Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Souboj kamarádek na Turnaji mistryň vyhrála Kvitová, Šafářovou porazila poosmé

Turnaj mistryň svedl proti sobě dvě kamarádky, Lucii Šafářovou a Petru Kvitovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turnaj mistryň svedl proti sobě dvě kamarádky, Lucii Šafářovou a Petru Kvitovou. | foto: Reuters

SINGAPUR (Od našeho zpravodaje) Vypadalo to, jako by se na Masters střetly dvě sestry. V tolika ohledech si Petra Kvitová a Lucie Šafářová byly podobné. Jen jedna však mohla v den státního svátku v ukrutné dálavě v tropických krajích vyhrát. Povedlo se to Kvitové, která v Singapuru přemohla Šafářovou 7:5, 7:5. Porazila ji i poosmé a před závěrečnými zápasy v Bílé skupině má slušnou šanci na postup do semifinále.

Byť mají tolik společného, rozpoutala se mezi dvěma Češkami ostrá sportovní řež, žádný přátelák.

Kvitová nastoupila po úterních „Kotyzových kapkách“, po důrazné trenérově domluvě vyprovokované matným výkonem v pondělní partii s Kerberovou. Šafářová doufala, že konečně prolomí zoufalou bilanci se svou kamarádkou, která narostla na 0:7.

Petra Kvitová.
Lucie Šafářová na Turnaji mistryň v Singapuru.

Krajanky, levačky pocházející z téhož klubu v Prostějově, nastoupily v totožném oblečení včetně čelenek. Snad jen rámy raket (stejné značky) mají nastříkané jinými barvami.

Dočista stejnou statistiku si držely za stavu 5:5 při svém servisu - 20:4. Utkání totiž nabralo rytmus mužských mačů. Sokyně přesvědčivě servírovaly. Nabídly nemnoha divákům na tribunách útočnou podívanou, žádné opatrné pinkání.

Ač vítězné údery převažovaly nad nevynucenými chybami, první brejkbol se Šafářové v jedenácté hře naskytl po dvou zkažených podáních Kvitové.

Světová pětka však následující okamžiky zvládla s bravurou a odvahou. V napínavé výměně si tvořila převahu a ukončila ji pádným křížným bekhendem. Následovalo eso a přímý bod ze servisu - 6:5.

Napětí se stupňovalo. Fanoušci v hledišti se překřikovali: Come on, Petra! Come on, Lucy!

Vzápětí si vyšší z Češek vypracovala dva setboly, přičemž druhý využila díky přesnému forhendu „inside out“ - 7:5.

O chvíli později vyšlehl záblesk čirého nadšení z lóže, kde trůnil tým Šafářové. Dívka z Brna totiž dvěma drtivými returny za sebou brejkla slečnu z Fulneku a vedla 1:0.

Svou nadvládu náhle povzbuzená devátá hráčka žebříčku prodloužila o další dva gamy, po nichž se skóre pohnulo na 3:0.

Její totální ofenzivu však Kvitová záhy zastavila, opět přitlačila a obrátila na 4:3 a 40-15 při podání Šafářové.

Veseleji bylo rázem v jejím boxu, kde seděli trenéři Kotyza s Vydrou a manažer Bal v tričkách s nápisem PEŤO, POJĎ.

Že by „Kvitka“ kvapila za vítězstvím? Ale ne, bitva dobrých známých ještě nespěla k závěru. „Šafi“ se vzepjala a přes shody dotáhla na 4:4 i 5:5.

Jenže závěr pro sebe urvala Kvitová.

Tenisový Turnaj mistryň

Dvouhra: Bílá skupina: Kvitová (4-) - Šafářová (8) 7:5, 7:5.

Čtyřhra: Červená skupina: Babosová, Mladenovicová (4-Maď./Fr.) - Kopsová-Jonesová, Spearsová (6-USA) 7:6 (7:5), 6:
2.

„Zvládla lépe kritické momenty, dokázala zvednout úroveň své hry,“ řekla Tracy Austinová, bývalá hvězda a nyní televizní expertka. „Petře v koncovce pomohla i historie vzájemných utkání,“ přidala se další komentující legenda Martina Navrátilová.

Z Kvitové po mečbolu spadla velká tíha. Otočila se na Kotyzu a spol. Objala u sítě Šafářovou a zamávala publiku.

„Lucka je opravdu milá holka,“ řekla do mikrofonu ještě na dvorci. „Jsem ráda, že tu můžeme být dvě Češky. Těším se na finále Fed Cupu. Jsem radši, když ji mám na své straně.“

Na vítězné údery vyhrála Kvitová 25:16, na nevynucené chyby 23:21.

V pátek Kvitová narazí na Muguruzaovou a Šafářová na Kerberovou. Zatímco Kvitová bude hrát o semifinále. Šafářová v případě, že ve večerním (12.30 českého času) duelu vyhraje Kerberová, bude v závěrečném vystoupení bez šance.

Druhý zápas v Červené skupině čtyřhry čeká Andreu Hlaváčkovou s Lucií Hradeckou.

Po vítězném vstupu do turnaje česká dvojice nastoupí k poslednímu zápasu dne proti nejvýše nasazenému švýcarsko-indickému páru Martina Hingisová, Sania Mirzaová.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...