Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kulhavý už zase šlape. Návrat po zranění je pro mě výzva, říká biker

Sport

  15:23
ÚSTÍ NAD ORLICÍ - Těžko soupeřům, až začne sezona. To si řekne každý, kdo jej spatří, jak šlape do kopců v okolí Ústí nad Orlicí a pozná ho. Jenže olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý dobře ví, že jeho trénink se teprve začíná blížit běžným dávkám. V neděli 3. února si při pádu v tréninku zlomil čéšku pravého kolene a na kolo usedl teprve před týdnem. "Do rychlosti se ještě pouštět nemůžu," povídal 29letý biker v pátek v poledne.

Český biker Jaroslav Kulhavý foto: MAFRA - Radek Kalhous

Prozraďte - v jakém stavu je vaše koleno?
Je to lepší a lepší, už druhý den ho zkouším zatížit naplno. K ideálu to má ještě daleko, ale v teple sauny už ho maximálně pokrčím. V pondělí mě čeká magnetická rezonance a očekávám, že výsledek potvrdí, že koleno je v pořádku. Pak budu moci zvyšovat zátěž.

Po zranění jste dostal na čtyři týdny ortézu, další dva týdny jste rehabilitoval bez fyzické zátěže. Jak na vás dopadalo, že jste vlastně přišel o dva měsíce kvalitního tréninku?
Celkem nijak, bral jsem to jako hotovou věc. A v úplném klidu jsem nebyl - už asi deset dní po pádu jsem začal s handbikem, na něm jsem si docela máknul.

Český cyklista Jaroslav Kulhavý

Abyste dostal organismus do zátěžového rytmu?
Ano, ale ta zátěž byla minimální, protože zabírá strašně malá část svalů. Takže jsem si odrovnal ruce, ale nedostal jsem se na takové tepy, jako když jsem šlapal na rotopedu nebo potom i na kole jednou nohou. To jsem zařadil o něco později.

Dobře, ale to jste si ani trochu nezoufal?
Samozřejmě mě to mrzelo, a možná ještě bude, protože jsem se před úrazem cítil perfektně. V prosinci a lednu jsem byl na Mallorce a byl v takové pohodě jako před svojí životní sezonou (v roce 2011 Kulhavý vyhrál Světový pohár, ME i MS - pozn. red.). Takže jsem byl smutný, ale pak jsem si řekl, že je to jen taková pauza a další zkušenost. A teď už to beru jako výzvu, i když jsem si podobné smůly v posledních dvou letech užil dost.

Dá se tedy očekávat, že do sezony, která začíná 10. dubna úvodním závodem Světového poháru v jihoafrickém Pietermaritzburgu, vstoupíte později?
Pořád doufám, že dobrý pocit a dobré výsledky, na které jsem se mohl těšit už teď, se jen o pár týdnů posunou a že už v Novém Městě na Moravě, kde se koncem května pojede třetí závod Světového poháru, budu stoprocentní. Do Jižní Afriky ale pojedu a startovat tam budu, abych se dostal do závodního rytmu. Myslím, že budu schopný skončit v první padesátce, kde se počítají body a je to důležité i pro startovní pozici v dalších závodech.

Pokud byste od příštího týdne mohl zatěžovat koleno na sto procent, absolvoval byste před prvním závodem necelé tři týdny přípravy bez úlev. Nemůže to být riziko?
Jedině v tom, že bych riskoval špatný výsledek. Rozhodně nepočítám, že bych se za tak krátkou dobu dostal do maximální formy, ale chci cítit závody. A kdo ví, třeba mi ta pauza zase tolik neublížila - to se ale uvidí až při tom závodě.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat