Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kvitová se měsíc před Fed Cupem trápí. Zase ty výkyvy

Česká tenistka Petra Kvitová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká tenistka Petra Kvitová | foto: Reuters

PEKING/PRAHA Po dvou titulech na podnicích v Severní Americe přišel útlum. České tenistce Petře Kvitové se měsíc před finále Fed Cupu nepovedl ani jeden z turnajů v Asii. V Tokiu i Pekingu vypadla shodně ve 2. kole. Přitom srpen zažila podařený. Trofeje oslavila v Montrealu a New Havenu a na grandslamovém US skončila v osmifinále.

Pondělní porážku v Číně se Španělkou Carlou Suárezovou 3:6 a 2:6 ale zapříčinil zdravotní stav. "Měla žaludeční problémy," napsala na sociální síti Twitter její manažerka Katie Spellmanová.

Nic to však nemění na tom, že se české jedničce v posledních týdnech nedaří. Loni byla vTokiu alespoň v semifinále, letos nezvládla v japonské metropoli hned první zápas. "Petra Martičová hrála moc dobře. Zatlačila mě tvrdým servisem, držela v defenzivě a nutila hodně běhat. To není moje hra," smutnila minulé úterý světová pětka. "Musím zapracovat na servisu, moc snadných míčů jsem při něm nezískala," dodala.

Nikdo neví, co od ní čekat Skvělé výkony v Severní Americe, kde v minulých letech tápala, jsou náhle trochu zapomenuty. "Očekávání tam nebyla tak vysoká. Proto jí po nepovedeném závěru olympiády prospělo, že hned odjela do USA, kde byla chvíli sama. Srovnala si myšlenky, uvolnila se a ten projev potom byl skutečně pro všechny překvapením," radoval se trenér Kvitové David Kotyza. A následoval postup mezi nejlepší šestnáctku na US Open.

Místo dalších úspěchů však přišel pád. Stejně jako loni po vítězství ve Wimbledonu a v mnoha dalších případech. Kvitová stále nedokázala vplout na vlnu vyrovnaných výkonů. Co od ní mohou fanoušci čekat v nadcházejících měsících, kdy půjde o hodně? Už příští týden by mohla obhajovat titul v Linci, zřejmě se zúčastní Turnaje mistryň, odehraje exhibici s rivalkou Marií Šarapovovou a před vyprodanou O2 arenou bude bojovat o druhý titul v Fed Cupu.

"Sama nevím, co Petra ukáže tentokrát," krčila rameny Denisa Chládková, někdejší úspěšná tenistka. "Její hra je rizikovější, než by být měla. Ať hraje agresivně, jen z ní nemám pocit, že to má vždy pod kontrolou," dodala.

Nemá kondičního trenéra

Právě výkyvy jsou tím, co českou jedničku dělí od špičky žebříčku WTA. "U Petry jsou velké skoky od normálu. Jak do plusu, tak minusu. První dvě hráčky světového žebříčku Azarenková a Šarapovová také hrají agresivně, jejich výkonnostní rozdíly jsou však menší," porovnala Chládková.

Před turnaji v Americe došlo navíc k velké změně v jejím realizačním týmu. Kvitová ukončila spolupráci s kondičním trenérem Jozefem Ivankem, který se ujal v Prostějově nadějných českých juniorů. Dosud za něj nenašla náhradu.

Pro mnohé je to krok zpátky, drtivá většina elitních hráček totiž tyto kouče využívá. Ani Chládková pro to nemá vysvětlení: "Když jsem s ní mluvila na jaře na Fed Cupu, tak si svoji kondici pochvalovala. Ani poté jsem neregistrovala nic, že by ona sama byla s vlastní fyzičkou nespokojená," diví se známá trenérka. Až důležité zápasy ale prověří, jak na tom Kvitová opravdu je. Příležitostí k tomu bude do konce roku dostatek.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...