Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězdy se trápí. Před US Open hledají formu Kvitová nebo Djokovič

US Open

  15:58
PRAHA - Osudy tenistů Novaka Djokoviče a Petry Kvitové získávají další podobné rysy. Oba dva vyhráli poprvé Wimbledon před třemi lety, oba ho dobyli podruhé letos. A ani jednomu zatím tenisové léto jinak moc nevychází. Nejsou přitom jedinými tenisovými hvězdami, které se trápí. Hledá se i česká mužská jednička Tomáš Berdych.

Servírující Tomáš Berdych. foto: ČTK/AP

Djokovič do Wimbledonu na žádném turnaji neskončil dříve než ve čtvrtfinále, čtyři podniky včetně travnatého grandslamu vyhrál. Stal se světovou jedničkou, oženil se s dlouholetou přítelkyní Jelenou Rističovou.

Jenže od té doby se na kurtech trápí. Na turnajích v Torontu i v Cincinnati vypadl už ve 3. kole. Pravda, ani jednou to nebylo s žádnými outsidery - poprvé s Tsongou, podruhé s Robredem. „Očekával jsem od sebe víc, nehrál jsem dobře. Ale chci, aby vrchol přišel v New Yorku,“ míří Djokovič směrem k US Open.

Také wimbledonská šampionka Petra Kvitová se na severoamerických betonech zatím hledá. Zámořská část sezony jí nikdy moc neseděla, kvůli vysoké vlhkosti vzduchu ji tam ještě více trápí její astma. Letos před odletem do USA doufala: „Astma se zlepšilo, snad mě to už nebude omezovat.“

Vede se jí však zatím ještě o něco hůře než Djokovičovi. Ze tří zápasů vyhrála jediný, druhé kolo v Montrealu. Tamtéž však prohrála hned v dalším zápase s Makarovovou, v Cincinnati nezvládla už úvodní duel se Svitolinovou.

Česká tenistka Petra Kvitová.

Na tiskové konferenci pak dostala otázku, jestli trefuje míče čistě alespoň v tréninku. Odpověď? „Ani ne,“ přiznala upřímně 24letá Kvitová. „Od začátku jsem se necítila dobře. Nevím přesně proč.“

Její výkony zatím bohužel připomínají léto po prvním wimbledonském triumfu. Tehdy měla z turnajů v Torontu a Cincinnati bilanci 2 výhry - 2 prohry a na US Open prohrála už v 1. kole. Nyní ji před posledním grandslamem čeká ještě turnaj v New Havenu, kde chce najít ztracenou herní pohodu.

„Jsem ráda, že jsem se tam přihlásila. Mám šanci si zahrát ještě pár zápasů před New Yorkem,“ řekla.

Trápí se i druhá wimbledonská finalistka Eugenie Bouchardová. Kanaďanka se těšila především na domácí turnaj v Montrealu, ale tam prohrála už v úvodním zápase. A stejně dopadla také v Cincinnati. „Nepanikařím, snažím se dál makat,“ tvrdí 20letá blondýnka.

A závratnou formu nemá ani Tomáš Berdych. Třikrát po sobě vypadl ve 3. kole: ve Wimbledonu, ve Washingtonu (kde byl nasazenou jedničkou) i v Torontu. V Cincinnati nezvládl už úvodní utkání. „Někdy to nejde... Musím se zvednout! Nejsem z toho moc odvázanej, ale dám to,“ napsal na Facebook.

Podobně by jistě mohli mluvit i Kvitová, Bouchardová či Djokovič. Předvedou se na US Open lépe?

Autor: