22. prosince 2008 12:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Které události hýbaly sportovním světěm?

Domik Hašek podruhé v kariéře zvedá nad hlavu Stanleyův pohár | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domik Hašek podruhé v kariéře zvedá nad hlavu Stanleyův pohár | foto: ČTK

PRAHA Sportovní redakce Lidových novin vybrala tři nejzajímavější okamžiky sportovního roku. Které, že to byly? Událostí roku se stala výchova talentů v Číně, která ovládla domácí olympijské hry. Návratem roku je bezesporu comeback legendárního cyklisty Lance Armstronga. A odchod jiné legendy - hokejového brankáře Dominika Haška - je naopak největší loučení roku 2008.

UDÁLOST ROKU - ČÍNSKÁ TSUNAMI:
Světový sport má novou velmoc. Léta, kdy se v počtech zlatých šampionů přetahovaly Rusko a USA, jsou pryč. Nejvíce zlatých medailí na olympiádě získali Číňané. Jsou jako vlna, kterou nelze zastavit. Před čtyřmi lety na olympijských hrách v Aténách vyhrála Čína 32 zlatých a skončila v pořadí zemí na 2. místě. V Pekingu už 51 zlatých a stala se nejúspěšnější výpravou.

NÁVRAT ROKU:

Lance Armstrong se vrací. Tahle zpráva rozčeřila v září světová média a od té doby Armstrongovo jméno znovu plní stránky sportovních rubrik.

Sedminásobný vítěz Tour de France ukončil kariéru po svém posledním triumfu v nejslavnějším cyklistickém závodě na světě v roce 2005. "Vracím se," oznámil Armstrong na konci září.

Závodit bude za nejsilnější stáj pelotonu, poprvé se představí už v lednu. Chce poprvé jet Giro d’Italia, jež slaví stoleté jubileum, a po týdnech dohadování potvrdil i svou účast na červencové Tour.

"Přišel jsem dobrovolně a budu jezdit zadarmo," řekl Armstrong, který tvrdí, že jeho hlavní motivací k návratu je touha připoutat více pozornosti po celém světě ke své nadaci. Jeho životní příběh tak bude psát další kapitolu. Armstrong totiž není obyčejný chlapík.

Přemohl rakovinu, ačkoli mu lékaři dávali jen padesátiprocentní naději na přežití. Vrátil se k cyklistice. A sedmkrát vyhrál Tour. Autoritativní Texasan fascinuje svět. Zatímco jedni se radují, protože Armstrong znovu přitáhne k cyklistice, decimované dopingovými skandály, pozornost, jiní právě jeho spojení s dopingovou érou považují za velkou překážku jeho zařazení do pelotonu.

Armstrong sám jakákoli obvinění z užívání zakázaných látek odmítá a najal si odborníka, aby zveřejňoval výsledky jeho testů na internetu. "Nevím, jestli budu zase vyhrávat. Ale na kole se cítím výborně," prohodil Armstrong.

Číňané kralovali na olympiádě hlavně v gymnastice, skocích do vody, vzpírání a ve "svém" stolním tenisu, kde ve dvouhrách nepustili nikoho na stupně vítězů. Jejich dvě největší sportovní hvězdy ale paradoxně zůstaly bez medaile. Zatímco basketbalista Jao Ming při síle čínské reprezentace nemohl reálně pomýšlet na úspěch, selhání překážkáře Liou Sianga Čínu rozplakalo.

"Nešlo to. Ta bolest byla nesnesitelná. Chtěl jsem to zkusit, ale nešlo to," hlesl zničený Liou, jeden z adeptů na zlato, poté, co musel kvůli zraněné achilovce opustit atletickou dráhu. Právě atletika a kolektivní sporty jsou největší čínskou slabinou, ale dá se očekávat, že komunistické vedení zadá trenérům jasný úkol situaci změnit.

A Číňané jsou mistry ve vychovávání šampionů, ve sportovních centrech trénují často velice drsnými metodami děti od útlého mládí a nehledí na zdraví nebo ztráty, což kritizují západní odborníci. "Nevidím na jejich sportovních centrech nic neetického," nechal se přesto slyšet šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

LOUČENÍ ROKU - DEFINITIVNÍ HAŠKŮV KONEC?!?
Definitivní konec? Pravděpodobně. I když u hokejového brankáře Dominika Haška to není tak jisté. "Na devadesát procent už jsem byl rozhodnutý během sezony, že tohle je můj poslední ročník," prohlásil třiačtyřicetiletý Hašek v létě, když oznamoval konec bohaté kariéry. Předtím stačil získat s Detroitem druhý Stanley Cup, ačkoli ve vyřazovacích bojích už dělal jen dvojku Chrisi Osgoodovi.

Hašek poprvé mluvil o konci kariéry už v roce 2000. "Ale byl jsem zraněný a řekl jsem si, že zraněný končit nechci," vysvětloval Dominátor změnu rozhodnutí. To měl za sebou vynikající léta v Buffalu, během nichž stihl dotáhnout český tým k senzačnímu zlatu na olympiádě v Naganu. "Na to se nedá zapomenout," přiznal Hašek. "Ale nebylo to jen o mně, tým byl tehdy skvěle poskládaný."

V té době měli z Haška, který proslul jako maximalista, respekt nejlepší hokejoví útočníci planety. Hašek prvního rozhodnutí, že si prodlouží kariéru, nelitoval. V roce 2002 vyhrál s Detroitem poprvé Stanley Cup. A ukončil kariéru. Jenže už o rok později byl zpět. Ale vinou různých zranění a výluky NHL se nakonec přiblížil své nejlepší formě až na podzim roku 2005, tehdy už v dresu Ottawy. A odtamtud v roce 2006 znovu zamířil do Detroitu, kde letos řekl podruhé sbohem. Ani jeho osobní trenér Josef Bruk ale nevěří, že zcela definitivně. "Rozloučil jsem se oficiálně s NHL. Návrat na led? Ještě uvidíme," říká Hašek.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz