdraví," přemítá.

Proč se české judo nemůže pyšnit členskou základnou jako třeba Francie, kde se v 5500 klubech připravuje více než půl milionu judistů? "Těžko říct, asi je to o popularirě. V každém případě ale platí, že trvá dlouho, než se judo naučíte, a taky hodně lidí skončilo kvůli zranění. Časté jsou taky odchody k fotbalu nebo hokeji, což je lákavější kvůli penězům," myslí si Sosna.  Co na svém nástupci oceňuje zejména? "Za poslednjí roky si hodně zleůpšil techniku, rozšířil rejstřík chvatů, a těží z výtečného fyzického fondu. Je přírodní talent, navíc s ním trenéři uměli velmi dobře naložit," má jasno.

"Teď už by mě Krpálek zabil"

Podle jednoho z nejlepších judistů české historie by Krpálek v současné formě vyhrál olympijské hry v Riu. "Jenže hry jsou až za tři roky. Proto musí být pozorný na svoje zdraví, vím, že jej bolívají záda," všiml si. "Taky je důležité, aby z něho časem nevyprchala soutěživost. Nicméně na letošním mistrovství světa, které se uskuteční v létě právě v Riu, bude jednoznačným favoritem, vždyť je světová jednička."

Sosnovi prý jeho 25 let starý úspěch z Pamplony nikdo moc nepřipomíná. "A když, tak lidé na besedách. V poslední době je ale upozorňuju právě na Lukáše – to proto, že já takhle suverénně nikdy nevyhrával, trochu mu závidím," přiznává.  Dříve, když nyní dvaadvacetiletý talent Krpálek přišel z Jihlavy do Prahy, se s ním Sosna na tréninku na Folimance občas "popral". "Ale teď už by mě zabil," usmívá se legendární judista.

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...