Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Asi bych dopoval znovu, šokoval Armstrong. Dál se považuje za vítěze

Tour de France

  20:24
LONDÝN/PRAHA - Vzali mu sedm triumfů z Tour de France, za doping dostal před dvěma lety doživotní trest, z oslavovaného hrdiny se stal vyvržencem. Bývalý cyklista Lance Armstrong však přiznal, by ani s odstupem času své rozhodnutí neměnil.

Lance Armstrong foto: Reuters

„Kdybych závodil v roce 2015, tak bych nedopoval, protože si myslím, že bych to nepotřeboval,“ říkal Armstrong v rozhovoru pro televizní stanici BBC. „Ale kdybyste mě vzali zpátky do roku 1995, kdy byl doping všudypřítomný, tak bych to nejspíš udělal znovu. Byl jsem ve špatnou dobu na špatném místě.“

Kdyby ovšem mohl, třiačtyřicetiletý Američan by prý jednu věc přece jen změnil. „Neměnil bych člověka, který všechny ty věci provedl, ani samotné rozhodnutí. Změnil bych svoje vystupování, protože jak jsem se choval k ostatním lidem a pořád jsem s někým bojoval, to je neomluvitelné a nepřijatelné,“ kál se.

Lance Armstrong v televizní show Oprah Winfreyové.
Bývalý slavný cyklista Lance Armstrong
Někdejší slavný americký cyklista Lance Armstrong
Americký cyklista Lance Armstrong

Armstrong měl na mysli zejména svou reakci na výpověď bývalého cyklisty Filippa Simeoniho nebo masérky bývalé stáje US Postal, kteří obvinili amerického jezdce z dopingu. „Ke spoustě lidí jsem se choval jako idiot a poslední dva roky se to snažím napravit,“ dodal.

Za padesát let mě dopíší zpátky

Armstrong čelil obviněním z dopingu celou kariéru, během které vyhrál v letech 1999 až 2005 sedmkrát za sebou legendární Tour. K užívání zakázaných látek se však přiznal až před dvěma lety v televizním rozhovoru, a i když poté o triumfy přišel, stále se prý považuje za vítěze.

„Někdo být první musí, říkám to jako fanoušek,“ prohlásil Armstrong. „Během první světové války nemá Tour vítěze, pak zase během druhé a potom to vypadá, že přišla další válka,“ vykládal.

„Myslím, že historie není hloupá a historie dá do pořádku ledacos. Takže když se mě zeptáte, co bude za padesát let, tak si myslím, že už ty kolonky (vítězů) prázdné nebudou. Takže se pořád považuji za vítěze Tour,“ kývl.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat