15. listopadu 2015 12:02, aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Češky vyhrály Fed Cup! Po velkém tenisovém dramatu předčily Rusky

NADVLÁDA POKRAČUJE. Češky porazily ve fedcupovém finále Rusko 3:2 a obhájily... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NADVLÁDA POKRAČUJE. Češky porazily ve fedcupovém finále Rusko 3:2 a obhájily... | foto: ČTK

PRAHA Nadvláda žen pokračuje! Česko zvítězilo v nesmírně dramatické tenisové bitvě nad Ruskem 3:2. V neděli domácí hráčky obrátily stav z 1:2, rozhodující bod získaly Karolína Plíšková s Barborou Strýcovou. Ruský pár Anastasija Pavljučenkovová, Jelena Vesninová přemohly 4:6, 6:3, 6:2. Český tým obhájil triumf z loňské sezony.

Počet vítězství ve Fed Cupu

17 - USA

9 - Česká republika (včetně Československa)

7 - Austrálie

5 - Španělsko

4 - Rusko, Itálie

2 - Německo (včetně SRN), Francie

1 - JAR, Belgie a Slovensko.

České tenistky znemožnily Ruskám odplatu za prohrané finále 2011 v Moskvě, kdy získaly první titul v historii samostatného státu a započaly úspěšnou éru.

Generace Kvitové a spol. přidala na výstavní fedcupový náhrdelník další zlatý korálek.

Výběr kapitána Petra Pály zvítězil ve čtyřech z pěti posledních ročníků. Češky tak vyrovnaly počet triumfů Československa v 80. letech, pod kterými jsou podepsané především Hana Suková a Helena Mandlíková.

V O2 areně si Češky s fanoušky užívají vítězného opojení potřetí za sebou. A je dost možné, že celkově devátým titulem v týmové soutěži fenomenální tenisový „matriarchát“ nekončí.

Plíšková - Strýcová vs. Vesninová - Pavljučenkovová

Ale teď to s Ruskem zase byly pořádné nervy!

Nedělní program dospěl do nejdramatičtějšího možného vyvrcholení. Ve dvouhrách nejprve Maria Šarapovová ve skvělé bitvě týmových jedniček porazila Petru Kvitovou 3:6, 6:4, 6:2. Ztrátu pak dohnala Karolína Plíšková proti Anastasiji Pavljučenkovové po výsledku 6:3, 6:4.

V deblu pak Plíšková nahradila vedle Barbory Strýcové zraněnou Lucii Šafářovou a stala se hrdinkou. Rusku se zase rozpadl sehraný deblový pár Jekatěrina Makarovová, Vesninová. Makarovovou nahradila smutná Pavljučenkovová, která prohrála v Praze, co se dalo.

Český tenisový pár Barbora Strýcová - Karolína Plíšková.

Český tenisový pár Barbora Strýcová - Karolína Plíšková.

Ruská tenistka Anastasija Pavljučenkovová.

Ruská tenistka Anastasija Pavljučenkovová.

Do případného debla měly původně nastoupit Šafářová se Strýcovou na české straně. Avšak Plíšková ve vítězné euforii pravila: „Jsem připravená!“ Zraněná Šafářová se navíc vůbec nerozcvičovala.

Rusku se zase rozpadl sehraný deblový pár Jekatěrina Makarovová, Vesninová. Makarovovou nahradila Pavljučenkovová, která obě dvouhry prohrála.

Český tým ze šatny vrthl na scénu hodně nabuzeně. K radosti diváků se domácí dvojice ujala vedení 2:0.

Plíšková dobře podávala, motivovaná Strýcová zase excelovala na síti.

Avšak rozjeté české duo Rusky zastavily. Vesninová po prvním ztraceném gamu při vlastním servisu ukázala, že je deblovou specialistkou, postupně se probouzela i Pavljučenkovová.

Klíčové bylo, že Plíškové v devátém gamu vůbec nefungoval první servis. Nedala jediný, ruský pár získal brejkbol a o krůček se přiblížil k triumfu.

Podruhé už náskok dvou gamů udržely

Také ve druhém setu se dostala česká dvojice do náskoku 2:0, tentokrát však Strýcová servis udržela a zvýšila vedení. Diváci byli zase ve varu! Tribunami jela mexická vlna.

Plíšková se po útlumu chytla několika dobrými zásahy na síti a Češky měly setbol na 6:1. Pavljučenkovová s Vesninovou ještě zabojovaly, snížily na 3:5, ale vzápětí vysoká česká tenistka čistou hrou na podání druhý set ukončila.

Plíšková se Strýcovou se vezly na vlně sebevědomí a šly za vítězným obratem, zadrhly se až v šestém gamu. Ovšem náskok po dramatickém průběhu - tolik symbolickém pro tento víkend - udržely a po chvíli mohly opět křepčit ve vítězném kolečku.

