Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Landis zpochybnil výsledek testu

Sport

  22:09
Doylestown - Americký cyklista Floyd Landis, jenž byl v průběhu Tour de France pozitivně kontrolován na testosteron, napadl výsledek svého dopingového testu a požaduje zastavení celého případu. Vítěz slavného francouzského závodu, jemuž hrozí odebrání triumfu a dvouletý trest, upozorňuje na údajný rozpor mezi výsledkem testu A a B a viní ze špatné práce laboratoř v Chatenay-Malabry.

Floyd Landis foto: ČTK

"Budeme požadovat, aby ten případ byl odložen," řekl Landis po poradě se svým obhájcem Howardem Jacobsem. "Říkal jsem od začátku, že s tím testem není něco v pořádku. A když jsme teď dostali dokumentaci, je jasné, že tím problémem je laboratoř," uvedl na Landisově internetové stránce Jacobs, jenž zároveň zastupuje americkou atletku Marion Jonesovou. Ta byla letos pozitivně testována na EPO, ale B-vzorek její vinu nepotvrdil a trojnásobná olympijská vítězka tak byla zbavena obvinění.

Nyní se Landis a jeho právníci chtějí pokusit o totéž. Prvním krokem je požadavek, aby Americká antidopingová agentura USADA případ odložila. "Pokud to odmítne, půjdeme před odvolací soud USADA," uvedl Landis, jenž dostal z laboratoře zprávu o červencovém testu druhého vzorku teprve minulý týden. "Skoro šest týdnů jsme nemohli nic dělat. Jen nám bylo řečeno, že byl test pozitivní," dodal cyklista, jehož mezitím propustila jeho stáj Phonak.

Landisovo podezření na špatnou práci francouzské laboratoře se opírá i o názor jeho slavného krajana Lance Armstronga. "Je to zase ta samá laboratoř. Tohle není moc veselé, přesně o tom jsem s Lancem minulý týden mluvil. Hodně pozorně můj případ sleduje," řekl Landis.

Jeho bývalý týmový kolega a král předchozích sedmi Tour má s laboratoří Chatenay-Malabry své zkušenosti - před časem byla právě ona v centru skandálu, když se v nalezených Armstrongových vzorcích z roku 1999 našly stopy zakázané látky EPO. Mezinárodní cyklistická unie UCI však slavného Američana zbavila obvinění.
Autor: