Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kryl můj doping, obvinil Armstrong bývalého šéfa světové cyklistiky

Tour de France

  15:01
LONDÝN - Bývalý americký cyklista Lance Armstrong poprvé veřejně obvinil někdejšího šéfa mezinárodní unie UCI Heina Verbruggena, že mu pomáhal s krytím dopingu. V rozhovoru pro list Daily Mail uvedl konkrétní případ z Tour de France v roce 1999.

Lance Armstrong foto: Reuters

Na Verbruggenův podnět prý antedatoval lékařský předpis, aby odůvodnil zvýšenou hodnotu kortizonu, kterou u něj odhalil dopingový test. "Hein prostě řekl: 'Tohle je pro mě vážně problém, pro náš sport to je k.o., rok po Festině (dopingová aféra francouzské stáje při Tour 1998). Musíme s něčím přijít.' Tak jsme změnili datum na receptu," prohlásil Armstrong. Právě v roce 1999 vybojoval první z rekordních sedmi titulů na Tour, o které loni přišel na základě vyšetřování Americké antidopingové agentury, jež přinesla důkazy o jeho systematickém dopingu.

Bývalý cyklista Lance Armstrong z USA

Bývalý cyklista Lance Armstrong z USA

Dvaačtyřicetiletý rodák z Texasu zároveň dostal doživotní zákaz startů. Verbruggen čelí už dlouho podezření, že se UCI za jeho éry podílela na krytí Armstrongova dopingu. Unii z toho obvinil letos na jaře i prezident Americké antidopingové agentury Travis Tygart, podle kterého UCI od slavného Američana přijímala peníze a pomáhala mu vyhnout se pozitivním testům. Dvaasedmdesátiletý Nizozemec Verbruggen to vždy popíral.

Mohlo by vás zajímat