8. září 2015 9:24 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vítězná Kvitová: Nemusím moc trénovat, radši zajdu do francouzské kavárny

Kvitová využila oba své brejkboly a shodnou okolností vždy za pomoci soupeřky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvitová využila oba své brejkboly a shodnou okolností vždy za pomoci soupeřky,... | foto: Reuters

NEW YORK (od zvláštního zpravodaje) Poprvé v životě postoupila česká tenisová jednička Petra Kvitová do čtvrtfinále tenisového US Open, když si v zápase 4. kola v noci z pondělí na úterý poradila za 88 minut s Britkou maďarského původu Johannou Kontovou 7:5 a 6:3. V zápase, který sledovalo přes 20 000 diváků na vyprodaném centrálním dvorci Artura Ashe, těžila hlavně ze svého servisu, který americká média označila za „nejlepší levácký servis současnosti.“

Petro, jak jste viděla zápas?
Jednalo se o těžké utkání. Před zápasem jsem soupeřku neznala, nevěděla jsem, jak hraje, a tak jsem spoléhala na rady mého kouče Davida Kotyzy. Překvapila mne, jak dobře servírovala, i druhé podání měla velmi rychlé a já se nemohla dostat do hry. Na začátku utkání jsem čelila řadě breakbolů, ale důležité bylo, že jsem nezazmatkovala a servis si vždy udržela. Šance přišla ke konci prvního setu, který ona nakonec zakončila dvojchybou. Jsem moc ráda, že jsem to zde prolomila a jsem ve čtvrtfinále.

Jak jste se cítila na kurtě, trápí vás ještě zranění stehenního svalu? Máte jej obvázaný, limituje Vás to při hře?
Každý zápas si připadám trochu unavená, takže mne to už ani nepřekvapuje. Na druhou stranu mě adrenalin a všechno, co k tomu zápasu patří, nabudí a vyhecuje, abych se soustředila na tu hru, jakou mám předvádět. Ten tejp na noze je spíše preventivní, cítila jsem to na začátku turnaje, ale teď má ten obvaz jen zabránit tomu, aby se mi svalem něco nepřihodilo.

Kvitová při hře s Britkou Johannou Kontaovou.
Kvitová poprvé postoupila do čtvrtfinále US Open.

Na kurtě vypadáte uvolněně, čím to?
V důsledku té prodělané mononukleózy jsem od turnaje nic neočekávala a mám vyčištěnou hlavu, nic neřeším, nic konkrétního zde od sebe neočekávám. Určitý tlak na mne stále je, jsem vysoko nasazená, ale já si ho nijak nepřipouštím. Soustředím se jen na ten jeden konkrétní zápas a o ničem dalším příliš nepřemýšlím. Máme v týmu výbornou náladu a všichni se bavíme a jsme uvolnění. Cítím se zatím skvěle, s každým dalším vítězstvím nálada roste, uvidíme, jak to půjde dále.

Když počítáme vítězný turnaj v New Havenu, tak máte na kontě devítizápasovou vítěznou sérii. Sebevědomí asi roste...
To vítězství v New Havenu a vyhrané těžké zápasy, v nichž jsem dokonce musela otáčet jejich vývoj, mi hodně pomohly, dokonce mají pozitivní dopad i na zdejším turnaji. Dodalo mi to více klidu a sebedůvěry, to je pravda.

Jaký máte po prodělané mononukleóze tréninkový režim?
Před US Open jsem toho příliš nenatrénovala, spíše hrála zápasy, hlavně mi pomohl ten turnaj v New Havenu. Snížila jsem po nemoci tréninkovou zátěž na polovinu a zde ve Flushing Meadows jsem trénovala asi hodinu jen první den. Jinak ve volných dnech vůbec do areálu nejezdím a maximálně trochu pracujeme ve fitku na kondici, na protahování či stínování před zrcadlem. Vzhledem k té prodělané nemoci nemá smysl, abych se ve volný den handrkovala 45 minut na kurty a pak v dopravní zácpě zpátky. Naštěstí nepatřím mezi hráčky, co musí hodně trénovat asi nejvíce mi pomáhá psychická uvolněnost.

Jak tedy trávíte čas zde v New Yorku?
Ve svém volném čase odpočívám, hodně se snažím regenerovat a spát, na hotelovém pokoji sleduji filmy. Nikam ven příliš nechodím, maximálně tak pro kafe či se lehce projít. Bydlíme v hotelu nedaleko Central Parku, takže je to příjemné, hlavně na procházky, máme tam už nedaleko i jednu oblíbenou francouzskou kavárnu. Na kurtech se opravdu snažím zdržovat co nejméně.

Hrála jste již třetí zápas na upraveném centrálním dvorci, Váš večerní zápas s Kontovou sledovalo přes 20 000 diváků. Jak se tam letos hraje?
Atmosféra byla báječná, užívala jsem si to. Zažila jsem to takhle večer naplno poprvé a bylo to opravdu krásné, navíc jsem hráli před takovou ikonou, jakou je Federer. Ale když jsem hrála ve 3. kole s Schmiedlovou, tak jsme hráli v poledne a ten stín, který vrhá část té střechy, nebyl příjemný. Když na Vás ze stínu vylétne podání, tak ho skoro nevidíte, na hraní volejů jsem měla najednou velmi málo času. Ale tentokrát to bylo opravdu super.

Ve čtvrtfinále Vás čeká italská tenistka Flavia Pannettaová, co myslíte, že na ní bude platit?
Ona je velmi dobrá hráčka, hráli jsme spolu už před lety, nyní je velmi dobré formě. Ona je konstantní hráčka, která hraje ze zadu a všechno vrací. Má velmi solidní všechny údery, nemá asi žádnou zásadní zbraň, proto bude důležité udržet ve výměnách s ní krok, čekat na svoji šanci a hrát aktivněji.

Michal Sedláček