18. prosince 2012 21:35, aktualizováno  23:26 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V Madonně zemřel rozhodčí, lyžař Krýzl dojel 18.

Český lyžař Kryštof Krýzl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český lyžař Kryštof Krýzl | foto: Reprofoto

Po sedmi letech se do vyhlášeného italského horského střediska Madonny di Campiglio vrátil Světový pohár sjezdařů. Domácím ale slalomový závod za umělého osvětlení štěstí nepřinesl, a nepomohl ani miláček Italů Alberto Tomba věčně pobíhající v prostoru cíle.

Úřadující král Světového poháru Rakušan Marcel Hirscher udolal největšího soka Němce Felixe Neureuthera, když riskoval až snad na únosné hranici. "Podle reakcí lidí jsem pochopil, že Felix zajel famózně, tak jsem vsadil na extrémní risk. Měl jsem štěstí, vyšlo to," zářil.

Stejně spokojeně se tvářil i český lyžař Kryštof Krýzl. Ve své nejlepší disciplíně vylepšil letošní maximum - listopadové 25. místo z Levi, a prosadil se konečně do první dvacítky.

"Je to krásný výsledek," povídal českým novinářům nadšeně. "Chtěl jsem tady konečně dokázat, že mám na to jezdit vepředu. Párkrát jsem v poslední době při závodech nedojel, protože mně při nich trochu nefungovala hlava," usmíval se.

Nakonec zvládl i umělé osvětlení a extrémně ledový povrch: "Závodění večer je fakt jiné než ve dne," přiznával. "Všechno se nějak jinak odráží, chvílemi jsem se mezi brankami, které se mně jakoby ztrácely, točil spíše instinktivně a tyčky mě mlátily do hlavy, jak jsem je nepříliš dobře trefoval."

Závodil také na lyžích se zcela mimořádně nabroušenými hranami. "Byly fakt jako břitva, kdybych na ně sáhl, pořežu se," tvrdil.

V prvním kole byl slalomový závod asi na 20 minut přerušen kvůli jednomu z brankových rozhodčích, který zkolaboval a později zemřel.

"Měl nemocné srdce a v horní části tratě dostal infarkt," vysvětlovalMario Facchini, lyžařský  expert a spoluorganizátor závodů. "Lékaři se ho snažili hodinu oživovat, ale marně. Bylo mu 72 let."

Krýzl se také doslechl, že jednoho z rozhodčích postihl infarkt, že ale celý příběh skončil tragicky, netušil: "Cože, on zemřel? Někdo nám povídal, že dostal infarkt, ale že to dopadlo až takhle špatně, to mě fakt ani nenapadlo. Navíc při závodech... Dost hrůza."

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.