Plíšková se s tlakem vyrovnala dobře

Třiadvacetiletá Plíšková se popasovala s rolí týmové dvojky velmi dobře. Zachránila naději na obrat a v rozhovoru na kurtu řekla: „Byl to jeden z nejlepších zápasů v mé kariéře. Nikdy jsem nehrála před takovým publikem, užila jsem si to.“

Plíšková nastoupila se zatejpovaným ramenem, ale nezdálo se, že by jí zranění způsobovalo nějaká omezení. Přesto si hned na úvod zadělala na malér - ve třetím gamu chybovala a nabídla Pavljučenkovové dva brejkboly. Odvážnou hrou odmazala ten první a pak vypálila tři dobré servisy, vedla 2:1 a uklidnila se.

Ruská tenistka Maria Šarapovová.
Česká tenistka Petra Kvitová.

Hrála dál agresivíně, ruskou sokyni tlačila a v sedmém gamu vybojovala její servis.

Pavljučenkovová v další hře měla brejkbol, ovšem nepochopitelně selhala, když pustila dobrý míč. Plíšková toho využila a dotáhla první sadu k vítězství. Čeští fanoušci na tribunách opět křepčili.

Plíšková vs. Pavljučenkovová

Ve druhém setu si obě tenistky pozorně hlídaly servis. Pravidelnost narušil až osmý game, kdy domácí hráčka ztratila vedení 40-0. Pavljučenkovová se prodrala k brejkové šanci.

Ovšem Plíšková se soustředila na svou silnou zbraň, z potíží ji dostal dělový servis. Měla i štěstí - to když se míček po jejím voleji odrazil z rakety na základní čáru.

Rusce pak vzala servis a s mírnými potížemi dopodávala utkání do šťastného konce - Plíšková vyhrála 9:1 na esa a 38:15 na vítězné míče. Naději zachránila mohutnou ofenzívou.

Přetlačila mě, mrzelo Kvitovou

„Pocity jsou smíšené. Myslím, že jsem tam nechala vše, bohužel to nestačilo. Přetlačila mě. Mrzí mě to, chtěla jsem přidat bod do šatny,“ řekla zklamaná Petra Kvitová v televizním rozhovoru po první nedělní dvouhře.

Český tým nabudila při nástupu na kurt píseň Parní stroj. A tak nějak se na kurtu posléze chovala i Kvitová.

V hledišti měla podporu fanoušků, ti po upozornění moderátora a poučení ze soboty nerušili tak často tenistky mezi servisy, ale přesto se nechali pěknou podívanou unést a občas zakřičeli do výměny.

Atmosféra byla bouřlivá, Kvitová diváky svým výkonem ještě víc rozpumpovala.

Míče svištěly přes síť velkou rychlostí, Šarapovová navzdory sobotnímu přání měla opět problémy při vlastním servisu.

Kvitová vs. Šarapovová

Česká jednička ruskou sokyni se zarputilým výrazem zasypala 13 vítěznými miči. Když už se trefila do prvního podání (úspěšnost pouze 35 procent), ztratila jediný balón. Úspěšně riskovala druhý servis.

První brejk potvrdila krásným stopvolejem na síti. Kvitová si dokonce rychle vypracovala brejkboly na 3:0, avšak Šarapovová se stále držela na dohled.

Až v devátém gamu se opět hvězdná Ruska dostala (i kvůli dvojchybě) pod tlak, vysoký míč „zabila“ do sítě a první set zaslouženě vyhrála domácí oblíbenkyně.

Ve druhém setu utkání vygradovalo, hrál se ženský tenis světové úrovně. Soupeřky se tahaly o každý fiftýn. Šarapovová musela ve druhém gamu úporně bránit svůj servis. Gamy trvaly dlouho, byla dramatické.

Kvitová sice poprvé odevzdala Šarapovové servis, ale hned ztrátu umazala. V jednu chvíli se česká bojovnice dostala do „transu“ a v hlasitosti projevu se ruské „siréně“ vyrovnala. Do vítězného bekhendu po lajně dala veškeré úsilí a pak vyjíkla: „Pojď!“ V sedmém gamu Češka přežila dva brejkboly a šla do těsného vedení.

Jenže devátý game Kvitové vůbec nevyšel.

Udělala dvě dvojchyby, promarnila vedení 40-15 a Šarapovová následně brejk potvrdila a vyrovnanou bitvu dovedla do třetího setu.

„Davaj! Rasíja! Máša!“ ozývalo se z tribun.

Brejk v pátém gamu

Nadějný průběh rozhodující sady se začal hroutit v pátém gamu - Kvitová nejdřív podklouzla a obtížně se zvedala ze zelené plochy. Pak se předčasně zaradovala, rozhodčí totiž opravila čárového kolegu a stav byl 0-30.

Šarapovová nakonec urvala brejk a pak už nedovolila soupeřce ani game. Ruská hvězda zlepšila servis, zpřesnila hru a další úchvatnou bitvu proti české jedničce vyhrála. Roztáhla ruce a šla se objímat s lidmi na ruské lavičce.

„Máša! Máša!“ křičeli nadšení Rusové. Ale diváci v O2 areně ocenili i hrdinku domácího týmu. Jejich „Petra“ totiž prohrála od roku 2011 ve Fed Cupu teprve třetí zápas.