5. listopadu 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kvitové a spol. mají ve finále Fed Cupu pomoci lvi

Finále Fed Cupu, česká tenistka Lucie Šafářová (vpravo) a Ruska Maria Kirilenková  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finále Fed Cupu, česká tenistka Lucie Šafářová (vpravo) a Ruska Maria Kirilenková | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA Role se tak trochu obrátily. Až do včerejška byly za mírného favorita finále Fed Cupu považovány domácí ruské tenistky. Po oznámení, že bolavé rameno neumožní startovat světové sedmičce Veře Zvonarevové, se teď dávají větší šance Češkám.

Pro výběr kapitána Petra Pály to jsou dobré zprávy. Český tým nikdy prestižní trofej nezískal, Československo se naposledy radovalo v roce 1988. "Nepřijeli jsme sem prohrát, ale vyhrát," nastínil Pála agentuře ČTK své plány.

"Je ale vlastně jedno, kdo stojí na druhé straně kurtu. Pravda, Zvonarevová je sedmá hráčka světového žebříčku, ale ostatní Rusky nejsou daleko za ní. Když hrajete Fed Cup, tak chcete porazit každou soupeřku, urvat každý bod. V takové situaci se postavení smazává," přiznala pro LN Helena Suková, klíčová postava šampionek z roku 1988.

Pála bude spoléhat především na čerstvou vítězku Turnaje mistryň Petru Kvitovou. Finále Fed Cupu se hraje v hale a v ní letos světová dvojka ani jednou neprohrála.

A zastavit by ji neměly ani zdravotní potíže, s kterými se v posledních dnech potýkala. "Doktoři mě dávají rychle dohromady, opravdu se cítím líp. Už mě hlava nebolí, rýma se asi tak rychle nevyléčí, ale únava je pryč. Jsem připravena," ujistila Kvitová.

S Kirilenkovou vždy prohrála

Na dvorce Olympijské haly vMoskvě dnes nastoupí z Češek jako první. Včerejší los ji určil za soupeřku Marii Kirilenkovou, dvaadvacátou hráčku světového žebříčku. S ní se Kvitová zatím utkala jen dvakrát a vždy prohrála.

Rusko – Česko

Dnes 11.00 SEČ
Kirilenková (27) - Kvitová (2), Kuzněcovová (19) - Šafářová (27).

Zítra 11.00 SEČ
Kuzněcovová - Kvitová,
Kirilenková - Šafářová, 
Vesninová (10), Pavljučenkovová (61) - Peschkeová (2), Hradecká (15).

- všechny zápasy vysílá ČT4.

"Možná na mne Kirilenkovou nasadili jako černého koně, ale je to už hodně dávno, co jsme spolu hrály," mávla rukou "lvice" z Fulneku. "Bavili jsme se s Luckou Šafářovou, že je úplně jedno, kdo začne. Nejdůležitější je za stavu 1:0 získat druhý bod," dodala se smíchem.

Českou dvojku Šafářovou dnes čeká ruská jednička Světlana Kuzněcovová. Ta pocity vítězky Fed Cupu zná velmi důvěrně. Své zemi k triumfu pomohla v letech 2005, 2007 a 2008.  "Světlana je velmi zkušená a umí hrát výborně. Poslední sezonu sice neměla tak dobrou jako předchozí, ale u ní člověk nikdy neví, kdy zahraje utkání na úrovni první pětky ze světového žebříčku," přemítala po losu Šafářová.

V neděli se soupeřky prohodí. Do závěrečné čtyřhry by pak měla nastoupit Květa Peschkeová s Lucií Hradeckou a domácí nasadí Anastasii Pavljučenkovovou s Jelenou Vesninovou, která byla dodatečně vybrána za Zvonarevovou.

A i když sázkové kanceláře Česko favorizují, Suková varuje, že Kvitová a spol. to nebudou mít vůbec jednoduché. "Ve Fed Cupu je mnohem složitější uspět. Na hráčky je vytvářen daleko větší tlak i proto, že hrají za celý tým. Turnaje se navíc konají skoro každý týden, zatímco Fed Cup jen několikrát do roka. Proto je výjimečný."

To koneckonců potvrdila i Kvitová, která vyrukuje na soupeřky se speciálním módním doplňkem – náušnicemi ve tvaru lvů. Kvitová je připravila celému týmu, během zápasů je bude nosit i Šafářová. "Pohoda v týmu je strašně důležitá a je vidět, že Petře na týmu náramně záleží," pochválil nápad i Pála.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky