Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Souboj kamarádek na Turnaji mistryň vyhrála Kvitová, Šafářovou porazila poosmé

Turnaj mistryň svedl proti sobě dvě kamarádky, Lucii Šafářovou a Petru Kvitovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turnaj mistryň svedl proti sobě dvě kamarádky, Lucii Šafářovou a Petru Kvitovou. | foto: Reuters

SINGAPUR (Od našeho zpravodaje) Vypadalo to, jako by se na Masters střetly dvě sestry. V tolika ohledech si Petra Kvitová a Lucie Šafářová byly podobné. Jen jedna však mohla v den státního svátku v ukrutné dálavě v tropických krajích vyhrát. Povedlo se to Kvitové, která v Singapuru přemohla Šafářovou 7:5, 7:5. Porazila ji i poosmé a před závěrečnými zápasy v Bílé skupině má slušnou šanci na postup do semifinále.

Byť mají tolik společného, rozpoutala se mezi dvěma Češkami ostrá sportovní řež, žádný přátelák.

Kvitová nastoupila po úterních „Kotyzových kapkách“, po důrazné trenérově domluvě vyprovokované matným výkonem v pondělní partii s Kerberovou. Šafářová doufala, že konečně prolomí zoufalou bilanci se svou kamarádkou, která narostla na 0:7.

Petra Kvitová.
Lucie Šafářová na Turnaji mistryň v Singapuru.

Krajanky, levačky pocházející z téhož klubu v Prostějově, nastoupily v totožném oblečení včetně čelenek. Snad jen rámy raket (stejné značky) mají nastříkané jinými barvami.

Dočista stejnou statistiku si držely za stavu 5:5 při svém servisu - 20:4. Utkání totiž nabralo rytmus mužských mačů. Sokyně přesvědčivě servírovaly. Nabídly nemnoha divákům na tribunách útočnou podívanou, žádné opatrné pinkání.

Ač vítězné údery převažovaly nad nevynucenými chybami, první brejkbol se Šafářové v jedenácté hře naskytl po dvou zkažených podáních Kvitové.

Světová pětka však následující okamžiky zvládla s bravurou a odvahou. V napínavé výměně si tvořila převahu a ukončila ji pádným křížným bekhendem. Následovalo eso a přímý bod ze servisu - 6:5.

Napětí se stupňovalo. Fanoušci v hledišti se překřikovali: Come on, Petra! Come on, Lucy!

Vzápětí si vyšší z Češek vypracovala dva setboly, přičemž druhý využila díky přesnému forhendu „inside out“ - 7:5.

O chvíli později vyšlehl záblesk čirého nadšení z lóže, kde trůnil tým Šafářové. Dívka z Brna totiž dvěma drtivými returny za sebou brejkla slečnu z Fulneku a vedla 1:0.

Svou nadvládu náhle povzbuzená devátá hráčka žebříčku prodloužila o další dva gamy, po nichž se skóre pohnulo na 3:0.

Její totální ofenzivu však Kvitová záhy zastavila, opět přitlačila a obrátila na 4:3 a 40-15 při podání Šafářové.

Veseleji bylo rázem v jejím boxu, kde seděli trenéři Kotyza s Vydrou a manažer Bal v tričkách s nápisem PEŤO, POJĎ.

Že by „Kvitka“ kvapila za vítězstvím? Ale ne, bitva dobrých známých ještě nespěla k závěru. „Šafi“ se vzepjala a přes shody dotáhla na 4:4 i 5:5.

Jenže závěr pro sebe urvala Kvitová.

Tenisový Turnaj mistryň

Dvouhra: Bílá skupina: Kvitová (4-) - Šafářová (8) 7:5, 7:5.

Čtyřhra: Červená skupina: Babosová, Mladenovicová (4-Maď./Fr.) - Kopsová-Jonesová, Spearsová (6-USA) 7:6 (7:5), 6:
2.

„Zvládla lépe kritické momenty, dokázala zvednout úroveň své hry,“ řekla Tracy Austinová, bývalá hvězda a nyní televizní expertka. „Petře v koncovce pomohla i historie vzájemných utkání,“ přidala se další komentující legenda Martina Navrátilová.

Z Kvitové po mečbolu spadla velká tíha. Otočila se na Kotyzu a spol. Objala u sítě Šafářovou a zamávala publiku.

„Lucka je opravdu milá holka,“ řekla do mikrofonu ještě na dvorci. „Jsem ráda, že tu můžeme být dvě Češky. Těším se na finále Fed Cupu. Jsem radši, když ji mám na své straně.“

Na vítězné údery vyhrála Kvitová 25:16, na nevynucené chyby 23:21.

V pátek Kvitová narazí na Muguruzaovou a Šafářová na Kerberovou. Zatímco Kvitová bude hrát o semifinále. Šafářová v případě, že ve večerním (12.30 českého času) duelu vyhraje Kerberová, bude v závěrečném vystoupení bez šance.

Druhý zápas v Červené skupině čtyřhry čeká Andreu Hlaváčkovou s Lucií Hradeckou.

Po vítězném vstupu do turnaje česká dvojice nastoupí k poslednímu zápasu dne proti nejvýše nasazenému švýcarsko-indickému páru Martina Hingisová, Sania Mirzaová.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...