16. ledna 2015 13:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rusové chtějí vylepšit image Krymu: na poloostrově má vyrůst tenisové centrum

Kapitán ruských tenistek Šamil Tarpiščev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapitán ruských tenistek Šamil Tarpiščev | foto: Reuters

Rusové mají nový plán, jak vylepšit image Krymu. Poloostrov, který se před rokem po kontroverzním referendu „připojil“ k Ruské federaci, by se měl stát tréninkovou tenisovou základnou pro rozvoj nových talentů. Podle šéfa ruského tenisu Šamila Tarpiščeva nabízí Krym ideální podmínky - a jeho plán by mohl poloostrovu vtisknout novou tvář.

Vyhrocená politická situace na Krymu se dotkla i sportu.

Někteří sportovci z poloostrova se po sporném referendu rozhodli reprezentovat Rusko, jiní Ukrajinu. Tamní fotbalové kluby začlenila Ruská fotbalová federace do svých soutěží, posléze však UEFA tento krok odmítla a vyhlásila, že krymský fotbal bude samostatnou oblastí. Výsledek? V současnosti se na Krymu žádný profesionální fotbal nehraje...

Teď chce Krym najít novou tvář pomocí tenisu.

Výhodou poloostrova ležícího na severu Černého moře je jeho příjemné subtropické podnebí. „Tím poráží celou Evropu,“ míní Tarpiščev. Díky tomu by mohli tenisté na Krymu trénovat celý rok venku. Nevýhodou jsou zastaralé areály ze sovětské éry, které by musely projít rekonstrukcí.

Podle Tarpiščeva se dokonce už našlo patnáct trenérů, kteří utekli z Doněcku a rádi by pracovali právě na Krymu.

Ruský tenis - především mužský - nezažívá nejlepší časy. V elitní stovce žebříčku ATP jsou jen tři Rusové, přičemž nejlepší z nich je 32letý veterán Michail Južnyj na 47. místě. V ženách je situace lepší, dvě tenistky jsou v elitní desítce (Šarapovová, Makarovová), dalších pět jich je ve stovce.

Přesto čeká Rusko na výhru ve Fed Cupu od roku 2008, Davis Cup neovládlo od roku 2006. Nové centrum na Krymu by mohlo rozvoji talentů prospět; především by však mohlo dát poloostrovu novou sportovní tvář.

on, AP