Lakers v NBA zaskočili favorita, Denver s Veselým v sestavě prohrál

10:30
LOS ANGELES - Basketbalisté Los Angeles Lakers si v nevydařené sezoně zlepšili náladu překvapivou výhrou 114:110 nad favorizovanou Oklahomou. Ukončili sérii tří porážek, ze dna tabulky Západní konference jim to ale nepomohlo. Strůjcem vítězství byl Jodie Meeks, jenž si zlepšil osobní rekord na 42 bodů.

Kevin Durant (v modrém) a Pau Gasol. foto: Reuters

Lakers v posledních třech zápasech inkasovali v průměru 136 bodů a i z počátku nedělního zápasu nebránili dobře - v 15. minutě prohrávali 26:44. Od té chvíle se ale zlepšili na obou stranách palubovky a v úvodu poslední části měli osmnáctibodový náskok oni. Hráči Oklahomy zbraně nesložili, ale Russell Westbrook v poslední minutě dvakrát neuspěl při snaze o vyrovnání.

Meeks si k životnímu výkonu pomohl šesti trojkami a 14 úspěšnými trestnými hody. "Po celou sezonu je to náš nejkonzistentnější hráč," pochválil trenér Mike D'Antoni šestadvacetiletého rozehrávače, který v tomto ročníku má střelecký průměr 15,3 bodu na zápas. V dresu Thunder zaznamenal nejlepší střelec soutěže Kevin Durant třetí triple double v sezoně, tentokrát za 27 bodů, 12 asistencí a 10 doskoků.

Chicago získalo po prodloužení skalp mistrovského Miami (95:88). Obhájci titulu prohráli potřetí v řadě. Bulls v poslední čtvrtině smazali dvanáctibodové vedení hostů a v prodloužení jim povolili pouhé dva body. Miami se v Chicagu dlouhodobě nedaří, v základní části zde prohrálo sedm z posledních osmi utkání.

Střelecky se trápil LeBron James, jenž proměnil jen osm z 23 střel z pole a zůstal na 17 bodech. Jamesovi se navíc poprvé od prosince 2009 (po 332 zápasech) stalo, že neházel ani jeden trestný hod.

Denver prohrál v New Orleans 107:111 také po prodloužení. Domácí Pelicans k výhře dovedl Anthony Davis, který si připsal 32 bodů, 17 doskoků a šest bloků. Jan Veselý v dresu Nuggets odehrál sedm a půl minuty v prvním poločase a zaznamenal čtyři body, doskok a blok.

Prodloužení se hrálo i v Houstonu, kde místní Rockets porazili Portland 118:113. Hvězdou utkání byl domácí James Harden, jenž nasbíral 41 bodů, 10 doskoků a po šesti asistencích a šesti získaných míčích. Taková čísla v jednom utkání si od sezony 1985/86 připsal pouze Michael Jordan.

Počtvrté v řadě prohrál vedoucí celek Východní konference Indiana. Pacers podlehli na svém hřišti Dallasu 94:105. Mavericks zvítězili, přestože hvězdný Dirk Nowitzki proměnil jen tři ze 14 střel z pole. Domácí lavička prohrála souboj náhradníků 4:41.