24. září 2009 10:51 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kvůli dluhům po MS vzplál spor o Pražskou lyži

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
MS v klasickém lyžování v Liberci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MS v klasickém lyžování v Liberci. | foto: ČTK

PRAHA Sto dnů před zahájením prestižního lyžařského běžeckého turné Tour de Ski se rozrůstá problém kolem pražského závodu Zlatá lyže (4. ledna). Agentura Kentaura, která pořádala předchozí dva ročníky Zlaté lyže, se na sprinterský závod, začleněný opět do Tour de Ski, připravovala i tentokrát.

Na jediný běžecký podnik Světového poháru, který se v Česku v olympijské sezoně uskuteční. Avšak v polovině září jí vedení Českého lyžařského svazu oznámilo, že závody uspořádají sami. Tedy přesněji společnost CS Ski, kterou svaz vlastní.

Viceprezident svazu Petr Honzl vysvětlil, že se tak děje zejména kvůli nevyjasněným a neuzavřeným pohledávkám u organizačního výboru libereckého mistrovství světa. "Všichni vědí, že Kentaura se na pořádání podílela," dodal.

Kentaura totiž patří příteli a poradci Kateřiny Neumannové Josefu Jindrovi. Agentura chce kompenzaci Zástupci agentury včera na rozhodnutí svazu reagovali a naznačili, že kolbiště jen tak vyklidit nehodlají.

"Rozhodnutí svazu respektujeme a nehodláme na svaz útočit," pravil výkonný ředitel agentury Antonín Hálek. Společně s bývalým ředitelem závodů Luďkem Sáskou však zdůraznili, že se ještě nevzdávají. "Svaz jsme už upozornili, že nám s přípravami vznikly milionové náklady a my je budeme chtít kompenzovat," řekl Sáska.

Vbřeznu letošního roku totiž přihlášku, ještě za podpory svazu, kongres Mezinárodní lyžařské federace (FIS) schválil.

Honzl vysvětluje, že rozhodnutí svazu souvisí i se současnou složitou ekonomickou situací. "Nebudu zastírat, že také hledáme možnosti, kde před olympijskými hrami sehnat peníze."

A lyžařské závody v Praze nejspíš prodělečné nebývají...

Zástupci Kentaury tvrdí, že na 3. a 4. ledna 2010 mají pronájem prostorů u Výstaviště již zajištěný. První den navíc chtějí uspořádat Pražský zimní festival pro děti, kde si příchozí budou moci zalyžovat. Zasněžování na dvou místech? "Já mám zase informaci, že areál pronajatý nemají," tvrdí Honzl. "Nejprve si ale musíme počkat, jak se k lokalitě vyjádří na jednání FIS, která probíhají v těchto dnech v Curychu, šéf běžeckého úseku FIS Jörg Capol. Víme, že by se mu líbilo Václavské náměstí, jenže tam je to takřka nemožné uspořádat."

Svaz zároveň nevylučuje, že závod uskuteční jinde. Čímž by mohla nastat kuriózní situace, kdy by se v Praze umělý sníh vyráběl na dvou místech...

  • 6Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!