Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Berdych, Kvitová a Šafářová postoupili do 2. kola, Zakopalová končí

US Open

18:05aktualizováno  28. srpna 7:20
NEW YORK - Český tenistka Tomáš Berdych vstoupil do US Open suverénně, Itala Paola Lorenziho porazil 6:1, 6:4, 6:1. Jiří Veselý se naopak s turnajem loučí. S Američanem Denisem Kudlou prohrál 2:6, 2:6, 7:6 (8:6) a 5:7. Do 2. kola závěrečného grandslamu sezony prošly pouze dvě české hráčky. Petra Kvitová a Lucie Šafářová v úterý na US Open zvítězily ve třech setech.

Petra Kvitová vstoupila do US Open. foto: ČTK

Kvitová porazila Misaki Doiovou z Japonska 6:2, 3:6, 6:1, Šafářová udolala Ukrajinku Lesju Curenkovou 6:3, 2:6, 6:4. Naopak Klára Zakopalová s Hsieh Su-Wei z Tchaj-wanu prohrála 3:6, 3:6 a končí. Po nevydařeném pondělí, kdy vypadly tři reprezentantky, zůstaly v ženském pavouku Kvitová se Šafářovou z Češek samy. Sedmá nasazená Kvitová se ve 2. kole poprvé v kariéře střetne s Bojanou Jovanovskou ze Srbska, Šafářová má proti sobě turnajovou desítku - Robertu Vinciovou z Itálie.

Tomáš Berdych na US Open.

Berdych čeká na soupeře, který vzejde z duelu Jiřího Veslého a domácího Denise Kudly. V úterý se představí ještě Lukáš Rosol v utkání proti Němci Benjaminu Beckerovi. Vzhledem k aktuální formě a posledních výsledků je Berdych jedním z kandidátů na zisk vítězné trofeje, nebo se počítá alespoň mezi tzv. "černé koně" turnaje. Světový hráč číslo 5 tuhle pozici v prvním vystoupení v New Yorku potvrdil. Berdych měl velmi rychlý začátek, až se zdálo, že to trochu přepálil. Za pár minut získal první set po výsledku 6:1. Českému hráči fungovalo podání, bezchybný byl na síti i při úderech od základní čáry.

Na kurtu jasně dominoval až do stavu 5:1 ve druhé sadě. Tam ze zběsilého tempa ubral, Lorenzimu dovolil snížit až na 4:5. Berdych se v závěru mohl opět opřít o servis a díky tomu odvrátil brejkbol a druhý set ukončil. Italský soupeř mu ještě krátce vzdoroval na začátku třetího setu, ale od stavu 1:1 získal Berdych všech pět gamů. Mečbol proměnil "exhibičním" prohozem. Lorenzi tak nepřekvapil a na grandslamu neuspěl ani na jedenáctý pokus.

Kvitová znovu potřebovala na výhru tři sety

Byl to už 30. třísetový zápas, který Kvitová letos na okruhu WTA odehrála. Jako by to v této sezoně ani nijak neuměla. S Japonkou Doiovou však vyhrála stejně jako v dubnu na turnaji v Katovicích, kde pak dokráčela až do finále. V New Yorku touží i bez trenéra Davida Kotyzy konečně přejít přes 4. kolo. Proto mohla česká tenistka vést rozhovor na kurtu Arthura Ashe uvolněně. "Chtěla jste se divákům revanšovat za drahé lístky a prodloužit zápas?" zeptala se moderátorka. "Ne, to nebyl ten důvod," smála se Kvitová. Pak sama přiznala: "Nehrála jsem svůj tenis po celou dobu, jak bych si přála."

Přitom Kvitová před pár diváky, kteří se na obřích tribunách největšího dvorce v areálu trochu ztráceli, skvěle začala. Za pár minut svítilo na tabuli skóre 4:0! Česká levačka útočila z téměř každého returnu, navíc jí i přes silný vítr "psal" servis. S potvrzením prvního brejku sice měla Kvitová trochu problémy, ale pak už to šlo hladce. Japonka Doiová se zmátořila až v páté hře, kdy odvrátila dva brejkboly. Kvitová ukončila první set po 35 minutách, kdy zahnala hrozbu brejku pěkným obranným lobem, přidala eso a na závěr se znovu trefila přesně do kurtu.

Ve druhé sadě se náhle hra obrátila. Na servisu byla jistější Japonka, Kvitová úplně vypadla z tempa. Delší výměny svědčily Doiové, která spíše čekala na chybu soupeřky. Kvitová ještě zabojovala v závěru, kdy odvrátila celkem pět setbolů (čtyři z toho při vlastním servisu). Před třetí sadou odešly obě hráčky do šaten, lépe se tam naladila třiadvacetiletá Češka.

Rozhodující set začala Kvitová stejným výsledkem jako ten první - vedla už 4:0. Doiovou srážely chyby při brejkbolech. Celkem jich v zápase promarnila 14 ze 16. Kvitová však Japonce povolila jediný game. Zápas zakončila suverénním forhendem po čáře. "Bylo to těžké utkání, vítr hru komplikoval, ale podmínky na kurtu byly pro obě stejné," připomněla vítězka.

Zakopalová ještě nikdy na US Open nevyhrála

Klára Zakopalová nepotvrdila dobré výsledky z poslední doby (v New Havenu byla v semifinále) a jako 31. nasazená končí brzo. Ovšem bohužel to není velké překvapení. Jednatřicetileté Češce newyorské betony prostě nesedí - ještě nikdy v kariéře v hlavní soutěži nevyhrála zápas.  "Mám to v hlavě jako výkřičník. Ale teď jsem hrála předtím dobře, říkala jsem si: Bude to super. Ale bohužel," řekla Zakopalová.

Klára Zakopalová.

Nepovedlo se jí to ani na desátý pokus proti Hsieh Su-Wei z Tchaj-wanu. Zakopalovou zradilo podání a za hodinu a pět minut soupeřce, která je na 40. místě žebříčku WTA, podlehla 3:6, 3:6. "Asi bych potřebovala, aby se ten turnaj přesunul někam jinam," přiznala poražená. Naopak Lucie Šafářová ukončila nepříjemnou sérii, na předchozích třech turnajích nedokázala přejít přes první soupeřku. Na závěrečném grandslamu sezony, kde obhajuje Šafářová loňskou i předloňskou účast ve 3. kole, už se to konečně podařilo.

Curenkovou zdolala šestadvacetiletá Češka ve třech setech. V zápase plném brejků prokázala Šafářová pevnější nervy, nenechala se rozhodit ani druhou sadou, kterou jasně ovládla Ukrajinka. Klidná byla česká tenistka i za stavu 5:3, kdy nedokázala ukončit utkání. Šafářová v dalším gamu znovu sebrala Curenkové a mohla se radovat z postupu. Šafářová bude mít ve 2. kole těžkou soupeřku. Utká se s Robertou Vinciovou z Itálie, turnajovou desítkou. "Beton je pro mě výhodnější než pro ni," věří si česká tenistka.

Erraniová smetla soupeřku dvěma "kanáry"

Sara Erraniová, deblová partnerka Vinciové, předvedla stejný kousek jako Španělka Carla Suárezová Navarrová první den. Nasazená čtyřka zničila australskou kvalifikantku Olivii Rogowskou 6:0, 6:0 za 51 minut. Prvním větším úterním překvapením je vyřazení 14. hráče žebříčku ATP. Polák Jerzy Janowicz se sice na Wimbledonu zapsal do polské historie, když se dostal až do semifinále, ale v New Yorku se mu nevydařil už první zápas. V utkání s Maximem Gonzálezem z Argentiny ho trápily zdravotní potíže, vlastní špatná hra a tradičně i rozhodčí. Dvaadvacetiletý Janowicz se nechal ošetřovat, masírovat záda a když byl na kurtu, víc se rozčiloval, než by hrál.

Nakonec podlehl Argentinci nečekaně hladce ve třech setech - 4:6, 4:6, 2:6. Po prvním zápase se s US Open loučí i další dva Poláci: Lukasz Kubot prohrál s Finem Nieminenem a Michal Przysiezny podlehl Benneteauovi z Francie. V nezvyklé situaci nastupoval do turnaje Roger Federer: zaprvé se jeho utkání hrálo kvůli dešti až o den později a ve dne, za druhé legendární Švýcar je na US Open až jako sedmý hráč světa. V utkání se Slovincem Gregou Žemljou si z toho nic moc nedělal a vyhrál snadno 6:3, 6:2, 7:5. Dalším soupeřem pětinásobného newyorského šampiona bude Argentinec Carlos Berlocq.

Výsledky US Open

MUŽI:

Dvouhra - 1. kolo:

Federer (7-Švýc.) - Žemlja (Slovin.) 6:3, 6:2, 7:5.
Berlocq (Arg.) - Giraldo (Kol.) 6:3, 3:6, 6:7 (6:8), 6:4, 6:2
Dutra Silva (Braz.) - Pospisil (Kan.) 4:6, 3:6, 7:6 (11:9), 6:2, 7:6 (12:10).

Cornetová (26-Fr.) - Koehlerová (Portug.) 6:3, 6:2
Dulgheruová (Rum.) - Lepchenková (USA) 6:7 (5:7), 6:2, 7:6 (7:5)
Hantuchová (SR) - Sanchezová (USA) 7:5, 6:2
Vickeryová (USA) - Lučičová-Baroniová (Chorv.) 6:4, 6:4.

Středeční program US Open

začátky 17:00 SELČ

Kurt Arthura Ashe: Arvidssonová (Švéd.) - Li Na (5-Čína), nejdříve v 19:00 García-López (Šp.) - Del Potro (6-Arg.), S. Williamsová (1-USA) - Voskobojevová (Kaz.), 01:00 Murray (3-Brit.) - Llodra (Fr.), U. Radwaňská (Pol.) - Stephensová (15-USA).

Kurt Louise Armstronga: A. Radwaňská (3-Pol.) - Torrová (Šp.), nejdříve 19:00 V. Williamsová (USA) - Čeng Ťie (Čína), Hewitt (Austr.) - Baker (USA), nejdříve 23:30 Blake (USA) - Karlovič (Chorv.)

Grandstand: Brands (Něm.) - Anderson (17-JAR), Bouchardová (Kan.) - Kerberová (8-Něm.), Wawrinka (9-Švýc.) - Štěpánek (ČR), Hamptonová (23-USA) - Mladenovicová (Fr.).